Biržiečiai dėl atliekų kainų pasirengę protestuoti

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Pernai, prieš pat naujuosius metus Biržų rajono savivaldybės taryba įteikė naujametinę „dovanėlę“ biržiečiams — atliekų tvarkymas turėjo pabrangti kone 70 procentų. Praėjus keturiems mėnesiams, biržiečiai, gavę pirmąsias sąskaitas, pastebėjo, kad šiukšlių išvežimas pabrango daugiau, nei oficialiai buvo skelbiama. Pasigirdo kalbos ir apie piketus.

Papildomi etatai šiukšlių reikalams spręsti

„Kol nepradėsime vežti šiukšlių prie savivaldybės, tol niekas į mus dėmesio ir nekreips. Visiškas problemos ignoravimas ir nesiskaitymas su žmonėmis“, — neslėpdamas pasipiktinimo „Biržiečių žodžiui“ sakė biržietis Andrius.

„Kainos pakilo kelis kartus, reikalavimai išaugo, kontrolė griežtėja kasdien. Su tom šiukšlėm tiek reikalų, kad nebėra, kada savo darbų dirbti. Atskirą etatą reikia steigti darbuotojui, kad įmonės šiukšlėmis rūpintųsi“, — tokią mintį yra išsakęs ir vienas verslo atstovas.

„Žinote ką, jie meluoja. Sako, kad skaičiuoja visus konteinerius, kiek tik kartų juos pakelia ištuštindami. Paklausiau, kaip suskaičiuoja, kiek kartų mano konteinerį ištuštino, „Ecoserviso“ atstovė dievagojosi, kad kaskart nuskaitomas tas vadinamasis „barkodas“. Bet aš jiems įrodžiau, kad jokio lipduko su jokiais „barkodais“ ant konteinerio mano kieme nėra. Nežinojo, ką sakyti. Tai įsivaizduokite, kiek jie žmonių apgauna“, — piktinosi į laikraščio redakciją atėjęs biržietis Kazys.

Sugalvoti skaičiai?

Ponas Kazys sakė skambinęs į vartotojų teisių apsaugos tarnybą, bet ten jam paaiškino, kad pirmiausia reikia kreiptis į savo rajono savivaldybę. Vyras piktinosi, kad pernai už atliekų išvežimą jis mokėjo 55 eurus, o šiemet — jau 89 eurus. „Pernai ištuštino mažiau konteinerių nei buvo apskaičiavę, paklausiau — kodėl man mokestis nesumažėjo, juk mato, kad neprirenku tiek konteinerių šiukšlių, kiek jie prirašo. Klausiau, kaip gali paskaičiuoti numanomą mokestį už visus metus, jei nežino, kiek realiai tų konteinerių ištuštins.

Man buvo atsakyta, kad jie nustato savo normas ir pagal jas skaičiuoja mokesčius“, — piktinosi ponas Kazys.

Pabiržietė Gražina stebėjosi kartais išaugusia kaina. „Pernai mūsų namuose gyveno 6 asmenys, mokėjome 67 eurus per metus. Šiemet likome dviese, gavome sąskaitą, tai dabar turime mokėti 87 eurus su centais. Jei taip paprastai skaičiuotume, nuo 11 eurų žmogui pernai metais kaina pakilo iki beveik 42 eurų žmogui šiais metais. Sunku suprasti, kaip ir ką jie ten skaičiuoja...“, — stebėjosi moteris.

Renka parašus, jei reikės – piketuos

Netekęs kantrybės, iniciatyvos ėmėsi Biržų rajono gyventojas Pranas, kuris jau ėmė rinkti gyventojų parašus, kad būtų peržiūrėta buitinių atliekų išvežimo kaina.

Ponia Dalia, taip pat Biržų rajono gyventoja sako, kad reikia ruoštis protesto akcijai. „Bet žmonės turi drąsiai ateiti ir pasakyti savo nuomonę. Kas iš to, kad tyliai piktinasi kiekvienas sau... Kai ateina laikas garsiai pasisakyti — visi „sofos“ drąsuoliai kažkur dingsta... Gal todėl mums ir nesiseka, nepasiekiame norimų rezultatų kovodami už savo teises, o mokesčių našta darosi nepakeliama...“, — kalbėjo Dalia.

Biržietis verslininkas Gediminas Vadopalas ėmėsi iniciatyvos burti verslo atstovus dėl, jo manymu, neadekvačiai pakeltų kainų dėl buitinių atliekų išvežimo. Į kvietimą atsiliepė vos keli. Verslininkas pasakojo, kad po Biržų rajono savivaldybės tarybos sprendimo pakeisti apmokėjimo tvarką už komunalinių atliekų surinkimą, jo įmonei mokestis už atliekų išvežimą nuo 580 eurų pakilo iki 1070 eurų per metus, kas yra net 85 procentais daugiau“, — dėstė skaičius G. Vadopalas.

„Sugadinti" nervai dėl neteisingai paskaičiuotų sumų

Verslininkas užsiminė, kad jam ne kartą teko aiškintis dėl konteinerių skaičiaus. „Aš turiu visas išklotines. Netgi kai yra nevežamos šiukšlės, turiu mokėti. Pavyzdžiui, balandžio mėnesį atvažiavo, pasižiūrėjo į tuščią konteinerį ir viskas. Bet sumokėti vis tiek reikėjo. Parašiau prašymą, kad tik kartą per mėnesį šiukšles vežtų, nes nėra pas mus tų buitinių atliekų tiek daug, kad du sykius per mėnesį reikėtų vežti“, — piktinosi G. Vadopalas.

Verslininkas sakė ne kartą ėjęs aiškintis dėl neteisingų paskaičiavimų ir yra buvę, kad permokėtus pinigus grąžina į sąskaitą. „Bet kodėl aš tai turiu daryti? Dėl kažkieno savivalės turiu nervintis, lankstyti su popieriais, skambinėti, kad padaryta skriauda būtų atitaisyta“ , — stebėjosi G. Vadopalas.

G. Vadopalas kvietė jungtis ir kitus verslininkus, kurie susiduria su panašiomis problemomis. „Mes turime visi burtis, nes susiduriame su tomis pačiomis bėdomis. Kol vargsime po vieną, tol šita savivalė nesibaigs“, — kalbėjo vyras.

Laukia nauji pakeitimai... ir mokesčiai?

„Biržiečių žodis“ pasiteiravo UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras atstovų (PRATC), ar gyventojams skundžiantis dėl Vietinės rinkliavos dydžių nustatymo metodikos, buvo gautas prašymas iš Biržų rajono savivaldybės tą metodiką peržiūrėti? Įmonės biuro administratorė Ernesta Murnikienė informavo, kad vietinės rinkliavos dydžių nustatymo metodika buvo peržiūrėta 2023 metais, gruodžio 28 dieną.

„Artimiausiu metu, Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai patvirtinus atliekų tvarkymo regioninę kainą, bus inicijuojami Biržų rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo metodikos ir nuostatų pakeitimai, kuriuose bus įvertintas minimalus susidarančių atliekų kiekis namų ūkyje. Parengti Nuostatai ir Metodika bus tvirtinami Biržų rajono savivaldybės tarybos“, — pranešė PRATC atstovė.

Pasiteiravus, į ką Biržų rajono gyventojui reikėtų kreiptis, norint gauti išklotinę, kurioje būtų pažymėta, kiek kartų buvo ištuštinti konteineriai ir kodėl tokia išklotinė nepridedama prie sąskaitos, E. Murnikienė teigė, kad duomenys apie aptarnautus konteinerius yra pateikti mokėjimo pranešimuose. O detalesnę informaciją apie konteinerius, atliekų surinkimo grafikus bei atliktus mokėjimus, pasak įmonės atstovės, galima sužinoti prisijungus prie savitarnos svetainės.

Biržiečių žodis

Video