Ar tikrinimais aplinkosaugininkai sustabdys žievėgraužio tipografo plitimą?

Asociatyvi nuotr. AAD nuotr. Asociatyvi nuotr. AAD nuotr.

Nuo šių metų balandžio 7 d. Aplinkos apsaugos departamentas atnaujina privačių ir valstybinių miškų patikrinimus. Po neįprastai šiltos žiemos, atėjus ankstyvam pavasariui žievėgraužis tipografas gali tapti aktyvus anksčiau nei įprasta, todėl miškininkai ir aplinkosaugininkai skirs ypatingą dėmesį miškų būklei ir miško sanitarinių reikalavimų laikymuisi.

Žievėgraužis tipografas suaktyvėja, kai oro temperatūra pasiekia +10–13°C, ir ima daugintis daugiausia eglynuose. Šilta žiema sudarė palankias sąlygas vabzdžiams peržiemoti, o dėl kylančios temperatūros ir sausų orų eglės gali dar labiau susilpnėti ir tapti pažeidžiamos. Žievėgraužis tipografas plinta grauždamas medį po žieve jis susilpnina egles ir šios nudžiūva. Kaip ir pernai, tikėtina, kad šiemet žievėgraužio tipografo aktyvumas prasidės itin anksti. 

Patikrinimų tikslas – išvengti žievėgraužio tipografo plitimo

Aplinkosaugininkai per patikrinimus vertins eglynų ir pušynų būklę, ieškos žievėgraužio tipografo pažeistų medžių, vėjavartų bei neapsaugotos medienos. Miškų savininkai bus informuojami apie aptiktus pažeidimus ir įpareigojami laiku pašalinti kenkėjų apniktus medžius.

Didžiausias dėmesys bus skiriamas prevencijai ir pažeidimų šalinimui. Administracinės nuobaudos miško savininkams, valdytojams ir naudotojams bus taikomos tik tais atvejais, kai jie nesilaikys privalomųjų nurodymų pašalinti nustatytus pažeidimus.

Miškų stebėsena bus atliekama ne tik rengiamų tikslinių išvykų metu, bet ir pasitelkiant dronus, taip pat Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai teritorijas žvalgys sraigtasparniu, bendradarbiaudami su Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų pilotais. 

Svarbiausi sanitarinės apsaugos reikalavimai

Žalia spygliuočių mediena nuo balandžio 1 d. iki spalio 1 d. per dešimt dienų po jos iškirtimo turi būti: 

• išvežta ne arčiau kaip 500 m nuo medynų, kuriuose vyresnių nei 40 metų spygliuočių medžių rūšių yra 20 procentų ir daugiau, pakraščio; 

• arba apdorota insekticidais; 

• arba nužievinta ar kitais būdais apsaugota nuo medžių liemenų pavojingų kenkėjų.  

Ši mediena laikoma neapsaugota, kai po jos žieve randama medžių liemenų pavojingų kenkėjų lėliukių, naujos kartos suaugėlių. Šis reikalavimas netaikomas medienai, kuri susidaro po sanitarinių kirtimų. 

Kaip atpažinti žievėgraužio tipografo apniktas egles?

Laiku atpažinti pažeistas egles yra labai svarbu. Pirmiausia rekomenduojama įvertinti bendrą miško būklę. Jei pastebimos vėjo nuverstų eglių ar nudžiūvusių eglių viršūnės, tai gali būti pirmieji signalai, kad miške formuojasi šių vabzdžių židinys.

Priėjus arčiau prie apnikto medžio, galima pastebėti šiuos ženklus: 

• Iš pirmo žvilgsnio medis gali atrodyti gyvybingas ir žalias, tačiau atidžiau apžiūrėjus žievę galima rasti mažų išgraužtų skylučių, aplink kurias dažnai būna smulkių rusvų pjuvenų. 

• Pjuvenas galima rasti ir ant žemės aplink eglės kamieną. 

• Aplink medį gali būti prikritusių žalių spyglių. 

• Jei medis apniktas ilgesnį laiką, nuo jo kamieno gali pradėti luptis žievė. Apžiūrėjus žievės vidinę pusę, galima pamatyti įmantrios formos takus – tai žievėgraužio tipografo ar jo lervų graužimo pėdsakai. 

Daugiau informacijos apie žievėgraužio tipografo apniktų eglynų požymius, rasite departamento specialistų parengtoje atmintinėje. 

Kaip miško savininkai gali prisidėti prie eglynų apsaugos?

Miško savininkai gali pasitikrinti ar jų miškas patenka į potencialiai pavojingų eglių medynų zoną interaktyviame Kenkėjų pažeistų miško medynų žemėlapyje, pasirinkę matyti „Potencialiai pavojingų eglės medynų“ žemėlapio sluoksnį. Rekomenduojama kuo anksčiau surasti ir pašalinti žievėgraužio tipografo apniktus medžius, o iškirstą medieną išvežti bent 0,5 km atstumu nuo miško teritorijos, kad būtų išvengta kenkėjų sugrįžimo.

Miško savininkai ir valdytojai raginami reguliariai stebėti savo miško valdas ir, jei pastebimi pažeisti medžiai, pasirūpinti leidimais jų kirtimui, kuriuos išduoda Valstybinė miškų tarnyba.

2024 m. atlikti patikrinimai

Praėjusiais metais, birželio–gruodžio mėnesiais, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai atliko 251 tikslinę išvyką ir apžiūrėjo 1068 miško objektus visoje Lietuvoje. Patikrinti 272 spygliuočių medienos sandėliai, 831 privatus ir 237 valstybiniai miškų sklypai. Iš viso skirta 112 privalomųjų nurodymų miškų savininkams sutvarkyti žievėgraužio pažeistus medžius: juos nukirsi ir išvežti arba išgabenti sandėliuojamą medieną ir 47 administracinės nuobaudos už Miško sanitarinių taisyklių nesilaikymą.    

AAD inf.

Video