Vėluojantis obuolių derlius pristabdė ir sulčių spaudėjus
Po prasto pernykščio sezono obuolių sulčių spaudėjai tikisi, kad šį rudenį darbo bus daugiau. Nors vaisių derlius vėluoja, bet soduose ne taip tuščia, kaip praėjusiais metais. Kai kurios Rokiškio spaudyklos jau sulaukė pirmųjų klientų, kiti sulčių spaudėjai neskuba ir žada pradėti veiklą kitą savaitę.
Skanina uogom ir arbūzu
Paskutinę rugpjūčio dieną kalbinta Rokiškio rajone Kavoliškio kaime esančios sulčių spaudyklos viena iš savininkių Vestina Jurkštienė sakė nepamenanti tokio vėlyvo sezono.
„Dar tik įsibėgėjame, pora savaičių viskas vėluoja. Neatsimenu, kad būtume taip vėlai atsidarę. Bet vaisių augintojai kalba, kad obuolių yra, todėl tikimės geresnio sezono“, – sakė pašnekovė.
Kol laukė obuoliautojų, spaudyklos šeimininkai spaudė sultis iš pomidorų. Nuo praėjusio šeštadienio pasirodė ir pirmieji klientai su obuoliais — vieni atsiveža maišą, kiti tris maišus vaisių. V. Jurkštienė pasakoja, kad vis dar mėgstami kelių rūšių vaisių ar uogų sulčių deriniai, obuolių sultys maišomos su uogų (aviečių, aronijų), apelsinų sultimis, o nuėmus derlių, į spaudyklą keliauja ir moliūgai, morkos. Neretai po eksperimentų su skoniais sulčių mėgėjai grįžta prie klasikos.
„Ne visi mėgsta moliūgus ar morkas, visų skoniai skirtingi, todėl žmonės, pabandę įvairius miksus, kitais metais sugrįžta prie natūralių obuolių sulčių. Kam reikia, namuose išsispaudžia morką ir susimaišo“, – sako pašnekovė.
Su kuo netinka
Norintiems pasilepinti įvairesniais skoniais, spaudyklos šeimininkė pataria maišyti ne daugiau kaip tris produktus, pvz. obuolius, morkas ir apelsinus arba obuolius, moliūgus ir apelsinas. Obuolių sultys turi sudaryti 70 proc. mišinio. Sunkiau pavyksta deriniai su kriaušių sultimis, skonis gali būti ne visai toks, kokio tikėtasi. Į kompaniją obuolių sultims netinka arbūzas, tada sultys greitai surūgsta. Vestina juokiasi: buvo užsispyrusių klientų, kurie nepaisė jokių patarimų ir pageidavo mikso su arbūzais. Tada labai greitai sultis išgėrė ir džiaugėsi, kad šios nespėjo surūgti.
„Esame spaudę sultis su putinų uogom, aronija, aktinidija, burokėliais. Burokėliai suteikia specifinį skonį, bet žmonės šias sultis vartoja kaip vaistą, sveikatos pastiprinimui“, – apie atvykstančiųjų pamėgtus skonius pasakoja V. Jurkštienė.
Pašnekovė primena, kad pasterizuotas obuolių sultis rekomenduojama išgerti per metus, bet tinkamai laikant, jas galima vartoti ir dvejus metus. Svarbiausia pakuotes apsaugoti nuo graužikų – jeigu pelės pragrauš pakuotę ir į ją pateks oro, sultys surūgs.
Kainos kils nežymiai
Kylančios kainos, tiesa, ne taip drastiškai kaip kai kuriose srityse, neaplenkė ir sulčių spaudyklų. Kavoliškio kaime įsikūrusioje spaudykloje už pakuotę išspaustų sulčių teks mokėti 0,20 Eur daugiau nei pernai.
Spaudykloje sultys pakuojamos į 1,5 l, 3 l ir 5 l talpos pakuotes, jų kaina sieks 1,70–3 Eur.
Į šią spaudyklą obuolius atveža ne tik Rokiškio rajono gyventojai, atvyksta ir latviai, kupiškėnai, tėvų sodybose viešintys vilniečiai, kauniečiai.
Mažiausias kiekis vaisių, reikalingas sultims spausti – maišas obuolių (spaudžiant grynas sultis), o norint maišyti kelių rūšių sultis, reikia didesnio vaisių kiekio.
Sulčių spaudėjai žada darbuotis apie 2 mėnesius, paprastai sezoną baigia lapkričio pradžioje.
Darbymetis – kitą savaitę
Juodupėje esančioje spaudykloje dar ramu, jos šeimininkas Artūras Černiauskas neskubina gamtos, o sultis žada pradėti spausti kitą savaitę.
Anot pašnekovo, šiame krašte obuoliai derėjo ne itin gerai, vyras sodus stebėjo dar nuo pavasario, kai vaismedžiai žydėti pradėjo.
„Kiek pravažiuodamas pastebėjau, nelabai gausus derlius, bet kai priklausai nuo gamtos, reikia su tuo susitaikyti. Pernai būtų buvę obuolių metai, bet viskas išdžiūvo, prieš 3 metus daug vaismedžių nukentėjo nuo šalnų. Kai kuriais metais gamta padeda, kai kuriais skriaudžia, per tiek laiko pripranti prie visko. Šiemet gamta nenuskriaus visų – derlius mūsų apylinkėse vienoks, o ir už 20 km gali būti kitoks“, – ramiai darbymetį pasitinka A. Černiauskas.
Pašnekovo teigimu, moliūgas viena iš populiaresnių daržovių, kurių sultys maišomos su obuolių sultimis.
„Moliūgas daug skonio nesuteikia, bet „numuša“ obuolių rūgštį, kai kas negali gerti rūgščiai dėl skrandžio problemų. Kiti deda morkų, kriaušių sulčių“, – sakė rokiškėnas.
Paklaustas apie kainas, A. Černiauskas sakė, kad pabrango pakuotės, elektra, bet spaudyklos paslaugas brangins minimaliai, iki 0,50 Eur už pakuotę.
Kristina Ramanauskaitė („Rokiškio Sirena“)