Babėnų šilo turtas vis dar neperimtas

Barbėnų šilas. Rinkos aikštės nuotr. Barbėnų šilas. Rinkos aikštės nuotr.

Dar 2022 metų vasaros pabaigoje rajono savivaldybė išdidžiai pranešė pagaliau susitarusi su Valstybine miškų urėdija ir perėmusi Babėnų šilą savo žinion. Tačiau paaiškėjo, kad tuo metu urėdija savivaldybei perdavė tik miško žemę, o visa tai, kas buvo pastatyta ir įrengta Babėnų šile, taip ir liko urėdijai. Tad nei prie pakiužusių skulptūrų, nei prie bebaigiančių suirti sveikatingumo takų savivaldybė iki šiol nė piršto pridėti negali. Štai tokie valdininkų darbo tempai…
Urėdija svarstė, ar turtą gali perduoti

Kaip teigė Valstybinės miškų urėdijos (VMU) Gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus vadovas Sigitas Kvedaras, VMU atsakingai įvertino Babėnų miško inventoriaus būklę ir galimybes jį perduoti savivaldybei.

„Šiuo metu yra vykdomos turto perdavimo Kėdainių rajono savivaldybei procedūros: jau kreipėmės į VĮ Turto banką dėl patikėjimo teise valdomo valstybės turto perdavimo Kėdainių rajono savivaldybei.

Gavome atsakymą, kad VĮ Turto bankas turto perdavimui neprieštarauja, todėl dabar turi būti atliekamas Lietuvos Respublikos finansų ministerijos vertinimas ir tuomet kreipiamasi į Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją dėl turto perdavimo.

Kai bus atlikti visi teisės aktais apibrėžti būtini veiksmai, Vyriausybės nutarimu minimas rekreacinis objektas bus perduodamas Kėdainių rajono savivaldybei.

Buvusio vicemero Pauliaus Aukštikalnio idėjai, kaip atgaivinti Babėnų šilą, visuomenė nusprendė skirti 100 tūkst. eurų iš dalyvaujamojo biudžeto, tačiau savivaldybė šio projekto, nors jis ir laimėjo konkursą, taip ir nepradėjo įgyvendinti./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Tikimės, kad visi šio turto perdavimo žingsniai ir toliau vyks sklandžiai ir laiku, o konkretūs terminai priklausys nuo to, kaip greitai gausime atsakymus iš atsakingų institucijų“, – sako urėdijos atstovas.

Babėnų šilą tvarko seniūnija

Tuo tarpu Kėdainių miesto seniūnija Babėnų šile įrengė suoliukus, pastatė šiukšliadėžes ir biotualetus, pašalino pavojų keliančius ir ant takų nugriuvusius medžius.

Taip pat dukart per savaitę renka šiukšles, vasaros sezono metu šienauja pagrindinius takus. Savivaldybė informuoja, kad 2023 metais savivaldybės užsakymu buvo parengtas Babėnų šilo miškotvarkos projektas. Šiais metais yra sudaryta sutartis ir rengiamas Babėnų šilo sutvarkymo techninis projektas. Pagal šį projektą 2025 metais bus perkami ir atliekami miško tvarkymo ir įveiklinimo darbai.

Projekte nurodyta, kad Babėnų šilas itin tinkamas rekreacijai, tačiau dabar ten esanti infrastruktūra yra nusidėvėjusi ir nebetinkama naudoti. Projekte numatoma nugriauti senus statinius, ant išlikusio sovietinės raketinės aikštelės statinio likučių įrengti apžvalgos platformą.

Taip pat projekte numatyta įrengti 7,8 km dviračių ir pėsčiųjų takų. Takai būtų įrengiami daugiausia ant esamų natūraliai pramintų takų ir keliukų vietose, pravedant juos tarp medžių. Projektuojamas apie 800 m ilgio pažintinis takas, skirtas supažindinti su miške buvusia sovietine raketų paleidimo aikštele (oro gynybos pozicija).

Numatoma įrengti keletą vaikų žaidimų aikštelių.

Ar Babėnų šilo tvarkybos projektai nesidubliuos?

Nors dabartiniai valdantieji savo rinkimų programoje nurodė, kad vienas iš jų tikslų yra įveiklinti Babėnų šilą, šis tikslas, atrodo, gali būti įgyvendintas svetimomis rankomis.

Mat dar prieš rinkimus visuomenė nusprendė skirti 100 tūkst. eurų dalyvaujamame biudžete pasiūlytai buvusio vicemero Pauliaus Aukštikalnio idėjai, kaip atgaivinti Babėnų šilą. 

Idėja „Babėnų miškas – sveikatingumo trasa“ gerokai platesnė ir smulkmeniškesnė, nei savivaldybės administracijos užsakytas Babėnų šilo miškotvarkos projektas. „Man visuomet rūpėjo Babėnų šilą matyti kitokį. Tokį, kokį turi modernūs miestai, dar labiau pritaikytą sportui, šeimoms, mažiems vaikams ir senjorams.

Atlikus suplanuotus darbus, šį mišką bus patogu dar dažniau rinktis treniruotėms, komandiniam sportui, įvairiems sporto renginiams ar tiesiog aktyviam, saugiam ir maloniam laisvalaikiui gamtos apsuptyje, todėl pasiėmęs tušinuką ir kompiuterį surašiau, ką norėčiau matyti šiame šile“, – pasakojo P. Aukštikalnis.

Įgyvendinus projektą planuojama atlikti šiuos darbus:

– įrengti informacinius stendus automobilių stovėjimo aikštelėje su QR nuorodomis į trasų GPX žemėlapius, „YouTube“ informacinius šaltinius ir kt.;

– įrengti „Mažąjį lajų taką“. Tai saugus, kabantis ne aukščiau kaip 1 metro aukštyje nuo medžio iki medžio, pramoginis takas vaikams. Čia vaikai galės aktyviai ir įdomiai leisti laiką;

– sutvarkyti automobilių stovėjimo aikštelę – pažymėti tikslias parkavimo vietas automobiliams, įrengti specialius plastikinius korinius pagrindus ir atitvarus su bortais;

– įrengti suoliukus, pavėsinę ir persirengimo kabiną, lauko treniruoklius;

– pažymėti trasas specialiomis medinėmis nuorodomis, kuriose būtų parašytas trasos pavadinimas ir kiek kilometrų dar likę įveikti pasirinktoje trasoje;

– įrengti laiptus ir apžvalgos aikštelę ant apžvalgos kalno, esančio šalia Babėnų tvenkinio, prie įvažiavimo į Babėnų tvenkinyje esantį pusiasalį;

– įrengti tvirtus ir saugius medinius laiptus saugiam nusileidimui iki paplūdimio, esančio prie tvenkinio.

Rinkos aikštė

Video