Ant plauko pakibusio NMA vadovo gelbėjimo planas arba „kompresas nabašnikui“ 

Gediminas Stanišauskas. Gediminas Stanišauskas.

Dar prieš savaitę žmonės kraipė galvas – paskutiniai du vasaros mėnesiai pasiūlė tiek kaitros, kad dienomis būdavo sunku kvėpuoti ir, jei neturi kondicionieriaus (o tai dabar, atsižvelgiant į elektros kainas, jau savaime vertybė), užsidangstydavai langus ir mėgindavai ištūnoti namie bent jau iki sutemų. Net varguolis grybautojas iš miško nusiminęs grįždavo tuščia pintine, kai jam po kojomis poškėjo tik sudžiūvę spygliai ir lapai...

Tačiau karščiai perkaitino ir galvas. Bemaž du mėnesius akylesnis žmogus, besidomintis kaimo aktualijomis ir politika, gali stebėti po truputį besirutuliojantį trilerį tarp Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir jai pavaldžios Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA). Čia abu vyrai – žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir NMA vadovas Aleksandras Muzikevičius – matuojasi galia, kuris stipresnis. Kuris kurį... Ta prasme, kuris kurį... patrauks į istorijos paraštes.

O viskas prasidėjo nuo tyrimų, kuriuos pradėjo Žemės ūkio ministerija NMA atžvilgiu dėl vėluojančių paraiškų vertinimų, dėl ko ūkininkai, suprantama, patyrė žalos investuodami laiką, o kai kas ir pinigus, rengdami tas paraiškas ir panašiai.

Prasidėjus tyrimams, A. Muzikevičius tai sirgo, tai atostogavo. Sutapimas ar ne, bet laiko jis, akivaizdu, irgi nešvaistė. Mano kukliu pastebėjimu, žiniasklaidoje ėmėsi rastis straipsniai, be galo primenantys klasikinės užsakomosios žurnalistikos atvejus, kuomet, suprask, prieš ujamą NMA vadovą žemės ūkio ministras taiko mobingą, visaip trukdo agentūrai dirbti ir panašiai. Skambu, stipru, madinga ir į trendą.

Gal ir neblogai pasirinktas laikas pulti ministrą, kai jam pačiam tenka nuolat aiškintis ūkininkams dėl sprendimų, dėl meilės aplinkosaugai ir t.t. Kitaip tariant, gelbėdamas savo kailį, A. Muzikevičius laiką pasirinko kaip ir neblogą.

Bet vėlgi, mano kukliu pastebėjimu, A. Muzikevičiaus taktika apsiginti yra jam pačiam pražūtinga. Iš propagandinės pusės tokia taktika ne tik kad nepadės A. Muzikevičiui išsaugoti postą, bet, atvirkščiai, tik įkaitins K. Navicką ir jo komandą dar rimtesniems ir detalesniems tyrimams. Ir jei netyčia, neduok Dieve, paaiškėtų, kad visa ta NMA gynybinė taktika netgi buvo apmokėta iš mokesčių mokėtojų pinigų, driokstelės ir rimtesnės patrankos, ir „HIMARS“ raketinės sistemos jau ne tik asmeniškai į A. Muzikevičiaus pusę, bet ir bandys taikyti į visą jo komandą, vis dar mėginančią tūnoti apkasuose.

Čia, patikėkite, K. Navickas ir draugai su didžiuliu malonumu ant sviedinių ir raketų kreidelėmis rašys „Už teisingumą“, „Už mobingą“, „Už Navicką“. Aišku, jei K. Navickas būtų šiek tiek drąsesnis, imtųsi šiek tiek kiečiau tirti tai, ką išties galima ištirti NMA, A. Muzikevičių atleistų per vieną du mėnesius be jokių sentimentų gerumui, o tiesiog už reikalą.

Šiandien kol kas matome tik NMA vadovo pastangas save apsaugoti jam prieinamais būdais. Štai ir trečiadienį, rugsėjo 7 d., per informacines priemones išplatintas „viešas NMA darbuotojų atstovų kreipimasis dėl ŽŪM veiksmų destabilizuojant padėtį NMA“.

Įsiklausykite į pavadinimą ir darykite išvadą – „ŽŪM destabilizuoja padėtį NMA“. Dėl to, kad pradėjo tyrimus dėl NMA veiklos? Dėl to, kad vėluoja paraiškų vertinimas? Dėl to, kad norima išsiaiškinti, kodėl vis atsiranda ūkininkų, kurie nepatenkinti NMA veikla?

Mano supratimu, tai paskutinis A. Muzikevičiaus argumentas, siekiant bent kiek pristabdyti jam gresiančias bėdas. Darbuotojų ar asociacijų pasitelkimas panašiose konfliktinėse situacijose yra kaip „kompresas nabašnikui“. Bet pažiūrėsime, kaip įvykiai klostysis toliau, nes šiame konflikte jau artėjame prie kulminacijos.

Gediminas Stanišauskas,

www.agrobitė.lt vyr. redaktorius

Video