Kokia mediena geriausiai tinka pirties viduje

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Pirties apdaila tradiciškai atliekama naudojant ekologiškas medžiagas - natūralią medieną. Iš jos taip pat daromi pirties gultai ir suolai. Kiekviena medienos rūšis turi unikalių savybių, kurios pirtyje sukuria ypatingą mikroklimatą. Kokia turi būti mediena, skirta pirties vidaus apdailai, gultams, suolams, sienoms ir grindims?

• Atspari drėgmei. Tam, kad būtų išvengta išbrinkimo, deformacijos ir puvimo, medžiaga turi greitai džiūti.

• Pirties mediena turi turėti absoliučiai lygų paviršių, be įvairių šiurkštumų ar šakelių lentose.

• Medienoje neturėtų būti dervų, nes jos išsiskiria įkaitimo metu ir gali nudeginti kūną.

• Labai mažas šilumos laidumas. Medžiaga turi būti pritaikyta aukštai temperatūrai, paviršius – neperkaisti garinės karštyje. Nes gulėti ant labai įkaitusio gulto būna ir nemalonu, ir pavojinga.

Medieną pirties apdailai reikėtų rinktis ypatingai apgalvotai, nes tik to dėka pirtis bus saugi sveikatai.

Pirčiai tinkamiausios medienos rūšys

Kadagys

Kadagio mediena pasižymi ir tuo, kad yra labai atspari puvimui ir grybeliams. Be to, ji pati sugeba dezinfekuoti aplinką, turi savyje stiprių antiseptinių savybių. Kadagys, išskirdamas į aplinką naudingas dezinfekuojančias medžiagas, sugeba išvalyti orą aplink savęs nuo bakterijų. Dėl to labai praverčia medinėje pirtyje, ypač puskubiliai, gultai, suolai iš kadagio, kadaginės vantos.

Kadagys yra labai kvapnus medis, kuris dažnai naudojamas garinėse kaip sienų ar lubų apkala. Kadagio mediena atrodo natūraliai ir gražiai, o svarbiausia, kad kaitinama ji tikrai teigiamai veikia žmogaus kvėpavimo ir nervų sistemą dėl didelio kiekio jame esančių eterinių aliejų kvapo.

Liepa

Liepa - minkšta, „kvėpuojanti“ medžiaga, kuri lengvai sugeria drėgmę, neskilinėja ir nesudžiūva. Liepa turi mažą šilumos laidumą, reiškia – paviršius neįkaista. Pirties karštyje liepos mediena skleidžia malonų liepžiedžių kvapą. Subtilus šviesus atspalvis. Liepų lentos vidaus apdailai yra viena populiariausių medienos rūšių garinėms pagal kainos ir kokybės santykį.

Tačiau liepos minkštumas daro ją neilgaamže. Bet tinkamai apdorota ir prižiūrima liepos mediena gali būti atspari susidėvėjimui. Tuomet, laikui bėgant ji neišbrinks ir neskilinės. Žinoma, liepa gali greitai supūti, jeigu po naudojimo pirtis neišdžiovinama. Bet nuo tokios “nepriežiūros” net ir atspariausių rūšių medienos ilgai neatlaikys.

Liepos nuo neatmenamų laikų garsėjo savo teigiamu poveikiu plaučiams, todėl kvėpavimo takų ligomis sergantiems žmonėms buvimas tokioje pirtyje yra tikra profilaktika. Veikiant karščiui, liepa išskiria fitoncidus. Jie turi atkuriamąjį ir gydomąjį poveikį nervų ir kraujotakos sistemoms.

Alksnis

Alksnis yra vienas patvariausių iš klasikinių pirties vidaus apdailos variantų. Alksnio mediena išsiskiria savo tankumu, praktiškai nėra jautri puvimui ar grybelių atsiradimui ir atspari sąlyčiui su vandeniu, todėl kartu su sienų ir lubų apkala dažniausiai naudojama pirtyse ar saunose grindų dangai. Kaitinimo metu alksnio lentos užpildo pirties ir garinės erdvę ne tik maloniu, bet ir naudingu širdžiai ir kraujagyslių sistemai aromatu. Turi platų atspalvių spektrą: nuo šviesiai gelsvos ir rausvos iki sodrios šokoladinės spalvos.

Maumedis

Maumedis – unikali mediena pagal atsparumą puvimui ir drėgmei. Maumedžio medienoje esančios medžiagos daro ją labai atsparia puvimui ir apsaugo nuo kirvarpų. Maumedis laikomas patvaria medžiaga, nes net esant temperatūros pokyčiams ir esant didelei drėgmei išlieka pakankamai kietas. Statybininkai pastebi, kad maumedis nuo ilgalaikio kontakto su vandeniu tik kietėja. Graužikų dantys irgi neįstengia įveikti maumedžio. Tačiau, maumedis tinka tik pirties grindims...

Patyrusių pirtininkų ir statybininkų pastebėjimais, dėl didelio kiekio išskiriamų dervų ir sakų maumedis netinka gultams, suolams ir sienų apkalai – nesaugu, jei įvyktų kūno kontaktas su karštais sakais. Užtai grindims pirtyje maumedis tinka, nes padidėjęs dervos ir sakų išsiskyrimas suteiks papildomą apsaugą medienai ir palengvins paviršiaus priežiūrą.

Šioje medienoje gausu naudingų medžiagų, kurios teigiamai veikia žmogaus organizmą. Maumedžio medienoje esantys eteriniai aliejai pasižymi kvėpavimo takų gydančiomis savybėmis.

Drebulė

Drebulė irgi yra geras pasirinkimas pirtyje ar saunoje. Ji neišskiria dervos karštyje, paviršius įkaista silpnai ir nežymiai. Drebulės tvirtumas yra pakankamas, mediena turi šviesų atspalvį, kuris, deja, gali greitai pasikeisti, bet su priežiūra tarnaus daugelį metų.

Kedras

Kedras yra pritaikytas aukštai temperatūrai ir taip pat laikomas atspariu drėgmei. Jam nepakenks vabzdžiai ar grybeliai, nes medieną nesunkiai galima apdoroti. Kedro savybės turi daug privalumų, tarp kurių norisi išskirti gydomąsias, dėl eterinių aliejų medienos sudėtyje. Apdaila ir apkala iš kedro medienos atrodo gražiai ir kilniai.

Abaši (afrikietiškas medis)

Egzotiška ir brangi abaši mediena yra labai porėta medžiaga, turinti mažą šilumos laidumą, kurios paviršius neapdegins net esant dideliam karščiui. Iš tokios medienos pagaminta lenta nebijo drėgmės, nesideformuoja aukštoje temperatūroje ir tarnauja labai ilgai. Vienas iš pagrindinių abaši medienos privalumų yra visiškas šakelių nebuvimas lentose ir vientisas tolygus šviesus atspalvis.

Panašūs straipsniai

Vyno rūsio įrengimas.
Namai

Video