Obelų sodinimas pavasarį
Kada sodinti obelis pavasarį, kaip sodinti obelų sodinukus
Balandžio vidurys arba balandžio antroji pusė – optimalus obelų sodinimo laikas. Pavasarinė dirva balandį dar pakankamai drėgna, bet jau spėja įšilti iki palankios 5-7º C temperatūros, reikiamos atvirų šaknų prigijimui. Svarbu, kad sodinuko pumpurai nesprogtų iki sodinimo.
Obelų sodinukų paruošimas
Sodinimui geriausia atrinkti tik sveikus sodinukus, be ligų ar pažeidimų požymių. Bet visiškai sveiki, idealūs medeliai ne visada surandami. Dažniausia tenka pakoreguoti esamų sodinukų šaknų sistemą: patrumpinti šaknis, nukirpti kai kurias atliekamąsias dalis ir kt.
• Iš obels sodinuko šaknų sistemos išpjaunami abejotini fragmentai, galintys trukdyti kokybiškam augimui: pažeistos šaknelės, įvairūs atsišakojimai, ataugos. Paliekamos tik sveikos minkštos šaknelės.
• Jeigu kai kurios šaknelės yra ilgesnės už kitas – tokias trumpiname iki bendro šaknų sistemos ilgio. Taip sudaromas balansas tarp kamieno ir šaknų. Su ilgom šaknim sodinukas rizikuoja sunkiai prigyti pirmais metais po sodinimo.
• Dar reikės atlikti formuojantį šaknų sistemos genėjimą – nuo centrinės obels sodinuko šaknies visos kitos šaknelės turi augti tik išorėn, o augančios neteisinga kryptimi į vidų – nupjaunamos.
Tvarkant šaknis pjūvių kraštai turi būti labai lygūs, o ne plėštiniai, antraip per plėštines žaizdeles atsivers laisvas kelias infekcijoms ir ligoms. Todėl įrankių ašmenys turi būti gerai išgaląsti.
Tam, kad obels sodinuko šaknys nestokotų drėgmės, patariama iki sodinimo datos laikyti jas 12-15 valandų vandenyje.
Dirva ir vieta obels sodinukui
Geriausias dirvožemio tipas obelims yra lengvas priemolis, ypač gerai drenuotas ir neutralaus-lengvo rūgštingumo (6-7 pH). Tinka obelims ir lengvi derlingi priesmėliai, ir purus juodžemis. Netoleruoja užmirkusios sunkios dirvos.
Obelų sodinukams gali pakenkti stiprūs vėjo gūsiai, todėl juos rekomenduojama sodinti užuovėjoje. Nepageidautina augalinė kaimynystė obelims – vyšnios, avietės, slyvos, serbentai.
Duobė obels sodinukui
Tradiciniai duobės matmenys obels sodinukui:
• skersmuo – 0,8-1 m,
• gylis – 0,6-0,8 m.
Kasant duobę, viršutinį velėnos sluoksnį geriau išsaugoti ir panaudoti jį, ruošiant derlingą substratą sodinukui bei užkasant sodinuko šaknis. Velėninė žemė yra derlinga.
Derlingą velėną sumaišoma su 1 kg superfosfato. Šitaip pasigamintą substratą supilame į duobę, bet ne daugiau kaip trečdaliu duobės tūrio. Į supiltą sluoksnį įsmeigiamas atraminis kuolelis.
Sekančiame etape į duobę supilame derlingą velėninę žemę be trąšų – joje ir bus sodinama jauna obelaitė.
Obels sodinimas
Obels sodinuko šaknų kaklelis turi atsidurti 4-5 cm virš žemės paviršiaus – svarbu neužkasti šios medelio dalies po žeme. Antraip sulėtės obels vystymasis, vėluos derėjimas, augalo sveikata bus silpna.
Sodinuko šaknys ištiesinamos, kad nesipainiotų tarpusavyje, ir užkasamos dirvos sluoksniu, nestipriai suplūkiant jį. Dirva turi tolygiai pasiskirstyti tarp šaknelių. Plotas aplink sodinuko kamieną apkaupiamas 30 cm dirvos sluoksniu. Sodinukas pririšamas prie atraminio kuolelio.
Pasodintą sodinuką tuoj pat laistome 30-40 l vandens ir mulčiuojame (durpėmis, šiaudais, pjuvenomis). Laistyti naujakurius obelų sodinukus reikėtų kiekvieną savaitę po 1 kartą. Išskyrus sausros atvejus – tuomet reikės laistyti dažniau: po 3-4 kartus savaitėje, pilant po 1 kibirą vandens.