Nauja metodika: medžiojamų gyvūnų padaryta žala bus nustatoma tiksliau
Laikinai einantis žemės ūkio ministro pareigas Kazys Starkevičius ir laikinai einantis aplinkos ministro pareigas Simonas Gentvilas patvirtino naująją Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams, miškui ir hidrotechnikos įrenginiams apskaičiavimo metodiką. Ji įsigalios nuo 2025 m. sausio 1 d.
Naujojoje metodikoje patobulintos ir išplėstos galimybės nustatyti medžiojamųjų gyvūnų padarytą žalą žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams, miškui ir melioracijos statiniams.
Atsižvelgiant į socialinių partnerių siūlymus ir praktikoje nustatytus ankstesnės metodikos taikymo trūkumus, savivaldybėse sudarytos komisijos galės pasirinkti vertinimo būdą, kuriuo remsis nustatydamos medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams dydį. Anksčiau toks būdas buvo tik vienas, dabar – net trys.
Nauja tai, kad nustatydama pažeistą plotą, komisija galės ne tik vizualiai įvertinti padarytą žalą procentais ar išmatuoti visas pasėlio dalis, kuriose pastebimi medžiojamųjų gyvūnų padaryti pažeidimai, bet ir žalai nustatyti naudoti bepilotį orlaivį.
Pasėlio pakenkimo intensyvumas bus nustatomas įvertinant, kiek procentų pakenktame plote lauktinas derlius sumažės lyginant su nepakenktomis pasėlio vietomis. Komisija tai galės padaryti ne tik išmatavus visas pasėlio dalis, kuriose pastebimi medžiojamųjų gyvūnų padaryti pažeidimai, bet ir įvertinimui naudodama naują būdą – 1 m2 ploto kvadrato formos apskaitos aikšteles. Minėtasis būdas bus pasirenkamas priklausomai nuo pasėlyje augančių augalų. Kiekvienoje aikštelėje bus nustatomas pažeidimo dydis, išreikštas procentais.
Neliks nuskriausti ir veislinių gyvulių augintojai. Vilkų padaryta žala bus apskaičiuojama ir atlyginama pagal įsigijimo dokumentuose nurodytą kainą arba bus imama normatyvinių kainų intervalo viršutinė vertė. Jei ūkyje tvarkoma buhalterinė apskaita, bus atsižvelgiama į paskutinių metų vidutinius gyvūnų pirkimo ir pardavimo duomenis.
Medžiojamųjų gyvūnų padaryta žala miškui bus vertinama naudojant supaprastintą pažeistų medžių skirstymą pagal pažeidimo laipsnius, indeksuotus įkainius ir papildomai taikant metinės infliacijos pokyčio indeksą.
Medeliai, kuriems medžiojami gyvūnai padarė daugkartinius pažeidimus, bus priskirti stipriai pažeistų medžių laipsniui. Bus galima atlyginti žalą ir kai ji padaryta tik miško sklypo dalyje arba kai medžiojamieji gyvūnai pažeidžia ar sunaikina želdinius ar žėlinius nulauždami kamienus arba ištrypdami medelius.
Dėl žalos augalininkystės ūkiams papildomą informaciją gali suteikti ŽŪM Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyr. specialistas Tomas Vaištaras tel. +3705 2391 157, dėl žalos gyvulininkystės ūkiams – ŽŪM Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vyr. specialistas Gediminas Vagonis tel. +3705 2391 153, dėl žalos hidrotechnikos įrenginiams – ŽŪM Melioracijos ir infrastruktūros skyriaus patarėja Loreta Grigaitienė tel. +37062041285, dėl žalos miškui – Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės vyresn. patarėjas – Zbignev Glazko tel +370 696 77066.