Miškų valstybės kadastras: nauda miško savininkui ir valstybei

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastras – tai specializuotas valstybės kadastras, skirtas valstybėje esančiai miško žemei apskaityti. Šiuo metu Miškų kadastre yra įregistruota daugiau kaip 2 milijonai hektarų miško žemės ploto. Tai sudaro trečdalį šalies teritorijos.

2003 m. įsteigto Miškų kadastro valdytojas yra Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, o tvarkytojas – Valstybinė miškų tarnyba. Miškų kadastrui priskirtos dvi funkcijos: duomenų apie visus Lietuvos miškus tvarkymas ir jų teikimas vartotojams. Šias funkcijas įgyvendina Valstybinės miškų tarnybos Miškų kadastro skyrius.

Miškų kadastro duomenys

Miškų kadastras apima visumą duomenų apie Lietuvos miškus, jų nuosavybę, miško išteklių kiekį bei kokybę ir ekonominę vertę. Lietuvos Respublikos miškų įstatymas nustato, kad Miškų kadastras sudaromas valstybinės sklypinės miškų inventorizacijos pagrindu, t. y. Miškų kadastre įregistruojami miškų inventorizacijos grafiniai ir aprašomieji duomenys. Miškų inventorizacijoje taikomais metodais miško masyvai skaidomi į miško kvartalus, o šie – į miško žemės taksacinius sklypus, kurie išskiriami pagal miško žemės naudmenas, medynų rūšinę sudėtį, amžių, augimo sąlygas. Būtent miško žemės taksacinis sklypas ir yra Miškų kadastro objektas. Miškų kadastre įregistruota beveik 1,9 milijono miško žemės taksacinių sklypų.

Miškų kadastro duomenų teikėjai

Viena iš Miškų kadastro teikiamų paslaugų – duomenų teikėjų pateiktų duomenų sutvarkymas ir įregistravimas Miškų kadastro duomenų bazėse. Ši valstybės teikiama paslauga yra nemokama.

Teisės aktai nustato, kad Miškų kadastrui duomenis gali teikti miško valdytojai (savininkai), valstybinės sklypinės miškų inventorizacijos vykdytojai, vidinės miškotvarkos projektų rengėjai, miško žemės pavertimą (išimtiniai atvejai numatyti Miškų įstatyme) kitomis naudmenomis inicijavę ar organizavę asmenys, Aplinkos apsaugos departamento ir Valstybinės miškų tarnybos specialistai. Teikiamų duomenų turinį ir duomenų teikimo procedūras reglamentuoja Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro nuostatai, Duomenų teikimo Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrui, jų įrašymo ir keitimo tvarkos aprašas, Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcija ir kiti teisės aktai. Dėl duomenų teikimo galima konsultuotis su Valstybinės Miškų tarnybos Miškų kadastro skyriaus specialistais, kurių kontaktai pateikti Valstybinės miškų tarnybos tinklalapyje.

Kada verta atsinaujinti duomenis apie savo mišką?

Miškui užaugti reikia dešimtmečių. Kai kurios miško medžių rūšys, tokios kaip pušis, ąžuolas pasiekia brandą sulaukusios šimto ir daugiau metų. Miškas niekada „nestovi vietoje“. Augdamas nuo jaunuolyno stadijos iki brandos labai keičiasi. Pasikeičia medynų rūšinė sudėtis, vidutinis medžių amžius, aukštis, skersmuo, medynų tūris. Natūralu, kad kartą užfiksavus miško duomenis, po dešimtmečio juos rasime jau visai kitokius. Todėl kyla natūralus klausimas, kokiu dažnumu fiksuoti pasikeitusius miškų duomenis ir juos atnaujinti Miškų kadastre?

Nusistovėjusi sklypinės miškų inventorizacijos praktika Lietuvoje parodė, kad miškus optimaliausia inventorizuoti kas 10 metų.

2017 m. panaikinus VĮ Valstybinį miškotvarkos institutą, kuris inventorizuodavo visus Lietuvos miškus, nepriklausomai nuo miško nuosavybės formos, atsakomybė rūpintis savo miškų inventorizacija ir duomenų atnaujinimu Miškų kadastre tenka kiekvienam miško valdytojui ar savininkui.

Valstybė yra sukūrusi kompensavimo mechanizmą, kuriuo žemės valdytojams ir savininkams yra kompensuojamos išlaidos už atliktus miškų inventorizacijos darbus.

Kompensavimo tvarką reglamentuoja du teisės aktai: Aplinkos ministro patvirtintas Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos lėšų planavimo, skyrimo ir naudojimo tvarkos aprašas ir Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus patvirtintas Lėšų už atliktus miško sklypų inventorizacijos darbus nustatymo ir apmokėjimo tvarkos aprašas. Minėti teisės aktai numato, kad nustatyta tvarka dėl kompensacijos gali kreiptis privačių miškų savininkai ir valstybinių miškų valdytojai. Prašymus dėl kompensacijos priima ir nagrinėja Valstybinė miškų tarnyba, o vienkartinės kompensacijos dydis yra 7 Eur/ha.

Pagrindinės teisės aktuose nustatytos sąlygos yra šios: miškų inventorizacija turi būti atliekama vadovaujantis Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcija, patvirtinta Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus įsakymu. Turi būti inventorizuota visa žemės sklype esanti miško žemė. Inventorizacijos duomenys turi būti įregistruoti Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre. Nuo duomenų įregistravimo momento ir prašymo skirti kompensaciją pateikimo negali praeiti daugiau kaip 3 metai. Kompensacija skiriama ne dažniau kaip kartą į 10 metų.

Kaip peržiūrėti ar užsisakyti Miškų kadastro duomenis?

Miškų kadastras teikia duomenis apie Lietuvos miškus tiek skaitmenine, tiek ir pažymų ar išrašų forma. Pagrindiniai kadastro duomenų gavėjai yra privačių miškų savininkai, valstybinių miškų valdytojai (pavyzdžiui VĮ Valstybinių miškų urėdija ar Nacionalinė žemės tarnyba), aplinkos apsaugos institucijos, miškų inventorizacijos vykdytojai, mokslo ir studijų institucijos, matininkai, antstoliai, teisėsaugos institucijos, kiti suinteresuoti fiziniai ir juridiniai asmenys.

Miškų kadastro duomenis galima peržiūrėti per Valstybinės miškų tarnybos teikiamų elektroninių paslaugų (eVMT) internetines prieigas „Geoinformacija apie miškus (M-GIS)“ (neregistruotiems vartotojams), „Miškų kadastro žemėlapiai (VMT-GIS)“ (registruotiems vartotojams) ir „Miškų kadastro pažymos“. Prieigoje „Miškų kadastro pažymos“ prisijungęs miško savininkas nebūtinai turi užsisakyti pažymą ar išrašą, tačiau ten yra sudaryta galimybė nemokamai savo žemės sklypų ribose peržiūrėti Miškų kadastro duomenis.

Miškų kadastro duomenis vartotojai gali peržiūrėti ir Lietuvos erdvinės informacijos portale „Geoportal.lt“ (Miškų kadastro duomenys atnaujinami realiu laiku) bei VĮ Registrų centras elektroninėje paslaugoje „REGIA žemėlapis“ (Miškų kadastro duomenys atnaujinami du kartus per metus).

Esant poreikiui, miško savininkai gali užsisakyti Miškų kadastro dokumentus – pažymas, išrašus, žemėlapio fragmentus. Rekomenduojame šiuos dokumentus užsisakyti elektroninėje formoje pasinaudojus elektronine paslauga „Miškų kadastro pažymos“. Miško savininkai dažniausiai užsisako pažymas ir išrašus apie grafines ir aprašomąsias miškų, patenkančių į konkretų savininko valdomą žemės sklypą, charakteristikas, taip pat pažymas apie miško žemės ir medynų tūrio vertę.

Miškų kadastro dokumentus yra galimybė užsisakyti ir analoginėje formoje bei gauti skaitmeninius Miškų kadastro duomenų rinkinius. Miškų kadastro dokumentų bei skaitmeninių duomenų rinkinių parengimas ir pateikimas yra mokamas.

Visa informaciją kokius Miškų kadastro duomenis bei dokumentus gali gauti vartotojai ir kaip juos užsisakyti rasite Valstybinės miškų tarnybos tinklalapyje, skyrelyje „Miškų kadastras“.

Video