Pomidorų daigai ištįso. Kaip išvengti daigų ištįsimo
Kartais nepavyksta išauginti gerai išsivysčiusių pomidorų daigų, nes jie ištįsta ir dėl to tampa per ploni. Jeigu tokios nekokybiškos būklės pomidorų daigai vėliau bus persodinti į nuolatinę augimo vietą šiltnamyje, jie gali žūti, nes bus per silpni, kad išgyventų, o derėjimas bus pavėluotas ir menkas. Norint sugrąžinti ištįsusiems daigams normalią būseną arba apskritai išvengti tokio ištįsimo, reikia išsiaiškinti jo atsiradimo priežastis. Ir atsižvelgiant į jas, laiku imtis priemonių “brokui" ištaisyti.
Pomidorų ištįsimo priežastys
Pomidorų daigai ištįsta dėl neteisingos priežiūros. Tokio defekto priežastys gali būti kelios.
Šviesos trūkumas. Po to, kai pomidorų sėklos namuose sudygsta, daigams reikia užtikrinti reikiamą apšvietimo kiekį. Jeigu šviesos nepakanka, tuomet nuo pirmųjų savo dienų daigai tampa ištįsę ir ploni. Tokių daigų šaknų sistema vystosi itin lėtai.
Temperatūros režimo nesilaikymas. Normaliam vystymuisi pomidorų daigams reikalingas šiltas mikroklimatas patalpoje. Tiek šaltose, tiek ir pernelyg šiltoje patalpoje daigai tampa silpni, gležni, trapūs, nepilnaverčiai.
Neteisingas laistymas. Kai žemė (arba auginimo substratas) pernelyg drėgna, pomidorai labai ištįsta.
Pernelyg tankus sėjimas. Jei pomidorų sėklos sėjamos labai arti viena kitos, joms neužteks maistinių medžiagų. Štai kodėl daigai būna ištįsę ir ploni.
Tręšimo deficitas arba perteklius. Daugelis daržininkų pamaitina daigus, kad pagerintų jų būklę. Esant per dideliam arba nepakankamam trąšų kiekiui (pvz., azoto pertekliui) prasideda intensyvus daigų augimas. Tuomet jiems trūksta kalio ir jų stiebai suplonėja.
Jeigu daigai tik pradėjo ištįsti, su šiuo reiškiniu reikia kovoti nedelsiant, labai ankstyvoje stadijoje. Kai daigai jau bus peraugę, juos ištaisyti bus gana sunku. Jeigu situaciją jau per vėlu koreguoti, teks sodinti ištįsusius daigus. Tačiau reikės griežtai laikytis reikiamų taisyklių. Tik tokiu atveju persodinti ištįsę daigai galės sustiprėti nuolatinėje dirvoje.
Kaip išvengti pomidorų daigų ištįsimo arba jį sustabdyti
Tam, kad daigai sustiprėtų ir sulėtintų savo pernelyg greitą augimą, būtina atlikti keletą manipuliacijų. Jos numato sekančius daigų gyvenimo sąlygų gerinimus.
Sėjimo tankumas. Sėjant reikia išlaikyti 2-3 cm atstumą tarp pomidorų sėklų. Nes vėliau tankiai augančius daigus bus daug sunkiau pikuoti. Be to, tankiai augantiems daigams nepakaks mitybos, o tai yra pirmas žingsnis ištįsimo link.
Svarbu laikytis pačios pomidorų sėjos teisingų terminų. Daugeliu atvejų jie yra aiškiai nurodyti ant sėklų pakuočių. Pomidorai daigams (priklausomai nuo veislės) sėjami nuo vasario antros pusės iki kovo pradžios. Svarbu laikytis ir pikavimo terminų. Nerekomenduojama pikuoti per mažų arba peraugusių daigų.
Apšvietimas. Iš pradžių (dar prieš pirmuosius ūglius) būtina pasirūpinti pakankamu apšvietimu daigams. Jei palangė siaura arba nukreipta į šiaurės pusę, natūralios šviesos daigams neužteks. Ryte ir vakare arba debesuotu oru rekomenduojama naudoti “fito" lempas. Dienos šviesos trukmė natūraliomis sąlygomis yra 12-15 valandų. Reikėtų nepamiršti, kad daigams reikia ir tamsos, todėl lempų neverta palikti įjungtų visą naktį, nes tai taip pat gali sukelti problemas pomidorų daigams.
Temperatūros kontrolė. Norint ištaisyti daigų būklę, reikia kontroliuoti temperatūrą patalpoje, kurioje jie auga. Esant pernelyg šiltai temperatūrai daigai aktyviai ištįs aukštyn. Siekiant sulėtinti ištįsimą, reikės sumažinti oro temperatūrą iki +16° C.
Čia reikia atsižvelgti į vieną svarbų dalyką – šiltas mikroklimatas pomidorų daigams naudingas tik pirmosiomis gyvenimo savaitėmis. Po pikavimo labai šiltas oras jiems yra visiškai “ne į temą”. Taigi iš pradžių temperatūros režimas turi būti +20…22° C ribose. Kiek vėliau jis palaipsniui mažinamas, pirmiausia iki +19° C, o įvykus ištįsimui – iki +16° C.
Laistymo režimas. Būtina stebėti tam naudojamo vandens temperatūrą. Optimali temperatūra pomidorų daigų laistymui yra +20° C. Vanduo turi būti minkštas, nusistovėjęs, švarus. Prieš pasirodant pirmiems daigams, laistyti reikia naudojant purškiklį. Vėliau geriau naudoti švirkštą, kad nepakenktumėte jauniems daigeliams. Geriausia kontroliuoti dirvožemio drėgmę vizualiai arba liečiant. Jei viršutinis dirvožemio sluoksnis jau pakankamai sausas, laikas dar kartą jį palaistyti.
Tręšimas. Jeigu daigai ištįso, augimą reikia nedelsiant sustabdyti. Tam reikės pakoreguoti ir pakeisti trąšas. Ištįsus daigams būtina visiškai vengti azoto trąšų, nes azotas yra galingas augimo stimuliatorius. Daigus sustiprina kalis ir fosforas - būtent juos reikia įterpti į žemę įvykus ištįsimui. Ištįsę stiebeliai storėja ir stiprėja duodant jiems medžio pelenų (1 šaukštas : 200 ml vandens). Galima panaudoti augimo stimuliatorius. Tokie stimuliavimo būdai tinka ir augimui pristabdyti, ir stiebeliams sustiprinti.