Viceministras E. Giedraitis: ambicingiems pokyčiams reikia ir lėšų, ir laiko

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Ambicingų aplinkos apsaugos tikslų įgyvendinimas neturi tapti pernelyg didele našta Europos Sąjungos (ES) žemės ūkiui ir vartotojams – visiems pokyčiams įgyvendinti turi būti numatytos tinkamos lėšos ir laikas. Tai pabrėžiama deklaracijoje, kurią Lenkijoje kartu su Europos Komisijos žemės ūkio komisaru Janušu Vojciechovskiu (Janusz Wojciechowski) ir septynių ES žemės ūkio ministrų atstovais pasirašė Lietuvos žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis.

Susitikime Lietuvos,  Lenkijos, Latvijos, Estijos, Slovakijos, Vengrijos bei Rumunijos žemės ūkio ministrai ir jų atstovai aptarė pieno sektoriaus iššūkius ir galimybes užtikrinti apsirūpinimą maistu, įgyvendinant tvarios gamybos ir klimato kaitos mažinimo reikalavimus.

„Tarėmės, kaip išlaikyti pieno gamybos apimtis susiduriant su beprecedenčiu kaštų augimu. Iššūkių vykstant karui Ukrainoje, augant reikalavimams aplinkos apsaugos srityje, netrūksta, tad būtini pasverti ir kiekvienos šalies galimybes atitinkantys sprendimai“, - teigia viceministras E. Giedraitis.

Susitikime šalys pasidalijo planais, kaip ateinančiu finansiniu laikotarpiu numatoma remti pieno sektorių. Viceministras E. Giedraitis pristatė Lietuvos strateginiame plane numatytas rėmimo priemones. Lietuvoje pieno sektorius, skirstant  susietosios paramos lėšas, išliks prioritetinis.

Numatoma, kad 2023-2027 m. susietoji parama už pienines karves sudarys per 50 proc. nuo viso susietosios paramos lėšų voko. Pieno gamintojams numatyta skirti 7,54 proc. visų tiesioginėms išmokoms skirtų finansinių asignavimų.

Tuo pat metu vyko ir vienas didžiausių pienininkystės renginių Centrinėje ir Rytų Europoje – 19-asis tarptautinis pienininkystės kooperatyvų forumas, kurį organizavo Lenkijos pieno kooperatyvų asociacija.

Forume diskutuota apie aplinkos apsaugos iššūkius, rizikos valdymą pieno sektoriuje ir prieinamus sprendimus. Taip pat buvo pristatyta Vokietijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Naujosios Zelandijos patirtis, įgyvendinant tvarumo reikalavimus pieno ūkiuose.

Šiais metais forume dalyvavo daugiau kaip 20 ekspertų iš skirtingų organizacijų, valstybės ir mokslo institucijų atstovai.

Video