Miško įveisimas. Ką svarbu žinoti

Miško įveisimas. AM nuotr. Miško įveisimas. AM nuotr.

Kaip ir kiekvieną pavasarį, šylant orams prasideda miško sodinimo sezonas. Valstybinė miškų tarnyba primena, kad, įveisiant mišką, būtina parengti miško želdinimo ir žėlimo projektą.

Projektas turi būti parengtas pagal Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų (toliau – Nuostatai) reikalavimus. Projekte nurodomi reikalavimai miško želdinių ir žėlinių rūšinei sudėčiai bei tankiui pagal augavietės sąlygas ir miško funkcinę paskirtį. Taip pat aprašoma želdavietė (vieta, plotas), projektuojamos priemonės (dirvos paruošimo būdai, želdinių sodinimo schemos, sodmenų kilmė, apsaugos, priežiūros priemonės ir kt.).

Rengiant projektus, būtina nurodyti miško želdinių ir žėlinių rūšinę sudėtį. Ji turi atitikti augavietės sąlygas ir miško funkcinę paskirtį. Detaliai rūšinė sudėtis nurodyta Nuostatuose.

Tik turint patvirtintą projektą, galima pradėti miško įveisimo darbus.

Miško įveisimas

Mišką būtina želdinti tik kokybiškais miško sodmenimis. Jie turi atitikti Miško dauginamosios medžiagos nuostatų reikalavimus. Draudžiama želdinti vienmečiais eglės ir ąžuolo sėjinukais (išskyrus išaugintus konteineriuose) bei visų medžių rūšių savaiminukais.

Įveisiant mišką, želdavietės ar želvietės ribos kampuose turi būti pažymėtos stulpeliais. Miško želdiniai paprastai sodinami į prieš tai paruoštą dirvą. Dirva miško želdiniams ruošiama atsižvelgiant į želdavietės sąlygas.

Miško želdiniai ir žėliniai atsodinami ne vėliau kaip iki ketvirtųjų želdinių augimo metų pabaigos arba per metus po žėlinių apskaitos.

Priežiūra ir apsauga

Miško želdiniai ir žėliniai, įskaitant augančius neplynųjų kirtimų biržėse, turi būti prižiūrimi ir saugomi iki septynerių metų, kol susiformuos jaunuolynas ir bus vykdomi ugdomieji kirtimai.

Turi būti užpilamos žemėmis ir prispaudžiamos nuplautos ar nupustytos, apnuogintos ir šalčio iškilnotų medžių šaknys, atkasami žemėmis užnešti medžiai, nuleidžiamas paviršinis vanduo, šalinama stelbianti žolinė augalija, stelbiantys medžiai ir krūmai, atsodinami žuvę medžiai ir netolygiai augantys žėliniai.

Želdiniai ir žėliniai, kurių rūšinėje sudėtyje yra 50 procentų ir daugiau ąžuolo ir (ar) buko, turi būti aptveriami specialia, apsaugai nuo žvėrių tinkama tvora. Jos aukštis, reikalavimai tankiui, kuolams, galimybė ją perlipti ar varteliai ir būtinybė ją remontuoti turi būti aprašyta projektuose, siekiant užkardyti galimus piktnaudžiavimus.
 
Miško registravimas

Miškas laikomas įveistu, kai želdiniuose ar žėliniuose tolygiai išsidėsčiusių perspektyvių medžių rūšių tankis, atsižvelgiant į kiekvienos medžių rūšies kiekį rūšinėje sudėtyje, atitinka Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų reikalavimus.

Įveisto miško duomenis būtina nustatyta tvarka pateikti Lietuvos Respublikos Miškų valstybės kadastrui, valdomam VĮ Registrų centro. Tarnyba, gavusi žemės savininko prašymą, atlieka įveisto miško apskaitą ir per 20 d. d. išduoda atitinkamą pažymą. Jeigu įveistas miškas atitinka Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų reikalavimus, duomenys per 20 d. d. nuo apskaitos atlikimo įtraukiami į Miškų valstybės kadastrą. Išsamiai tvarka išdėstyta Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministro ir Aplinkos ministro 2022 m vasario 1 d. įsakyme Nr. 3D-65/D1-28 „Dėl Miško įveisimo privačioje ne miško žemėje tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Parama

Nuo š. m. balandžio 1 dienos Nacionalinė mokėjimų agentūra teikia paramą miškui įveisti arba po stichinės nelaimės pažeistam miškui atkurti. Visa informacija apie paramos teikimą yra šiame Nacionalinės mokėjimų agentūros tinklalapyje.

Aplinkos ministerija

Video