Ar reikia domėtis rajono politiniu gyvenimu?
Žinia apie Klaipėdoje iš mašinos bagažinės pardavinėtus rūkytus mėsos gaminius „Švyturio“ internetiniame puslapyje buvo skaityta tris kartus dažniau, nei rajono politinio gyvenimo naujienos.
Kriminaliniai pranešimai vos iš poros sakinių sudomina du kartus daugiau skaitytojų, nei savivaldybės taryboje priimamų sprendimų vertinimai. Jiems galima pritarti, arba su jais nesutikti, tačiau rajono gyventojų išrinktų politikų darbas kažkodėl rūpi tik nedidelei žmonių grupei. Gerokai mažesnei, nei tai, kurią labiau sudomina muštynės Rotušės aikštėje.
Kodėl rajono gyventojai menkai domisi politiniu gyvenimu? Nekalbu apie didžiąją politiką Seime, apie šalies gynybai skiriamus procentus, švietimo ar sveikatos apsaugos finansavimo dinamiką, valstybės ekonomiką reguliuojančių įstatymų pataisas. Tai yra sudėtingi dalykai, kuriems suprasti reikia didesnio juridinio, ekonomikos, socialinio gyvenimo ir tarptautinės padėties išmanymo, kuriam neretai pritrūksta noro ir kantrybės.
Aš kalbu apie žmonių domėjimąsi tuo, kas yra kiekvieno panosėje: seniūnijose asfaltuojamais žvyrkeliais, klasių komplektavimu mokyklose, mokinių pavežėjimu iš namų, laisvalaikio praleidimo objektais ir kainomis juose, tiekiamo vandens kokybe, atžagariu valdininkų bendravimu.
Visos šios kasdienio gyvenimo problemos, be abejo, žmones jaudina, tačiau kodėl menkai domimasi rajono valdžios veikla, nuo kurios ir priklauso tai, ką mes matome aplinkui? Kodėl žemišką žmonių gyvenimą tvarkančios Kretingos rajono savivaldos rinkimuose prieš kiek daugiau nei pusantrų metų dalyvavo vos 48,4 proc. rinkimų teisę turinčių rajono gyventojų? Mažiau nei pusė.
Negi kitos pusės visiškai nedomina, kam patikimas milijoninio biudžeto skirstymas ir kaip sprendžiami kasdieniai gyventojų reikalai?
Lieka guostis, kad praėjusiuose savivaldybių rinkimuose Kretingos rajone rinkėjų aktyvumas buvo bent didesnis, nei 2019 metais, kuomet prie balsadėžių atėjo vos 44,34 gyventojų.
Šiemet gegužę Lietuvos prezidentą rinko beveik 60 proc. balsuoti galinčių kretingiškių. Antrame ture į rinkimų apylinkes atėjo 52,5 proc. Kretingos gyventojų.
Užtat Kretingos rajono merą pernai rinko 3335 kretingiškiais mažiau, nei šiemet Prezidentą. O 2019 metais antrasis rajono mero rinkimų turas iš viso sudomino tik 36,38 proc. kretingiškių. Pirmą kartą Antaną Kalnių rajono meru išrinko vos 6444 gyventojai. Tai nesudaro nė penktadalio visų rinkimų teisę turinčių Kretingos rajono gyventojų.
Kodėl Prezidento rinkimai sudomina gerokai daugiau žmonių, nei rajono meras? Šalies vadovo rinkimai, be abejo, yra svarbu, tačiau išsirinkti gerą ir patikimą merą rajono gyventojui yra nepalyginamai svarbiau.
Juk ne nuo šalies vadovo priklauso, kur bus padėtas nuo gatvių asfaltavimui skirtų lėšų atimtas milijonas. Ne Lietuvos Prezidento kaltė, kad buvo užvilkintas rangovo konkursas ir dėl to vėluoja numatyti darbai. Ne Prezidentas pasirūpins, kad į rajoną ateitų šimtą naujų darbo vietų sukursiantis investuotojas.
Lietuvos ginkluotųjų pajėgų vadas Gitanas Nausėda nepasistengs, kad Kretingoje atsirastų modernus laisvalaikio pramogų centras ar automobilių parkavimo vietų problemą miesto centre galinti išspręsti daugiaaukštė mašinų stovėjimo aikštelė.
Visa tai priklauso nuo mero, kuriam pataisytas Vietos savivaldos įstatymas davė dar neregėtas valdžios galias. Kuris valdo kažkodėl besąlygiškai jam paklūstančią rajono tarybos daugumą ir savivaldybės administraciją. Kretingiškio gyvenimo kokybė, rajono infrastruktūros vaizdas priklauso nuo mero suvokimo, ką reikia daryti vienu ar kitu atveju. Nuo jo iniciatyvos, ambicijos ir politinės drąsos įgyvendinti rajono gyvenimą pakeisiantį projektą.
Liaudyje sakoma, kad valdžia yra nuo Dievo, tačiau meras yra nuo savivaldybės gyventojų. Į politiką pasukusį smulkųjį rajono verslininką A.Kalnių kretingiškiai meru išsirinko ne juos valdyti, o tarnauti. Merui mokėdami nemažą algą, rinkdami tarybos narius gyventojai jiems patiki tvarkyti viso rajono reikalus.
Todėl jie ne turi teisę, o privalo domėtis, kaip valdžia tai daro. Tačiau jei iš mašinos parduodami lašiniai, ar susistumdymas gatvėje kretingiškius domins labiau, po dviejų su trupučiu metų tarybos narius ir merą aklai rinksime pagal išvaizdą, kaimynų patarimus, gražbyliavimo lygį. Ir šitaip valdžią visam rajonui vėl išrinks vos pusė jo gyventojų.