Kaip elgtis pastebėjus žiemą neišskridusius ar neįprastai besielgiančius paukščius?

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Aplinkos apsaugos departamentas sulaukia sunerimusių gyventojų skambučių dėl žiemos metu Lietuvoje pastebėtų gandrų, kurie elgiasi neįprastai, neišskrenda kasmetinei migracijai į šiltesnius kraštus. Tokio elgesio priežastys dažniausiai būna susijusios su paukščių maitinimu dar vasarą ir rudenį, todėl aplinkosaugininkai pataria nemaitinti paukščių papildomai, nes tai kenkia sparnuočiams. Sužeistais paukščiais ir gyvūnais rūpinasi LSMU Laukinių gyvūnų globos centras.

Gandrai ir kiti migruojantys paukščiai žiemoti gali likti todėl, kad buvo maitinami visą vasarą ir rudenį. Lengvai gaudami lesalo jie praranda natūralų poreikį ieškoti maisto ir tinkamesnių gyvenimo sąlygų atšiauriu metu, gali prarasti instinktą migruoti. 

Nemažai gyventojų praneša apie lede įšalusias gulbes, tačiau dažniausiai tokie pranešimai nepasitvirtina. Gulbės gali ramiai tupėti ar snūduriuoti ir tai joms nėra pavojinga. LSMU Laukinių gyvūnų globos centro vadovė Justina Morkūnaitė teigia, jog šiuo žiemos sezonu šis centras sulaukė jau virš 40 pranešimų apie tariamai įšalusias gulbes, tačiau pasitvirtino vos keli vienetai tokių pranešimų.

Kaip atpažinti, ar paukščiui reikia pagalbos?

Jei paukštis atrodo įšalęs į ledą, pirmiausia reiktų atsargiai patikrinti jo būklę – pabandyti jį pabaidyti, pavyzdžiui, numesti netoliese mažą akmenuką ar šakelę. Sveikas paukštis paprastai greitai sureaguoja ir pajuda iš vietos.

Pasitaiko ir atvejų, kai paukščiai yra sužeisti, nusilpę ar negali išskristi, todėl vertėtų kurį laiką stebėti paukščio elgesį. Jeigu paukštis lieka toje pačioje vietoje visą dieną ar ilgiau, arba jo judesiai rodo, kad mėgina išsilaisvinti, tikėtina, kad paukščiui reikia pagalbos. 

Ką daryti, jei paukščiui reikia pagalbos?

Dvejojant, ar paukščiui reikalinga pagalba, reikėtų kreiptis konsultacijos į LSMU Laukinių gyvūnų globos centro specialistus telefonu +370 605 72837. Jie galės patarti, kaip konkrečiu atveju tinkamai pasielgti.

Tik įsitikinus, kad paukštis iš tiesų negali savarankiškai išgyventi, ir jam būtina pagalba, reikia pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Norint išvengti klaidų ir tinkamai padėti sužeistiems laukiniams gyvūnams, kviečiame susipažinti su departamento specialistų parengta atmintine – skaitykite čia.

AAD inf.

Video