Jei visi tręštų žaliosiomis trąšomis, būtų labai gerai
Žaliosios trąšos praturtina dirvą. Ypač tai aktualu smulkiesiems daržininkams, kurie kasmet toje pačioje žemėje vis sodina ir sodina – ir taip jau ne vienerius metus. Tačiau žaliosiomis trąšomis tręšti vis dar nepriprantama ir tai daro tikrai nedaugelis. Kai kurie, sakosi, daug metų taip tręšia savo daržus, kai tik turi laisvo ploto, taip ir sėja sideratinius augalus.
Sėklų nusipirkti galima specializuotose parduotuvėse, galima užsisakyti ir internetu. Tiesa, kainos skiriasi, tad reiktų pasiieškoti, kur pigiau. Kaime pas dažną atsiras žieminių javų, o saują kitą užberti ant daržo ar šiltnamyje tikrai nesunku.
Štai garstyčias daržininkai dėl dirvos dezinfekcijos sėja jau dabar. Nors neslepia, kad diskusijos vyksta, kada geriau: pavasarį ar rudenį?
Vieni tvirtina, kad geriau rudeniop, tada užauginama daugiau žaliosios masės. Tiesa, sėja, kai gerai palaisto lietus žemę, tada greičiau sudygsta. Pasėja vos tik nuima kokias daržoves, nuėmė svogūnus, česnakus ir pasėjo garstyčių, kur dar auga morkos, burokėliai vėliau sės. Anot jų, svarbiausia, kad spėtų sudygti ir paaugti. Kiti patikina, kad jau pasėję, paauginę ir net apkasę.
„Paauginti reikia per gerą sprindį, tada pats tas. Kitaip sakant, kai būna tokio dydžio, kad kasdamas su lopeta užversti gražiai gali“, - atkreipia dėmesį daržininkas iš Šeštokų. Kiti gi įsigudrinę, prieš užkasant, nušienauja su žoliapjove: smulkiai išsibarsto ant dirvos. „Tiesiog nupjauni ir viskas, o šaknys pamažu pūdamos purena, gerina dirvą. Pakeltose lysvėse visai nereikia dirvos perkasti, tik vis mulčiuoti nupjauta žole“, – pataria jis.
Kiti tokio tręšimo būdo imasi pavasarį. Tačiau pavasarį greičiau pradeda žydėti ir žaliosios masės užaugina mažiau. „Sėju pavasarį, nes žemėje šaknys dar ilgai dirba. Kai ateina laikas sodinti daržoves, žemė būna švari, nė žolytes“, – įsitikinę tie, kurie tai daro pavasarį. O kad garstyčias apkasus nestyrotų stagarai, reikia sugriebti ir išnešti iš daržo. Atkreipia dėmesį, kad jei nušąla želmenys – jokios naudos.
Tiesa, sėti garstyčias nepataria ten, kur kitąmet augs kopūstinės daržovės.
Kiti gi ne tik garstyčias sėja, bet ir žieminius javus, tą daro ir šiltnamiuose, ir daržuose, kai ūgteli apkasa: taip pat gera trąša. „Aš tai metu ir klevo lapus, ir obuolius ant daržo – tai irgi trąša“, - sako man kaimynė. Kitas ekologiškai daržininkaujantis daržininkas nuo Lazdijų įsitikinęs, kad visi tręštų žaliosiomis trąšomis - sideratiniais augalais - garstyčiomis, facelijomis, pašarinėmis pupomis, pašariniais ir siauralapiais lubinais, dobilais, vikiais, galima ir šių augalų sėklų mišiniais – būtų labai gerai. Deja, anot jo, taip daro kol kas tikrai nedaugelis. „Ant vienos rankos pirštų galiu suskaičiuoti, kiek aš žinau taip tręšiančių daržininkų“, – neslepia jis.