Kaip pagreitinti vėlyvųjų pomidorų nokinimą namuose

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Vėlyvųjų veislių pomidorus galima skinti iki rugsėjo pabaigos. Priklausomai nuo klimato ir oro sąlygų, iki 60 % pomidorų gali būti neprinokę. Šie pomidorai siunčiami nokinti, kad ir namuose ant palangės. Kaip tai teisingai ir greičiau nokinti pomidorus, kad gautumėte kuo daugiau prinokusių vaisių?

Jei rugsėjį vyrauja vėsūs ir lietingi orai, geriau nelaukti, kol pomidorai sunoks ant krūmo, nes esant didelei oro drėgmei juos gali sugadinti fitoftorozė (pomidorų maras). Norint išsaugoti derlių, žalius pomidorus geriau nuskinti ir nokinti. Bet svarbu tiksliai žinoti, kada skinti neprinokusius žalius pomidorus. Jei vaisiai vis dar žali arba balsvi su kreminiu atspalviu, bet jau pasiekę veislę atitinkantį dydį, o pjūvyje matomos visiškai išsivysčiusios sėklos, tokius pomidorus galima nokinti ant palangės. Smulkius ir silpnai išsivysčiusius vaisius reikia palikti krūme, nes namuose jie patys neprinoks.

Nepriklausomai nuo sunokimo laipsnio, sergančių pomidorų negalima skinti nokinimui. Jie sunaikinami, kad liga neišplistų į sveikus vaisius.

Visą lauke augančių žalių pomidorų derlių reikia nuskinti nuo krūmų iki to, kol oro temperatūra naktimis nukris žemiau 5° C. Nušalę pomidorai blogai laikosi ir rizikuoja susirgti.

Visus šiltnamiuose auginamus pomidorus rekomenduojama skinti nuo krūmo šiek tiek neprinokusius (šviesiai rudus). Tikslus laikas, kada reikia skinti šiltnamio pomidorus nokinimui, priklauso nuo daigų sodinimo laikotarpio ir veislės. Paprastai pirmasis šiltnamio pomidorų derlius nuimamas birželio pradžioje, o vėlyvųjų veislių vaisiai nuo krūmo skinami rugsėjo pabaigoje. Tačiau reikia atsižvelgti į oro sąlygas.

Šiltnamiuose dažniausiai auginami lepūs ir jautrūs, šalčio bijantys pomidorai. Todėl vos tik šiltnamio dirvos temperatūra nukrenta žemiau 9° C, tokie pomidorai nokinami namuose.

Kaip teisingai skinti pomidorus nokinimui

Pomidorai skinami nuo krūmo kas 3-5 dienas. Svarbu neleisti vaisiams pernokti, nes tokių nebus galima ilgai išsaugoti (jie iškart suvalgomi), pablogės jų skoninės savybės.

Bet kokio prinokimo laipsnio pomidorai skinami sausu oru. Geriau tai padaryti ryte, kol jie neįkaista saulėje. Aštriomis žirklėmis vaisiai atsargiai nupjaunami kartu su koteliu. Tuo pačiu labai svarbu nepažeisti odelės: net ir nedidelė žaizdelė sumažina vaisiaus galiojimo laiką, gali atsirasti puvinio ir pelėsio.

Po to pomidorai rūšiuojami pagal prinokimo laipsnį, o vaisiai su mechaniniais pažeidimais ir ligos požymiais atmetami. Kad neišsivystytų fitoftorozė, surinktus pomidorus reikia panardinti į karštą vandenį (60° C) 1-2 minutėms, o po to švelniai sausai nušluostyti. Nuo karšto vandens grybų sporos, esančios vaisiaus paviršiuje, žus.

Sveiki vidutinio ir didelio dydžio pomidorai kruopščiai išvalomi nuo smėlio ar purvo ir dedami nokinti.

Pomidorų nokinimo būdai namuose

Pirmas būdas yra tradicinis - gerai vėdinamoje ir pakankamai drėgnoje patalpoje, kurioje temperatūra siekia 20-25° C. Pomidorai išdėliojami lentynose, krepšeliuose ar dėžėse keliais sluoksniais (ne storesniais kaip 20 cm) ir kas 3–5 dienas tikrinami: paimami prinokę vaisiai, o pažeisti sunaikinami.

Pomidorų nokinimo sąlygos gali būti keičiamos savo nuožiūra. Jei norite pagreitinti šį procesą, padidinkite kambario temperatūrą iki 28° C, pasirūpinkite ryškiu apšvietimu ir tarp žalių ir balsvų vaisių įdėkite kelis raudonus (visiškai sunokusius) pomidorus, raudonus obuolius ar bananus. Reikalas yra tas, kad dėl šių produktų išsiskiriančios etileno dujos prisideda prie greitesnio pomidorų nokimo.

Antras būdas yra sluoksninis pomidorų nokinimas. Neprinokę vaisiai dedami į bet kurį indą 2–3 sluoksniais (kiekvienas sluoksnis padengiamas popieriumi arba sausomis pjuvenomis) ir laisvai uždengiamas dangteliu, kad oras eitų į vaisius (arba vaisius galite pridengti audiniu). Nuskinti pomidorai laikomi 12-15° C temperatūroje ir 80-85% oro drėgnumo sąlygomis. Paprastai toks nokinimas trunka 30–40 dienų, tačiau prireikus jį galima paspartinti aukščiau aprašytu tradiciniu būdu.

Trečias būdas – nokinimas kartu su krūmeliais. Pomidorus iškasame iš lysvės kartu su šaknimis, krūmeliu ir stiebu. Nuo šaknų nukratoma žemė ir tuomet juos pakabiname sausoje, gerai vėdinamoje ir šiltoje patalpoje šaknimis į viršų. Tokiu atveju pakabinti krūmai neturėtų liesti vienas kito, kad tarp jų būtų geras vėdinimas. Maisto medžiagos į vaisius atkeliauja iš šaknų ir lapų, todėl tokie pomidorai dažnai ne tik sunoksta, bet ir tampa didesni.

Video