Neprižiūrintys kapaviečių gali jų netekti
Savivaldybės auditoriai apvažiavo ir apžiūrėjo visas mūsų rajone esančias kapines ir kai kuriose iš jų rado pažeidimų. Ir ne tik tokių, kad kai kuriose kapinėse ilgą laiką neištuštinami konteineriai, bet ir kur kas rimtesnių – nustatyta tokių atvejų, kad žmonės buvo laidojami jau nebeveikiančiose kapinėse. Ne mažesnė problema ir tai, kad rajono kapinėse apleistų kapaviečių yra sočiai, tik iki šiol mažai kas jomis rūpinosi, nors, pasirodo, savivaldybė ne tik gali, bet ir turi mirusiųjų giminaičiams priminti apie prievolę tvarkyti kapus, tad užsimota šį klausimą spręsti labai rimtai. Bus suskaičiuotos visos neprižiūrimos kapavietės, ieškoma jose palaidotų giminaičių, o jiems neatsiradus, apie tokias kapavietes informacija bus skelbiama viešai ir tokios kapavietės bus perleidžiamos kitoms šeimoms įstatymų nustatyta tvarka.
Rado „veikiančias“ kapines, kurios faktiškai buvo plynas laukas
Savivaldybės auditoriai tikrino, ar pakankamas informacijos visuomenei apie kapines viešinimas, ar laikomasi įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų, prižiūrint kapines bei ar tinkamai ir efektyviai vykdomas Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje esančių kapinių priežiūros organizavimas ir koordinavimas.
Kaip sakė savivaldybės kontrolierė Asta Žukauskienė, ji su kolegomis nuveikė tikrai nemenką darbą – apvažiavo, aplankė ir apžiūrėjo absoliučiai visas esamas, veikiančias ir neveikiančias ir, pasirodo, tik menamas kapines.
Daugiausia veikiančių kapinių šiuo metu yra Krakių seniūnijoje – net 9, Kėdainių miesto seniūnijoje veikia 7 kapinės, o Šėtos ir Pelėdnagių seniūnijose – po 6.
Krakių seniūnijoje yra ir daugiausia jau nebeveikiančių kapinių – 17, Šėtos ir Kėdainių miesto seniūnijose – po 12, Josvainių seniūnijoje – 10.
„Savivaldybės skelbiamame kapinių sąraše nurodoma netiksli informacija apie veikiančias kapines. Audito metu įsitikinome, kad Šėtos seniūnijoje, Liolių kaime, Tvenkinio g. 1, veikiančių kapinių nėra, esančioje teritorijoje infrastruktūra nesutvarkyta, neužtikrintas susisiekimas visuomeniniu transportu.
Pagal sąrašą, kuris yra patvirtintas savivaldybės puslapyje, ten turi būti veikiančios kapinės, bet jų nėra.
Jei nurodyta, kad kapinės veikiančios, tai jos ir turi būti veikiančios ir turi būti privažiavimas prie jų“, – komentavo A. Žukauskienė.
Perkant kapinių skaitmenizavimo paslaugą – neaiškūs reikalai su finansais
Kėdainių miesto seniūnijoje yra suskaitmenintos 7 veikiančios kapinės, kuriose iš viso yra daugiau nei 9 tūkst. kapaviečių. Suskaitmenintos buvo Kauno gatvės, Daškonių kaimo, Dotnuvos gatvės, Lakštingalų gatvės, Lipliūnų kaimo, Ruoščių kaimo ir Šventoniškio kaimo kapinės.
Skaitmenizavimas, kainavęs apie 6 tūkst. eurų, atliktas Lietuvos kapinių informacijos skaitmeninimo ir duomenų valdymo sistemoje „Cemety“.
Interneto svetainėje www.cemety.lt pasirinkus velionio vardą ir pavardę, kapinių pavadinimą, sistema pateikia visus reikiamus duomenis apie kapavietę, tikslią jos vietą, nuotraukas ir navigacijos nuorodą, padėsiančią nuvykti iki kapavietės.
Vis dėlto panašu, kad atliekant viešųjų pirkimų procedūras būta pažeidimų.
„Kapinių informacijos skaitmeninimo ir duomenų valdymo sistemos palaikymo, priežiūros paslaugos pateiktose sąskaitose faktūrose, nurodomos apmokėjimo sumos už programinės įrangos palaikymą, nedetalizuojant, kokia apimtimi ir kokios paslaugos buvo atliktos. Pateiktose sąskaitose faktūrose nurodyti mokėjimai apima ir perfotografavimo paslaugą,
kuri nebuvo įtraukta į pirminį pirkimo objektą. Pirminiame pirkimo objekte nenurodžius perfotografavimo paslaugos negalime pasisakyti dėl lėšų mokėjimo pagrįstumo.
Taip pat nustatyta, kad buvo permokėta už Kauno gatvės kapinių ir Daškonių kaimo kapinių informacijos skaitmeninimo ir duomenų valdymo sistemos palaikymo, priežiūros paslaugas.
UAB „Kapinių valdymo sprendimai“ pateikta kreditinė PVM sąskaita faktūra padengė permokėtas lėšas. Šios aplinkybės rodo procedūrinius trūkumus valdant sutartis ir jų mokėjimus“, – nurodo auditoriai. Permokėta suma siekia apie porą šimtų eurų.
Kas atsakingi už kapinių priežiūrą, aišku ne visada
Vertinant tai, kokiomis gyvenimo aplinkybėmis žmonėms tenka lankytis kapuose ir tvarkyti su jais susijusius biurokratinius reikalus, labai svarbu yra tiksliai žinoti, iš kieno galima gauti visą reikalingą informaciją.
Vis dėlto auditas parodė, kad aiškumas kai kuriose kapinėse yra grynų gryniausia prabanga. Atlikus vertinimą nustatyta, kad savivaldybės skelbiamame kapinių sąraše nurodoma netiksli informacija apie atsakingus asmenis.
Štai Dotnuvos seniūnijoje po auditorių vizito paaiškėjo, kad kapinių prižiūrėtojas atsakingas tik už Gėlainių kaimo kapines. Kėdainių miesto seniūnijoje – sąraše nurodytas atsakingas asmuo jau nebedirba.
Neaišku, kas prižiūri Pernaravoje ir Gudžiūnuose esančias kapines. Maža to, nustatyta, kad Pelėdnagių, Surviliškio ir Krakių seniūnijose kapinių prižiūrėtojų nėra, už kapinių priežiūrą atsakingi seniūnijų seniūnai, kitose seniūnijose kapinių prižiūrėtojai dirba pagal darbo sutartis.
Prie kapinių – ir šiukšlynai, ir tušti informaciniai stendai
Patikrinimo metu nustatyta, kad kai kuriose kapinėse labai trūksta tvarkos. Net ir tada, kai faktiškai kapų lankymas nebūna apkrautas, kai kurių jų prieigas puošė pilnutėliai konteineriai. O kai kurios tiesiog visais kitais įmanomais būdais buvo labai apleistos.
Nustatyta, kad daugelyje kapinių nėra informacinių stendų ar lentų, o jau esančiuose neatnaujinama aktuali informacija.
Taip pat ne prie visų neveikiančių kapinių, kurios yra laikomos nekilnojamosiomis kultūros vertybėmis, yra informaciniai stendai ar lentos, nurodančios kapinių pavadinimą, statusą bei informaciją apie kultūros vertybės objektą.
„Kapinių prižiūrėtojas privalo prie atliekų konteinerių, surinkimo vietų nuolat palaikyti švarą ir tvarką. Faktinio patikrinimo metu nustatyta, kad Vilainių ir Pajieslio kaimo kapinėse nesivadovaujama nutarimu, kad atliekų surinkimo priemones pripildžius atliekomis, kapinių prižiūrėtojas organizuoja papildomą šių atliekų surinkimą“, – sakė kontrolierė, savo žodžius iliustruodama iškalbingomis šiukšlių krūvų nuotraukomis.
Neveikiančiose kapinėse vyko laidojimai
Kapinės paprastai yra priskiriamos neveikiančioms, jeigu jose negalimi nauji laidojimai dėl nustatytų visuomenės sveikatos saugos, kultūros paveldo apsaugos ar aplinkosaugos reikalavimų.
Neveikiančiose kapinėse žmonių palaikai nebelaidojami, tačiau audito metu nustatyta, kad Josvainių seniūnijoje esančiose Angirių kaimo neveikiančiose kapinėse, buvo palaidoti žmogaus palaikai.
Tuo tarpu kol vienos kapinės visos pripažįstamos neveikiančiomis, visose kapinėse yra tikrai daug daug apleistų kapaviečių, kurios niekam neberūpi. Kai kada, tiesa, kapines prižiūrintys asmenys paragina velionio giminaičius susitvarkyti – paprastai įsmeigia lentelę su įspėjimu tą padaryti. Į tokią kapinių prižiūrėtojų žinutę sureaguoja apie trečdalis gyventojų.
Visais kitais atvejais arba nebėra kam lankyti kapavietės, arba tiesiog jos tvarkyti nebėra jokio intereso.
Maža to, dažnu atveju ir išsiaiškinti velionio giminaičius yra sunku, būtent dėl to, kad dalyje kapinių tiesiog nėra žmogaus, kuris dirbtų ir jas prižiūrėtų.
Taip pat iki šiol savivaldybė nebuvo reglamentavusi, kaip elgtis, kai kapinių prižiūrėtojui nepavyksta nustatyti už kapavietės priežiūrą atsakingo asmens.
Komisija suskaičiuos neprižiūrimas kapavietes
Taigi audito metu radus tokius pažeidimus, savivaldybėje darbą pradėjo Neprižiūrimų kapaviečių pripažinimo neprižiūrimomis kapavietėmis ir kapaviečių indentifikavimo komisija, kuri turės apžiūrėti ir įvertinti 154 Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje esančias kapines.
Į galbūt neprižiūrimų kapaviečių sąrašus įtrauktos gali būti tos kapavietės, kurios netvarkomos ne trumpiau kaip metus. Per šį laikotarpį bus vykdoma atsakingų už kapavietės priežiūrą asmenų paieška (paliekamos lentelės su įspėjimu, kad reikia sutvarkyti kapavietę, imamasi kitų priemonių dėl atsakingų už kapavietės priežiūrą asmenų paieškos).
Jeigu kapavietė ir toliau bus nesutvarkoma, kapinių prižiūrėtojas raštu apie tai informuos savivaldybės administraciją. Sprendimą dėl kapavietės pripažinimo neprižiūrima ne anksčiau kaip po dvejų metų ir ne vėliau kaip po trejų metų nuo duomenų apie galbūt neprižiūrimą kapavietę paskelbimo savivaldybės interneto svetainėje priims savivaldybės administracijos sudaryta komisija, apžiūrėjusi kapavietę.
Tuomet neprižiūrimą kapavietę pageidaujantys prižiūrėti asmenys per 20 darbo dienų raštu turės kreiptis į savivaldybės administraciją ar jos įgaliotą asmenį, nurodydami pageidaujamos prižiūrėti neprižiūrimos kapavietės duomenis, paskelbtus interneto svetainėje.
Bet kuriuo atveju, neprižiūrimoje kapavietėje laidoti palaikus bus galima tik pasibaigus kapo ramybės laikotarpiui.
Taip pat net ir perleidus kapavietę, naujieji jos savininkai turės išsaugoti kapo paminklą ir jame esančius įrašus apie anksčiau kapavietėje palaidotus asmenis.
Kol kas, tiesa, krašto kapinėse laisvų laidojimo vietų yra pakankamai gausiai. Tarkime, Dotnuvoje per visas kapines yra apie 600 laisvų vietų, Kėdainiuose – apie 1,8 tūkst. vietų, Josvainiuose apie 500 laisvų vietų.
Mažiausiai laisvų kapaviečių yra Surviliškyje ir Pernaravoje – ten yra po vos kelias dešimtis laisvų kapaviečių.
