Cukinijų sėja daigams, daiginimas ir priežiūra

Cukinija. Cukinija.

Cukinijų sėjimas, cukinijų daigai, cukinijų auginimas

Cukinijos yra šilumamėgės atvykėlės iš Pietų Europos, todėl į atvirą dirvą mūsų daržuose sodinamos, kai gamtoje nusistovi užtikrintai šilti vasariški orai – pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje. Galima ir nelaukti vasaros, o užsiimti cukinijų daiginimu kambaryje nuo balandžio vidurio, o vėliau cukinijų daigus persodinti į lysves ar šiltnamį. 

Cukinijų sėjimo laikas

Laikas, kada sėti cukinijas daigams namuose, yra vienodas – balandžio vidurys. Bet suaugusių daigų persodinimo terminai skiriasi:

• Gegužės viduryje – cukinijų daigus persodiname į šiltnamį. Iki to juos 30 dienų daiginame šiltoje patalpoje. Toks variantas pasirenkamas, norint ankstyvo cukinijų derliaus, apsidraudžiant nuo gegužinių šalnų. Verta pastebėti, kad cukinijos užaugintos šiltnamyje nuo gegužės vidurio, ilgam laikymui ne itin tinka. Jas geriau suvalgyti iš karto po derliaus nuėmimo. 

• Birželio pradžia – laikas cukinijų daigų persodinimui iš kambario į atvirą gruntą lysvėje. Tokiam atvejui cukinijas kambaryje daiginame apie 45-50 dienų. Pageidautina, kad dirvos temperatūra lauke siektų +15-17 C.

Cukinijų sėklų paruošimas

Geriausia, jeigu sėjimui skirtos cukinijų sėklos nėra senesnės kaip 6-7 metų – su šia sąlyga jų daigumas yra pakankamas (100-80 %). Kai iki sėjimo lieka 3 paros, cukinijų sėkloms rekomenduojamos mirkymo procedūros. Tam jas tiesiog reikia pamirkyti 2 valandas pašildytame vandenyje, o po to 3 paras palaikyti drėgnoje servetėlėje. 

Firminių sėklų dezinfekuoti nereikia, jos parduodamos apdorotos. Bet nuosavas sėklas iš savo darže užaugintų cukinijų beicuoti būtų ne pro šalį. Tam tikslui pradedame 20 minučių pamirkyti jas šiltame 2 % kalio permanganato tirpale.

Dirvos paruošimas cukinijų sėkloms 

Firminis substratas iš parduotuvės būtų lengvesnis ir saugesnis variantas. Bet galima pasigaminti tokį ir savarankiškai, turint kantrybės, laiko ir reikiamų medžiagų. Štai, 10 kg savadarbio substrato cukinijoms proporcijos: 

• Durpės (neutralaus rūgštingumo) - 5 dalys; 

• Kompostas - 4 dalys;

• Smėlis - 1 dalis.  

Šiuo paruoštu dirvos mišiniu pripildomi daiginimo vazonėliai. Sėjimo dieną kambaryje tebūnie +20-22 C, kad dirvos substratas spėtų pakankamai sušilti.

Cukinijų sėklų sėjimas daigams

Dirviniame substrate suformuojame 3-5 cm gylio įdubos cukinijų sėkloms įdėti. Patariama auginti po vieną cukiniją kiekviename vazonėlyje.  

Į kiekvieną sėjimo įdubą dedamos 2-3 sėklos ir užpilamos dirvos sluoksniu. Iš 2-3 sėklų vazonėlyje prasikals tik vienas cukinijos daigas.

Cukinijų daiginimas ir daigų priežiūra

Pirmiems cukinijų daigams prasikalus, jiems būtina užtikrinti nuolatinę dieninę ir naktinę temperatūras savaitei, kad neištįstų:

• dieną +15-20º C,

• naktį +12-15º C.

Visas sekančias savaites (iki pat persodinimo į daržą ar šiltnamį) daiginimo temperatūrą galima kiek padidinti:

• dieną +17-22º C,

• naktį +14-17º C.

Cukinijų daiginimas trunka apie 30 dienų (persodinimui į šiltnamį) arba 45-50 dienų (persodinimui į atvirą lysvę). Persodinimui tinka tie cukinijų daigai, kurie turi po 3-4 tikrus lapelius. 

Persodinant cukinijų daigus į šiltnamį gegužės viduryje, verta žinoti, jiems gali pakenti aukštesnė nei +25º C temperatūra šiltnamio viduje. 

Video