Daržininkai trina rankomis: česnakai šiemet – geruliai, cibuliai – „arkliniai“

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

„Viskam, kaip žmonės sako, reikia priežiūros“, – pastebi Edita iš Naujosios Kirsnos kaimo (Lazdijų rajonas). 

„Vis keičiu žemę. Tai vienoj pusėj, tai kitoj sodinu“, - sako ji. Anot jos, šiemet česnakai pasakiški. „Geruliai“, – tikina ji. Augina – žieminius, vasariniai, sako, pas ją neužauga. „Žieminių česnakų kokios 9 galvukės ir jau kilogramas“, – pasidžiaugia daržininkė. Česnakų prikasusi apie 300 kilogramų. Sėklai visad savų pasilieka.

Nė kiek ne prastesni ir svogūnai. „Cibuliai – „arkliniai“, – sako ji. Sodino šiemet viengalvių ir mėlynųjų svogūnų. Svogūnus dar ne visus nurovė. „Pusę nuroviau, dar pusę palikau“, – prisipažįsta ji. Nurovė todėl, kad jau geltoni ir išgulę. Tad, anot jos, jau nėra ko jų laikyti dirvoje: laikas rauti. „Reikia pažiūrėti, ar gelsta svogūno lobelė, ar dar ne ir tada žinai, kada rauti“, – aiškina ji. Sodino svogūnus anksti, gal todėl šiek tiek anksčiau ir rauna. „Sodinau anksti: balandžio 10 dieną“, – prisimena ji. 

Sako, tinkama čia žemė ir žieminiams česnakams, ir svogūnams. „Trąšų nenaudoju jokių. Žiemą mėžiu vištides ir viską pilu ant lauko“, – sako ji. Tad jos česnakai, svogūnai ekologiški – 100 procentų. Žmonės noriai perka. Česnakų kilogramas – 5 eurai. „Džiovinti turiu kur: prie tvarto pastatytas toks priestatukas“, – sako ji. 

Truputį gaila daržininkei, kad nors česnakai ir gražūs, dideli, bet kirminai padarė žalos. „Česnakų šaknukes nuėdė. Geltonos tos spragšių kirmėlytės. Žinau, kodėl čia taip atsitiko: sodinau šiemet naujoje vietoje – dirvone. Matyt, tose velėnose liko jų kažkaip“, – aiškina ji. 

Sako, nuraus visus svogūnus, kiauliauoges naikins. „Taip gražiai buvau apsiravėjus, bet kaip ėmė želt kiauliauogės, atrodo, kad visai neravėta buvo“, – pasakoja daržininkė. 

Video