Prezidentas vetavo Seimo sprendimą griežtinti sodybų statymo reikalavimus – pažeisti ūkininkų interesų negalima

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas įstatymo pataisas, kuriomis sugriežtinti sodybų ir ūkinių pastatų statybos reikalavimai žemės ūkio paskirties žemėje. Kartu prezidentas pateikė pasiūlymus, kaip šį įstatymą būtų galima patobulinti.

„Vakar (ketvirtadienį – ELTA) pasirašiau dekretą, kuriuo vetuoju šį įstatymą ir pateikiu savo pasiūlymus, kurie, mano nuomone, padės atsižvelgti į šių ūkininkų interesus“, – apie savo sprendimą šalies vadovas penktadienį kalbėjo LRT radijui.

G. Nausėda tikino palaikąs pačią pataisų idėją, tačiau pabrėžė, jog šio tikslo negali būti siekiama pakenkiant ūkininkų interesams.

„Manau, kad įstatymo idėja yra teisinga, suprantama – noras kovoti su vadinamaisiais „sofos ūkininikais“. Tačiau tai negali vykti sąskaita žmonių, kurie realiai ūkininkauja ir susiduria su realiomis problemomis“, – kalbėjo jis.

„Tikiuosi, kad Seimas, atsižvelgęs į problemas, kurias aiškinamajame rašte išdėsčiau, veto priims, įgyvendins reikiamus pasiūlymus ir išspręsime tiek „sofos ūkininkų“ problemą, tiek suteiksime galimybes jauniesiems ūkininkams toliau dirbti ir investuoti regionuose“, – pabrėžė prezidentas.

ELTA primena, kad Seimas gruodžio 20 d. priėmė Ūkininko ūkio įstatymo pataisas, kuriose numatoma, jog ūkininko sodybą, kai tai numatyta savivaldybės lygmens bendruosiuose planuose, žemės ūkio paskirties žemėje statyti galės ūkininkas, kuris pusę ir daugiau savo pajamų per pastaruosius 3 metus yra deklaravęs kaip pajamas iš žemės ūkio veiklos.

Priimtos įstatymo pataisos taip pat numato, kad ūkininko sodyba ar pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatai statomi nuosavybės teise priklausančiame žemės ūkio paskirties žemės sklype, ne mažesniame kaip 2 hektarai, išskyrus atvejus, kai kituose įstatymuose, teritorijų planavimo dokumentuose nustatyta kitaip. Pagal dabar galiojantį teisinį reglamentavimą ūkininko sodybą galima statyti turint ne mažesnį kaip 0,5 hektaro sklypą.

Įstatymo rengėjai argumentuoja, kad pataisos reikalingos siekiant kovoti su vadinamaisiais „sofos ūkininkais“ ir nebesuteiks jiems galimybių lengvatinėmis sąlygomis statyti sodybas.

Vetuoti šias pataisas prezidento prašė Šeimos ūkininkų sąjunga, Jaunųjų ūkininkų sąjunga, Žemės savininkų asociacija.

Video