Ar efektyvios lazerinės paukščių baidyklės? JAV mokslininkai pateikė išvadas
Floridos universiteto ir Rodo salos universiteto mokslininkai atliko įdomų tyrimą, išbandydami lazerines paukščių baidykles, įvertinę, ar jos veiksmingos.
Buvo siekiama konkretaus tikslo, sumažinti kukurūzų pasėlių nuostolius, kai juose maitinasi europiniai strazdai.
Kontrolei buvo pasirenkama metodika, kai 5 dienas iš eilės paukščiai maitinosi bandomame lauke, o kitas dienas buvo išbandoma lazerinė baidymo įranga.
Tyrėjai nustatė, kad lazeriu apdorotuose laukeliuose kukurūzų pažeidimų sumažėjo daugiau kaip 20 %.
"Regimieji lazeriai skleidžia sutelktą, koherentinį vieno bangos ilgio šviesos pluoštą, priešingai nei dauguma šviesos šaltinių, kurie skleidžia nepoliarizuotą kelių bangos ilgių ir skirtingo intensyvumo spinduliuotę. Todėl atrodo, kad lazeriai išgąsdina paukščius, kaip ir kiti gąsdinimo prietaisai. Mūsų rezultatai rodo, kad lazeriai gali veiksmingai atbaidyti pasėlius niokojančius paukščius", – žurnale „Pest Management Science“ rašo mokslininkai.
Nustatyta, kad tankia lapija pasižyminčiuose kukurūzuose perintys paukščiai baidosi lazerių, todėl jų populiacija pasėliuose gerokai sumažėja.
Lazeriai spinduliuotę skleidė iki 30 metrų atstumu, o iki 20 metrų atstumo atgrasymo poveikis buvo stiprus. Tiesa, darytina išvada, kad jeigu paukščių pulkas žinos, jog lauke yra lazerinės baidyklės, jie vengs to lauko.
Tyrėjai daro išvadą, kad jeigu pavyktų ekonomiškai sukurti lazerinius prietaisus, į kuriuos dėmesį atkreiptų ūkininkai, pasėlius nuo paukščių pavyktų apsaugoti efektyviau.
Pasak tyrėjų, ūkininkai gali vienam lazeriui išleisti nuo 300 iki 500 dolerių, kad jie 1-3 savaites apsaugotų pasėlius, bet tai turi kainuoti mažiau, nei kitos atbaidymo priemonės – patrulių su šunimis arba sakalais samda, garsinės patranos ir kitkas. Tačiau, suprantama, lazerių spinduliuotės efektyvumo atstumas turėų būti gerokai didesnis.