Kaip teisingai laikyti daržoves ir vaisius po derliaus nuėmimo

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Liepa, rugpjūtis – daugelio daržovių ir vaisių derliaus nuėmimo metas. Bet ar teisingai laikome nuimtą derlių, ar nenukenčia laikomų daržovių ir vaisių savybės ir kokybė?

Kaip laikyti daržoves

Daržoves, skirtas trumpalaikiam laikymui, tokius kaip agurkai, baklažanai, aguročiai, saldžioji paprika, geriausia sudėti į plastikinę dėžutę arba emaliuotą puodą ir, nepridengiant dangčiu, padėti ant šaldytuvo apatinės lentynos. 

Šakniavaisius (morkas, burokėlius, petražoles, pastarnokus, salierus), skirtus ilgalaikiam laikymui (3-4 mėn.), reikia sudėti į dėžes ir apibarstyti sausu upiniu smėliu taip, kad šakniavaisiai nesiliestų tarpusavyje per smėlio sluoksnį. Laikymui būtina atrinkti sveikus, nepažeistus, švarius šakniavaisius, pageidautina vienodo panašaus dydžio ir formos. Dėžėms su šakniavaisiais geriausia gulėti sausoje vėsioje vietoje – rūsyje. Temperatūra: 0-2° C.

Šakniavaisius trumpalaikiam laikymui galite suvynioti į plastikinį maišelį ir padėti į šaldytuvą arba kitą vėsią vietą. 

Morkos geriau išsilaikys, jeigu, prieš dedant į dėžes, jas apipurkšite svogūnų lukštų nuoviru. Dar galima morkas medinėse dėžėse sumaišyti su sausais svogūnų lukštais. 

Kopūstus trumpalaikiam laikymui reikia suvynioti į popierių ir padėti į šaldytuvą ar į kitą vėsią vietą. Žiediniai kopūstai labai kaprizingi laikymo atžvilgiu. Šviesoje net per trumpą laiką jų gūžiai pilkėja ir genda. Žiedinius kopūstus reikia suvynioti į jų pačių plačius lapus, sudėti į tinklelius ar regztukus ir pakabinti skersvėjyje. 

Agurkai liks švieži keletą dienų, jeigu laikyti juos ¾ vandenyje vaiskočiais apačion. Agurkų galvutės turi kišti ¼ iš vandens. Vandenį keiskite kasdien. 

Svogūnų laiškus patariame laikyti vėsioje tamsioje patalpoje dėžėse su grotelėmis. Bet temperatūra neturi nukristi žemiau 3° C. 

Pomidorai (pieninės brandos ir žali) gali būti laikomi ir 3 mėnesius, jeigu patalpa vėsi, gerai vėdinama ir joje nesikaupia angliarūgštės dujos. Kas 5 dienas pomidorus reikia tikrinti ir šalinti sugedusius. 

Česnakus reikėtų laikyti medžių pelenuose paprastoje kartoninėje dėžutėje. Ant dėžutės dugno pribarstyti pelenų sluoksnį, ant jo – česnakų sluoksnį, paskui - kaitalioti sluoksnius. Česnakus dar galima dėti į plastikinį maišelį ir užkasti į žemę 30–40 cm gylyje. Taip jie išsilaikys iki pavasario ir atrodys švieži. 

Žalumynus – špinatus, rūgštynes, svogūnų laiškus, krapus, petražoles – reikia suvynioti į pergamentą arba storą popierių ir laikyti šaldytuve. Taip jie išsilaikys ilgiau. Dar variantas: sudėti juos į sušlapintą šaltu vandeniu plastikinį maišelį ir padėti į šaldytuvą. 

Krapus ir petražoles, skirtus ilgalaikiam laikymui, reikia prieš tai išdžiovinti saulėje, smulkiai supjaustyti, sugrūsti į stiklainius ir laikyti juos šaldytuve ar kitoje vėsioje vietoje. 

Moliūgus laikymui reikia atrinkti subrendusius, nepažeistus. Laikyti reikia rūsyje, sudėjus viena eile ant lentynos vaiskočiais viršun, temperatūroje 5-10° C. Tokiomis sąlygomis moliūgai gali išsilaikyti 6 mėn. 

Krienams geriausios sąlygos – šalta patalpa, kurioje 0-1° C temperatūra. Laikyti krienus reikia dėžėse, sumaišius su smėliu. 

Vaisių laikymas

Kriaušes geriausia laikyti vėsioje temperatūroje. Čia garantijos mažai, nes kriaušės – kaprizingi vaisiai. Laikant, temperatūra neturi svyruoti, nes tai sukelia kriaušių gedimą.

Obuoliai. Žieminės obuolių veislės ilgiau išlaikys savo skonį ir kvapą, jeigu juos sudėsite 2-3 savaitėms į dėžes su išdžiovintais šeivamedžio lapais. Rudeninės obuolių veislės (“Anyžiniai”, “Antaniniai”) išsilaiko 1-2 mėn., jeigu patalpos (rūsio) temperatūra neviršija 8° C. Vasarinės obuolių veislės labai ilgai neišsilaiko – tik 2-4 savaites, rūsio temperatūroje iki 8° C. 

Stambūs obuoliai (ir kriaušės) visada pradeda puti greičiau už smulkius ir vidutinius, todėl laikymui rinkitės vidutinio dydžio vaisius. Stambius sudėkite atskirai. 

Netinka laikymui tie obuoliai, kurių vaiskočiai pažeisti arba nurauti, nes gedimas gali prasidėti būtent nuo tų vietų. 

Slyvas geriau sumaišyti su vyšnių lapais ir sudėti į stiklainius. Uždarytus stiklainius su slyvomis laikykite šaltyje. Kitas laikymo būdas - atrinkti slyvas su lapkočiais, surišti siūlu po dvi slyvas už lapkočius ir pakabinti kaip girliandą ant virvutės taip, kad slyvų poros nesiliestų tarpusavyje. Slyvų “girliandą” laikyti sausoje vėsioje vietoje. 

Svarainiai. Ilgalaikiam laikymui gerai tinka vėlyvosios veislės. Vaisiai turi būti švarūs, sveiki, be pažeidimų. Svarainius sudėkite vienu sluoksniu į dėžes su grotelėm, apklojus svarainius švariu plonu popieriumi. 2–4° C temperatūroje jie gali išsilaikyti 2-3 mėn. 

Vyšnios. Atrinkite sausas prisirpusias vyšnias su trumpais vaiskočiais. Sudėkite jas į mažą statinaitę, kiekvieną eilę išklojant storu sluoksniu vyšnių lapų. Statinaitę uždarykite ir laikykite šaltoje vietoje. 

Vynuogės. Geriausios sąlygos – šaltos, vėsios patalpos su 0° C temperatūra. 

Atrinktas vynuogių kekes sudėkite į medinę dėžę, išklotą švariu popieriumi. Palikite vienai nakčiai vėdinamoje vietoje, kad vynuogės atvėstų. Kitą rytą nuneškite dėžes į rūsį. 

Kitas būdas vynuogėms laikyti – į švarius 3 litrų talpos stiklainius pribarstykite sausų nesakingų pjuvenų sluoksnį (geriau lapuočių medžių) ir sausų garstyčių miltelių. Padėkite ant jų vynuogių sluoksnį ir pabarstykite tokių pat pjuvenų ir garstyčių sluoksniu. Po to – antrą sluoksnį vynuogių, kurį irgi užbarstykite pjuvenų-garstyčių sluoksniu. Pilną stiklainį uždarykite ir padėkite į šaltą vietą. Į vieną stiklainį telpa 2 kg vynuogių, 1 kg pjuvenų ir 100 g garstyčių miltelių. 

Arbūzai ir melionai. Laikykite juos uždarose vėsiose patalpose ant grotinių lentynų vaiskočiais viršun 3–5° C temperatūroje. Kitas būdas – truputį neprinokusius arbūzus ir melionus palaikykite keletą valandų ant saulės, kad jie išdžiūtų. Po to sudėkite juos į austinius maišelius ir pakabinkite po lubomis vėsioje patalpoje. Trečias būdas – arbūzą apvyniokite pakulomis, aplipdykite moliu ir laikykite sausoje vėsioje vietoje. 

Video