Parduotuvių ant ratų eros pabaiga?

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Gegužės mėnesį įsigaliojo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) reikalavimas turėti išmaniuosius kasos aparatus. Kai kurioms parduotuvėms ant ratų tai tapo pernelyg dideliu iššūkiu ir jų savininkai nusprendė nutraukti veiklą. Dėl to atokiuose kaimuose gyvenantys žmonės lieka išvis be parduotuvių. Tik ar išties šiuo atveju atsakomybė tenka VMI reikalavimas, o gal autoparduotuvės tapo atgyvenusiu prekybos modeliu?

Žmogiškųjų išteklių stygius

Anykščių rajono vartotojų kooperatyvo direktorė Rita Kripaitienė teigia, kad išmaniųjų kasų reikalavimas buvo viena iš priežasčių, paskatinusių nutraukti autoparduotuvės veiklą, bet tikrai nebuvo lemiama.

„Šiandien mačiau, kad VMI skelbia, jog yra galimos išimtys. Turbūt jos galimos. Bet verslas privalo skaičiuoti. Ir turiu prisipažinti, kad mes net neieškojome kitokių galimybių“, – atvirai sako R. Kripaitienė.

Pasak pašnekovės, esminė priežastis yra žmogiškieji ištekliai. „Žmonės nenori dirbti“, – tvirtina Anykščių rajono vartotojų kooperatyvo direktorė.

„Tai yra esminė problema, apie kurią reikėtų kalbėti. Vieną parduotuvę uždarėme, kita – su klaustuku taip pat. Kodėl? Ne todėl, kad parduotuvės neišsilaiko, tiesiog nėra kam jose dirbti“, – tęsia R. Kripaitienė.

Ji priduria, kad žmonės dabar yra išlepinti pašalpų ir užimtumo tarnybos išmokų.

„Ir būtent dėl to dažnas kaimas gali likti be parduotuvės. Gaila, kad dabartinis Seimas kol kas nieko nesiruošia keisti šiuo klausimu“, – konstatuoja pašnekovė.

Verslo sprendimas

Tai, kad išmanieji kasos aparatai negalėjo būti priežastimi nutraukti veiklą smulkiesiems verslininkams, įsitikinęs ir Seimo narys Kazys Starkevičius: „Vargu, ar kasos aparatų reikalavimo atšaukimas galėtų išgelbėti tokį prekybos modelį. Tai tiesiog verslo sprendimas“.

Pasak Seimo nario, parduotuvių ant ratų prekybos modelis greičiausiai nebeneša tiek pelno, kiek norėtųsi ir būtent tai gali būti pagrindine priežastimi nutraukti veiklą.

Jam antrina ir Anykščių rajono vartotojų kooperatyvo direktorė: „Šaltuoju metų laiku iš kaimo ateidavo 2-3 žmonės, vasaros metu šiek tiek didesnės apyvartos sulaukdavome. Bet iš tikrųjų tai atgyvenęs prekybos modelis“.

Moteris tvirtina, kad rajono kooperatyvas autoparduotuvę turėjo tik dėl rajono žmonių, o ne nešamo pelno. Tad ar jos veiklos nutraukimas sukėlė daug neigiamos reakcijos?

„Iki 2020 metų turėjome dar vieną parduotuvę ant ratų. Jos uždarymas sukėlė didesnį sujudimą, nei kad dabar. Sulaukiau tik vieno skambučio iš vienos moters, kuri tikrai apgailestavo, nes kaimas atokus, su mažai gyventojų ir jiems likus visiškai be parduotuvės bus sunku“ – sako R. Kripaitienė.

Šešėlinės ekonomikos mažinimas

„Nemanau, kad tai kasos aparatų reikalavimo įtaka. Tokios parduotuvės galbūt neturėjo apyvartos ar tinkamų prekių. Kita galima priežastis – visa apskaita buvo šešėlyje“, – autoparduotuvių užsidarymo priežastis vardija LŽŪKA „Kooperacijos kelias“ valdybos narys Mindaugas Maciulevičius.

Išmanieji kasos aparatai realiu laiku fiksuos pajamas. Tai sudarys sąlygas didesniam skaidrumui.

„Mes patys seniai VMI prašėme, kad kuo greičiau priimtų šiuos sprendimus. Nes kiekvienam prekybininkui darbo dienos pabaigoje susitaupo maždaug pusvalandis“, – sako M. Maciulevičius ir patikslina, kad anksčiau prekybininkams tekdavo kasdien po darbo daryti ataskaitas, vesti duomenis į žurnalą, o dabar viskas vyksta automatiškai.

Dar vienas privalumas, pasak pašnekovo, tai darbo palengvinimas ir VMI specialistams. Šie, kilus įtarimams, galės net nuotoliu patikrinti apskaitą.

„Be to, net ir bankams dabar suteiksime daugiau patikimumo. Anksčiau sakydavo, kad smulkieji ūkininkai/prekybininkai dirbtinai išpučia apyvartą. O dabar viskas bus maksimaliai skaidriai“, – džiaugiasi LŽŪKA „Kooperacijos kelias“ valdybos narys.

Video