Kėdainiuose ukrainietės pakvietė į barščių ragautuvės

Ruošimo procesas. Ruošimo procesas.

Prieš Kalėdas Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre įsikūrusiame Atvirajame jaunimo centre ,,Langas“ kvepėjo ukrainietiškais barščiais. Į barščių gamybos edukaciją ir ragautuves pakvietė ukrainietės, kurios prieš mėnesį tame pačiame centre buvo iniciatyvos „Pakviesk kaimyną ukrainietį pusryčių!“ dalyvėmis.

Buvo nuoširdus vakaras

Maždaug po pusantros valandos daržovių pjaustymo, kepimo, troškinimo ir virimo, pakvipo barščių sriuba, kuri buvo patiekta su būtinais priedais, prieš tai padengus stalą ukrainietiškais akcentais.  Absoliučiai visi ragavusieji pripažino, kad tokios gardžios sriubos nepamena, kada yra valgę.  

Stebint gamybos procesą, o paskui ir vaišinantis barščiais, išgautas ir jų receptas. Bet, kaip sakė barščius virusios ukrainietės, nors ir tiksliai gaminsite pagal šį receptą, skonis, pagamintų jūsų virtuvėje, gali būti kitas. Skirtingo skonio, žinoma, su mažais ,,nukrypimais“ barščius išverda ir šeimininkės Ukrainoje. Prie stalo kalbėta apie mūsų tautų gražią bendrystę, artėjančias šventes, dalintasi norais ir palinkėjimais. Iš tiesų, buvo labai nuoširdus prieššventinis vakaras.

Pakvietė kaimynus ukrainiečius pusryčių

Kėdainių SJMC neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja Jūratė Vaitonienė pasakojo, kad šį rudenį, iki lapkričio mėnesio pabaigos Kėdainių SJMC lietuvių kalbos mokėsi trečioji ukrainiečių laida. ,,Taip sutapo, jog lapkričio pabaigoje gavome Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuras kvietimą prisijungti prie komunikacijos kampanijos „Draugystė šildo labiau nei megztinis“ ir tapti iniciatyvos „Pakviesk kaimyną ukrainietį pusryčių!“dalimi. Net nedvejojome. 

Kėdainių SJMC besimokančios būsimosios individualios priežiūros darbuotojos su mokytojomis Sonata Visockiene ir Ramune Ūse pakvietė neformaliai pabendrauti prie pusryčių stalo šią lietuvių kalbos besimokančių ukrainiečių grupę. Juk bendravimas yra ta forma, kuria galime ne tik padėti Kėdainių rajone gyvenantiems ukrainiečiams mokytis kalbėti lietuviškai, bet ir paskatinti sėkmingai integruotis ir gerai jaustis mūsų krašte. Pakviestiems pusryčių ukrainiečiams labai patiko ši iniciatyva, nes pusryčius gaminusios darbuotojos juos labai šiltai priėmė, pačios organizavo ir pačios viską pagamino. Pusryčiai buvo surengti lapkričio antroje pusėje, Suaugusiųjų švietimo savaitės metu,“ – pastebėjo J. Vaitonienė.

Pusryčiaudami susitikimo dalyviai ne tik dalijosi lietuviškos ir ukrainietiškos virtuvės receptais, bet ir domėjosi kaip atvykusiems karo pabėgėliams sekasi Kėdainiuose, kaip jie jaučiasi, kas džiugina, o kas liūdina. Ukrainietės apie Kėdainius atsiliepė labai gerai ir šiltai. Pusryčių metu kaip atsidėkojimo ženklas, gimė bendradarbiavimo tęstinumas.

Bet svarbiausia, pusryčiais pažintis nesibaigė. Susipažinę su Kėdainių SJMC Atvirojo jaunimo centro veikla ir norėdamos atsidėkoti už pusryčius, ukrainietės mielai sutiko išmokyti jaunimą ir komandos narius virti ukrainietiškus barščius ir jais pavaišinti ir tai padaryti iki Kalėdų.

Atsakas į lietuviškas vaišes – barščiai

Savo pažadą ukrainietės išpildė. Penktadienio pavakare jos atvyko nešinos visais reikalingais barščiams virti produktais. Čia pat Atvirojo jaunimo centro mini virtuvėlėje jos pjaustė, kepė, virė, troškino reikiamas barščiams sudedamąsias dalis. Daug dėmesio susilaukė itin kvapnus, mums neįprastas, bet būtinas prie barščių priedas – sūdytų lašinių užtepėlė bei kiti skanūs užkandžiai.

Galima teigti, kad buvo surengtos barščių virimo dirbtuvės bei edukaciją. Stebėtas visas pasiruošimo bei virimo procesas. Aiškintasi, kuo gi tie ukrainietiški barščiai skiriasi nuo lietuviškų? Aišku, visų virimo paslapčių jos neišdavė, kurių kiekviena šeimininkė turi savų.

Ukrainietės teigė, kad daugumą grupės, kuri mokėsi lietuvių kalbos draugų vienas kitą pažinojo ir iki šių kursų, o su kitais buvo matęsi.

,,Dauguma iš mūsų bijojome čia eiti, juk mokytis svetimos kalbos buvo nedrąsu. Mums buvo pasakyta, kad tokios galimybės gali ir nebūti. O kalbą mokytis būtina, kad turėtume supratimą bendraujant ir iš pagarbos tai šaliai, kuri priėmė mus gyventi.

Vyko labai graži akcija, mums buvo surengti pusryčiai, o pusryčiaujant ir kalbantis apie patiekalus, prakalbome apie ukrainietiškus barščius ir taip gimė mintis jais pavaišinti mūsų draugus lietuvius. Norėjosi atsidėkoti ir tai padaryti prieš Kalėdas. Susipirkome reikiamus produktus ir atvykome čia,“ – pasakojo Olga, atvykusi iš Ukrainos, Nikolajevo miesto, šiuo metu gyvenanti Žemaitės gatvėje, viename bute su mama, dviem vaikais ir vyru, kuris dirba tolimųjų reisų vairuotoju. 

Procesas nesudėtingas, bet ilgas

Olga pasakojo, kad tikrieji ukrainietiški barščiai verdami būtinai iš mėsos. Mėsa gali būti bet kokia, bet Ukrainoje įprasta naudoti kiaulieną. Viena mėsos dalis verdama – šį kartą buvo naudoti šonkauliukai, o kita dalis – nugarinė buvo supjaustyta nemažais kubeliais ir apkepama keptuvėje, o paskui sudedama į puodą, kur jau buvo verdamas mėsos sultinys.

Dar vienas pagrindinių ingredientų – pupelės, kurias būtina iš anksto užmerkti vandenyje, kad reikėtų trumpiau virti. Neturint tokių pupelių, galima naudoti ir konservuotas, kurios taip pat verdamos puode.

Keptuvėje atskirai troškinami kubeliais pjaustyti svogūnai, jiems suminkštėjus, įdedant tarkuotų morkų bei  šiaudeliais pjaustytą saldžiąją papriką.

Visoms daržovėms baigiant troškintis, įdedama indelis pomidorų pastos ir viskas išmaišoma, įbėrus šiek tiek cukraus, kad barščiai nebūtų rūgštūs.

Puode pavirus pupelėms, dedama tarkuoto burokėlio. Nors tradiciškai, burokėlis turėtų būtų supjaustytas šiaudeliais. Apvirus, beriama šiaudeliais (kituose Ukrainos regionuose pjaustoma kubeliais ar didesniais gabalais) pjaustytos bulvės. Suminkštėjus bulvėms, sudedama pjaustyto kopūsto ir keptuvėje troškintos daržovės.

Svarbiausia, virti ant silpnos ugnies, kad visi produktai sriubai atiduotų visą savo skonį. Barščiai verdami ilgokai. Prieš pabaigą įmetama keletą smulkiai pjaustyto šviežio česnako ir smulkintų žalumynų – krapų bei petražolių.  Dar šiek tiek paverdama ir viskas. Pilstoma į lėkštes ir patiekiam su grietine, užberiat šviežių žalumynų.

Prie barščių – būtini priedai

Sriubai išvirti gali prireikti apie porą valandų ar net daugiau, priklausomai nuo to, kokia puodo talpa ir kiek dėsite mėsos. Ukrainoje yprasta barščius virti iš kiaulės karkos, todėl barščių virimo procesas pailgėja. Galima virti ir iš dviejų rūšių mėsos – tai sriubai suteiks kitokį skonį. Dar kitokį skonį barščiai įgauna juos verdant lauke, ant atviros laužo ugnies kazano puode. Barščiai bus dar skanesni, įgavę dūmo kvapo ir skonio.

Pasak barščių virimo procesą komentavusios Olgos, Ukraina labai didelė, todėl skirtinguose jos regionuose ir net kiekvienos šeimininkės virtuvėje barščių skonis gali skirtis, nors ingredientai naudojami tokie patys. Barščiai – tradicinis ukrainietiškas patiekalas. Nors jie neverdami kasdieniniams pietums, bet jie būtini gedulingiems pietums per laidotuves, mirties metines.

Prie barščių būtinai patiekiami ir priedai. Su barščiais priimta valgyti lašinius, smulkintą česnaką arba svogūną. Kad būtų priimtiniau, lašiniai sumalami kartu su česnaku ir žalumynais ir tepami ant juodos duonos riekelių. Ir būtinai dar paskaninti garstyčiomis. Barščius galima valgyti kartu su sūdyta šonine, pusžiedžiais pjaustytais svogūnais, užkandant konservuotais ar sūdytais agurkais.

Į barščių ragautuves, ukrainietės buvo atsinešusios kėdainietiškų, šią vasarą su pomidorų padažu konservuotų agurkų. Paprastai, Ukrainoje labiau mėgiami rauginti agurkai.

Anksčiau, vietoj pomidorų pastos, kurios nebūdavo gauti parduotuvėse, į barščius buvo dedama sūdytų pomidorų, pertrintų per sietelį.

Kitame susitikime – lietuviški patiekalai 

Stalas, prie kurio buvo sėdama ragauti barščių, buvo padengtas autentiškais ukrainietiškais rankšluosčiais. Barščiais vaišinosi Kėdainių SJMC Atviro jaunimo centro ,,Langas“ lankytojai bei centro darbuotojai. Absoliučiai visi gyrė barščius, sakydami, kad jų skonis nepakartojamas.

Skanaujant barščius, kalbėta ir apie lietuvišką virtuvę. Pasidomėjus, kokie lietuviški patiekalai ukrainietėms gardžiausi, moterys vardino, kad joms labai skanus lietuviškas kugelis, cepelinai, kibinai, šaltibarščiai. Nors moterys pripažino, kad dažniausiai gamina tai, ką yra pripratusios gaminti Ukrainoje. Jos gamina barščius, kitas sriubas, bulvių košę, plovą, kepa mėsą, kepsnius, užkepėles. 

Kėdainių SJMC neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja Jūratė Vaitonienė besivaišindama barščiais svarstė, kad tęsiant draugystę su ukrainiečiais, kitos vaišės vėl galėtų būti lietuviškos. Tik reikės apgalvoti ir pasitarti, kokio patiekalo ragautuves kitą kartą surengti, aišku, pasikviečiant į svečius ukrainiečius.

Linkėjimai Lietuvai ir žmonėms

Prie stalo kalbėta ir apie artėjančias didžiąsias šventes. O švenčių proga neapsieita ir be palinkėjimų.

,,Mes jums linkime taikaus dangaus. Jūs visi labai malonūs, mums labai čia gera. Linkime, kad ir jums būtų gera gyventi. Linkime tarpusavio supratimo – jūsų šeimose, visur. Ir dar stiprios sveikatos.

Kad šis Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras išlaikytų tokį patį lygį. Aš džiaugiuosi, kad čia lankiau lietuvių kalbos kursus ir dar baigiau vairavimo kursus.

Jūs bendraujate su žmonėmis su meile, atviromis širdimis, norėtųsi palinkėti, kad tas pats sugrįžtų ir jums. Mums buvo labai įdomu ir jus pamokyti,“ – kalbėjo ir linkėjo iš Ukrainos atvykusios Sveta, Angelina, Marina, Julija.

,,Labai norėtųsi, kad apie Lietuvą kuo daugiau sužinotų Europoje, kaip mus gražiai ir gerai priėmė ir tęsia Ukrainos palaikymą. Tai negali būti nepastebėta. Kai išgirsti pasakojant, kas ir kur palaiko mus ukrainiečius, aš didžiuodamasi sakau, kad aš esu Lietuvoje. Ir tai jums sakau sąžiningai.

Nors Lietuva nėra didelė šalis, neturinti itin didelių galimybių, bet jūsų mentalitetas mums artimiausias, mes jaučiame jūsų geranoriškumą, artumą, mums čia labai lengva integruotis. Todėl norėtųsi, kad Lietuva toliau vystytųsi ir kad apie Lietuvą sužinotų kitose Europos šalyse. O žmonių – ir jūsų, ir mūsų tautos yra vienintelis noras, kad būtų taika. Mes net pagalvoti negalėjome, kad tai atsitiks Ukrainoje ir neduok Dieve, jei tai eis toliau.

Nuoširdžiai linkiu taikos, gerumo, sveikatos ir laimės jums visiems,“ – palinkėjo Olga.

Kėdainių mugė

Video