Vilniečius džiugins naujas dvaras
Pastaraisiais metais lietuviai tarsi iš naujo atrado mūsų šalies dvarus. Reikia sutikti, jie išties verti dėmesio: ištaigingi statiniai, legendomis apipintas dvariškių gyvenimas, istorinė ir architektūrinė vertė, o kur dar stulbinančio grožio landšaftas. Vis dėlto, turime pripažinti, kad dalį dvarų pasiekti iš sostinės yra sunku. Štai, pavyzdžiui, norint iš Vilniaus nuvažiuoti į Rokiškio rajone, prie sienos su Latvija, esantį Ilzenbergo dvarą, teks paaukoti beveik 3 val. Ir nors Ilzenbergo dvaras lankytojų srautais nesiskundžia, drauge su Vilniaus miesto savivaldybe buvo nuspręsta dvarą dar labiau priartinti prie vilniečių ir pasiūlyti jiems tiek patogų pasiekiamumą, tiek dvariškas pramogas. Jau šiemet Ilzenbergo dvaro rūmai bus perkelti į sostinę.
Rūmus planuojama perkelti, o ūkį – palikti Rokiškio rajone
Iš pirmo žvilgsnio idėja perkelti Ilzenbergo dvaro rūmus, galbūt ir skamba utopiškai. Vis dėlto, istorijos bėgyje panašių „kraustymųsi“ jau būta. Bene garsiausias iš jų – 1930-aisiais Indianoje (JAV) vykęs kompanijos „Indiana Bell Telephone“ pastato pasukimas 90 laipsnių kampu ir perstūmimas į teritoriją, esančią už 45 metrų. Praėjus beveik šimtmečiui, technologijos yra kur kas labiau ištobulėjusios. Todėl, pasitarus su inžinierių komanda, buvo priimtas sprendimas – iš Rokiškio rajono į Vilnių perkelti dvaro rūmus yra tikrai įmanoma.
Ilzenbergo dvaro komanda prašymą svarstyti rūmų perkraustymą Vilniaus miesto savivaldybei pateikė dar praėjusių metų spalį. Po beveik pusmetį trūkusių diskusijų, prieš pat Velykas, buvo pasirašytas leidimas dvaro perkėlimo darbams atlikti. Kol kas tikslių koordinačių, kurioje Vilniaus vietoje stovės Ilzenbergo dvaro rūmai, neišduodama. Vis dėlto, sklando gandai, kad viena iš galimų lokacijų – prie „Akropolio“, vietoje nepastatyto Nacionalinio stadiono.
Tiesa, planuojama perkelti tik pačius rūmus ir pagalbinius pastatus, tokius kaip autentiškas svirnas, rūkykla, Šeimininko namas. Visas Ilzenbergo dvaro ūkis, vynuogynai liks Rokiškio rajone. Akivaizdu – greta dvaro esančio parko perkelti taip pat nepavyks. Todėl jau tariamasi su landšafto specialistais, kurie aplink perkeltą dvarą sukurs istoriškai tikslią parko repliką. Visus darbus planuojama atlikti iki kitų metų vasaros.
Bus vykdomos ekskursijos, edukacijos ir degustacijos
Kaip jau minėjome, Ilzenbergo dvarą į Vilnių planuojama perkelti dar šiemet. Iš karto po kraustymosi darbų, vilniečiai ir miesto svečiai galės ne tik užsukti į dvaro rūmus, bet ir apsilankyti ekskursijose.
Štai, pavyzdžiui, ekskursijos „Prisilietimas prie dvariško gyvenimo“ ir „Dvariška ekskursija po dvarvietę ir rūmus“ sužavės tuos lankytojus, kurie nori išsamiau sužinoti apie Ilzenbergo dvaro istoriją. Ekskursijų metu gidas ne tik supažindins su rūmais, juose esančiais meno dirbiniais, bet ir papasakos įdomybių apie kadaise čia gyvenusius dvarininkus.
Domitės vėlyvojo klasicizmo stiliaus architektūra bei dekoru? Jei taip, ekskursija „RŪMAI: Meilė. Harmonija. Dvariškumas“ – kaip tik jums. Gidas išsamiai pristatys prabanga alsuojančius rūmus, taip pat – elegantiškame valgomajame papasakos apie skirtingų laikmečių dvarišką virtuvę.
Kaip jau tikriausiai žinote, Ilzenbergo dvaras garsėja savo produkcija. Ir nors ūkis liks Rokiškio rajone, degustacijos Vilniuje tikrai vyks. Kaip ir iki šiol, Šeimininko name, Rūmų valgomajame arba prabangioje Renginių salėje bus organizuojama degustacija „Dvariškos kulinarijos paslaptys“. Jos metu siūloma pasivaišinti įvairiausių rūšių sūriais, užtepėlėmis, mėsos gaminiais, dvariškais skanumynais bei kitais su meile ir be jokių dirbtinių priedų pagamintais produktais.
Tikimasi, kad vilniečius sužavės ir Ilzenbergo dvaro vynų degustacija. Natūralios fermentacijos vynai pasižymi išpuoselėtu skoniu ir aukščiausia kokybe. Degustacijos metu ragaujama 6–8 skirtingų gėrimų, šalia pateikiami ir derantys dvariški užkandžiai.
Taigi, jau greitai Vilnius turės dar vieną autentišką dvarą, džiuginantį ne tik išskirtine klasicizmo architektūra, bet ir dvariškų veiklų ir pramogų gausa. Būtų nuodėmė neapsilankyti.