Velnio ratas, Šventosios uostas. Ar Palanga – švogerių kraštas?

Asociatyvi nuotr. Švyturio laikraštis nuotr. Asociatyvi nuotr. Švyturio laikraštis nuotr.

Prieš kurį laiką šalį apskriejo žinia, kad rinkimus į Seimą pralaimėjusio ir Palangoje veikiančio apžvalgos rato atsiradimo istorijoje figūruojančio Mindaugo Skritulsko biografijoje – nauji karjeros posūkiai.

Beveik visa lietuviška žiniasklaida paskelbė sensaciją, esą garsus Palangos konservatorius ir kurorto mero Šarūno Vaitkaus bičiulis stos vadovauti Šventosios jūrų uostui. Konkursas į Šventosios jūrų uosto direkcijos direktoriaus pareigas buvo paskelbtas praėjusių metų pabaigoje. Pretendentai, siekiantys šių pareigų, dokumentus galėjo teikti iki sausio 2 d.

Svaigus karjeros skrydis

Vienas iš konkurse dalyvavusių pretendentų – Palangoje gerai žinomas konservatorius M. Skirtulskas. Anot LRT.lt, būtent M. Skritulską ir lydėjo sėkmė konkurse.

Susisiekus su pačiu M. Skritulsku jis patvirtino tiek dalyvavęs konkurse į Šventosios uosto direktoriaus pareigas, tiek sulaukęs jam palankaus komisijos sprendimo.

„Buvo paskelbtas konkursas, dalyvavau konkurse. Gavau pranešimą, kad laimėjau konkursą“, – teigė žiniasklaidai M. Skritulskas. Viskas kaip ir natų.

Tai tikrai ne sutapimas

Ką apie tai mano oponentai? Apie susiklosčiusią situaciją komentaro paprašėme Mėguvos rinkimų apygardoje išrinkto Seimo nario Karolio Neimanto komentaro: „Manote, kad tai sutapimas? Na, aš manau, kad tikrai ne. Dar nepatvirtinus naujo direktoriaus, jau buvo atgarsių, kad vieta buvo numatyta iš anksto – tereikėjo sulaukti fakto.

Kaip bebūtų, aš visuomet palaikau, kad atitinkamas pozicijas užimtų kompetentingi asmenys. Mindaugas tikrai daug prisidėjo prie šio projekto ir, neabejoju, kad jis puikiai visa tai išmano. Be to, įvairi darbinė patirtis leidžia jam tinkamai atstovauti įmonę šiose pareigose. Bet klausimų kyla kitur“, – abejoja Seimo narys.

Anot jo, kandidatas į tokią strategiškai svarbią poziciją turi turėti inžinerinį, ekonomikos arba teisės išsilavinimą, arba kitą atitinkantį. Mindaugas turi teisės magistro laipsnį, tad, atrodytų, atitinka reikalavimus. „Tačiau būtų įdomu išsiaiškinti, kaip galima studijuoti teisę magistrantūroje, kai bakalauro išsilavinimas yra istorijos srityje. Na taip, Romeryje, sumoki pinigus ir studijuoji ką nori – vieša paslaptis. Bet kreditų ir susietų specialybių tęstinumas vis tiek kelia klausimų“, – sakė K.Neimantas, pridurdamas, jog vadovaujantis praktika, vadovo pozicijoje dažniau reikalaujama vadybos srities išsilavinimo nei teisės, nebent ši pareigybė apimtų daug teisinių klausimų. Tačiau, jo žodžiais, darbo vietos aprašymas nenurodo, kad teisinės žinios bus plačiai naudojamos, išskyrus tai, kad direktorius privalės atstovauti teismuose ir išmanyti daug visokių įstatymų. Galbūt numatyta nemažai bylų?

Seimo narys klausia, ar dirbant tokioje įmonėje reikalingas inžinerinis išsilavinimas? „Tikrai nemanau, nes direktorius turi būti atsakingas už bendrą įmonės veiklą – būti ūkiškas ir turėti puikius vadybinius sugebėjimus, aišku papildomos kompetencijos į ateinančius projektus nepamaišys. Planuojamos investicijos Šventosios uoste bus prižiūrimos daugybės specialistų, kurie turės atitinkamą išsilavinimą ir užtikrins projekto sėkmę. Svarbiau yra teisiniai klausimai – sudaryti aiškias ir teisingas sutartis su rangovais. Drįstu spėti, kad šios sutartys bus sudaromos samdomų juristų, bet tikrai ne įmonės direktoriaus“, – sako K. Neimantas.

„Kas tie kiti trys kandidatai? Aišku, kyla klausimų, kas buvo kiti trys kandidatai. Galbūt tikrai nebuvo kompetentingesnių pretendentų? Ar p. Arūnas Pranckevičius, dirbęs iki šiol direktoriaus pareigose, nekandidatavo? Jei dalyvavo – ko jam pritrūko? Savivaldybės noras pritraukti stiprius kandidatus ir turėti geriausią galimą variantą (nesakau, kad dabartinis išrinktas kandidatas nėra geriausias) turėtų būti logiškas ir siekiamybė, juolab atlyginimas nėra blogas – 4642,04 eurų prieš mokesčius (~2800 eurų „į rankas“)“, – samprotauja Seimo narys.

Įdomus momentas dėl atlyginimų

Seimo narys atkreipia dėmesį ir į tokią informaciją iš rekvizitai.lt. Įmonėje paskutinius dvejus metus dirba 4 darbuotojai. Vidutinis atlyginimas – 1547,87 eurų (popieriuje, gruodžio mėn.), kuris aukštesnis už bendrą metų vidurkį.

Pamodeliuokime, sako K.Neimantas: 4 × 1547,87 = 6191,48 eurų skiriama algoms. 6191,48 – 4642,04 = 1549,44 eurų / 3 = 516,48 eurų (popieriuje vienam likusiam darbuotojui). Tai nesiekia minimalaus atlyginimo.

„Galbūt šie žmonės dirba ne pilnu etatu? Arba įmonė iš tiesų veikia vos su vienu pilnu etatu (direktoriaus) ir kitais trimis darbuotojais, kurie atlieka paprastas ūkines funkcijas? Kiek man žinoma, situacija nėra tokia. Manau, prireiks keletą mėnesių pamatyti, kaip šie skaičiai keisis. Turiu nuojautą, kad vidutiniai atlyginimai gerokai pagerės. Jei mano prielaida pasitvirtins, kils ir daugiau klausimų. Vienas jų – kodėl nekandidatavo, jei darbo sąlygos akivaizdžiai pagerėjo naujajam vadovui“? – kalbėjo K. Neimantas

Anot jo, palangiškiai jau kalba, kad aš „atiduotas“ STT patikrinimui. „Manau, kad STT Palangoje turėtų įdomesnio darbelio, gal net skyrių reiktų įkurti, kad darbas būtų našesnis. Bet aš miegu ramiai. Gaila, kad ne visi…“, – sakė Seimo narys.

Velnio ratus angelai gaudo?

Kaip skelbia įrašas socialiniame tinkle „Facebook“, 2015 m. žurnalas „IQ Top“ paskelbė, kad Š. Vaitkus pateko į turtingiausių Lietuvos merų trejetuką, po 4 metų darbo kurortinio miesto mero poste. Po to praėjo dar 14 metų valdymo?

Prieš pusmetį visa Lietuva sužinojo apie Palangos „velnio ratą“. Šio rato verslą valdanti bendrovė „Rota Fortuna“ gali pasigirti ypač įdomiais akcininkais: tarp jų – Vilma Vaitkuvienė, mero žmona ir buvusio Seimo nario Mindaugo Skristulsko žmona. Teisės aktai renkamų politikų antrosioms pusėms neleidžia tiesiogiai valdyti įmonės. Ši istorija jau atkreipė kompetentingų institucijų dėmesį.

Mūru stojo už Darbėnus

Tačiau ir Palangos meras Š.Vaitkus, ir buvęs Seimo narys M.Skritulskas yra verti pagalbos už gerus darbus ne tik Palangai, bet ir Kretingos kraštui. Kas gali paneigti pozityvius pokyčius pagrindiniame šalies kurorte? Kas prisimena, kokia Palanga buvo prieš 10 ar 15 metų ir kokia ji atsigavusi yra šiandien? Pokyčiai akivaizdūs ir meras tikrai turėtų kuo didžiuotis. Jis neabejotinai turi palaikymą ir savų rinkėjų tarpe, nes žmonės vertina darbus, o ne tuščius žodžius.

Kretingiškiai, ypatingai Darbėnų bendruomenės žmonės taip pat geru žodžiu prisimena tiek merą Š.Vaitkų, tiek Seimo narį M. Skitulską, nes jie abu mūru stojo ginti kuršių krašto nuo baisaus cheminio monstro, kad Darbėnuose nebūtų statoma vandenilio ir metanolio gamykla. Už tai Darbėnų žmonės jiems sako didelį AČIŪ! Geros idėjos kartais išsipildo. Niekas negali būti tikras, kad gali ateiti toks laikas, kai iš tiesų Darbėnų seniūnija bus prijungta prie Palangos?

Švyturio laikraštis

Video