Svogūnų sėklų sėjimas daigams kovo pradžioje

Svogūnų sėjimas daigams. Svogūnų sėjimas daigams.

Ropinių svogūnų sėklas daigams galima sėti namuose ir šiltnamyje jau pirmomis kovo dienomis. O jeigu leidžia šiltos oro sąlygos ir svogūno veislės atsparumas - tai ir nuo paskutinių vasario dienų. Svarbiausia žinoti, kad pasirinktos svogūnų veislės gali užauginti po ropelę per vieną sezoną (tai visada nurodoma ant sėklų pakuotės).

Svogūnų daiginimas iš sėklų patalpoje turi kai kokių pranašumų prieš tradicinį auginimą iš sėjinukų lauke. Pvz., sėjinukai kainuoja brangiau ir prasčiau išsilaiko iki sėjos. Sėklos išsilaiko geriau, jas galima dezinfekuoti ir užgrūdinti. Derlius iš sėklų gaunamas greičiau nei iš sėjinukų. Be to, svogūnai, išauginti iš sėklų, išvengia žiedkočių susidarymo. Svogūnų sėklos įprastai dygsta netolygiai ir pradžioje paleidžia silpnus daigelius, tačiau jie sustiprės per 60 dienų, kurios yra būtinos visaverčiam svogūno vystymuisi.

Svogūnų sėklų paruošimas sėjai

Juodų svogūno sėklų daigumo išsilaikymo laikotarpis yra labai trumpas (tik 2-3 metai). Todėl verta naudoti šviežias vienmetes sėklas. Galima patikrinti jų daigumą ir kokybę, bet ne vėliau kaip 3-4 savaites iki sėjos, nes tikrinamos sėklos sudygs maždaug per 2 savaites.

Pradžiai reikės atrinkti sveikiausias sėklas vizualiai. Sėjimui paliekamos tik didžiausios ir nepažeistos. Firminės sėklos dažniausiai būna kokybiškesnės, dažnai jau profilaktiškai apdorotos augimo stimuliatoriais ir fungicidų preparatais. Tai pažymėta pridedamame veislės aprašyme. Tačiau su nuosavomis svogūnų sėklomis tikrai reikės padirbėti. Svogūnų sėklos turi labai tankius apvalkalus, todėl jos turi būti specialiai paruoštos.

Iki sėjos daigams svogūnų sėklos dedamos į drėgną skudurėlį arba medvilninius, vatinius filtrus, servetėles. Būtina nuolat palaikyti šios terpės drėgnumą, kad sėklos neišdžiūtų.

Svogūnų sėklos mirkomos iki 3 valandų šiltame vandenyje, geriausia labai sūdytame. Po mirkymo pašalinami tie egzemplioriai, kurie plūduriuoja ant vandens paviršiaus. Likę dugne keliaus į sėją.

Po sūdyto vandens sveikos sėklos pusvalandį dezinfekuojamos 1% kalio permanganato tirpale. Tai reikalinga norint sunaikinti įvairius ligų sukėlėjus, susitelkusius ant išorinio sėklų apvalkalo. Po tirpalo sėklos nuplaunamos šiltu vandeniu. Plovimo patogumui jas galima įdėti į maišelį iš marlės. Kai abejojama dėl sėklinės medžiagos kokybės, prieš sėją ją galima pamirkyti bet kokiame augimo stimuliatoriuje: alavijo sultyse ir kt.

Baigus dezinfekciją svogūnų sėklos dedamos į šiltą vandenį (+40-50º C) pašildymui. Tai daroma siekiant padidinti daigumo energingumą, kad daigai prasikaltų drauge vienu metu.

Po „šiltos vonios“ seka sėklų grūdinimas. Jis reikalingas ankstyvai pavasarinei sėjai lysvėse (ir priešžieminei sėjai). Tam svogūnų sėklos keliauja į šaldytuvą 20–30 minučių.

Dirvos paruošimas svogūnų sėklų daiginimui

Paprastai naudojamos dėžutės-daigyklos, pailgi konteineriai, pirkti arba savadarbiai. Jų forma patogiai telpa palangėse. Nepamirškite, kad svogūnų daigų nereikia pikuoti. Todėl pasirinktoje daigykloje turi būti pakankamai vietos būsimiems jauniems daigams ir jų šaknų sistemoms. Būtinai įpilkite drenažo sluoksnį į daigyklų dugnus. Dėžių sienelės turi būti ne mažesnės kaip 10 cm ir iš nepermatomos medžiagos, antraip tai gali turėti neigiamos įtakos šaknų sistemos vystymuisi.

Optimali svogūnų sėkloms yra puri dirva su pakankamu maistinių medžiagų rinkiniu iš komposto, durpių ir humuso (santykiu 1:1:1). Kiti dirvos mišinių variantai:

• tolygiai sumaišyti daržo dirvą ir puvenas, į kiekvieną mišinio kibirą įpilant po 1 stiklinę medžių pelenų;

• arba lygiomis dalimis velėninę žemę sumaišyti su puvenomis.

Dirvos mišinį geriau paruošti dar iš rudens, bet paprasčiau tiesiog nusipirkti tinkamą substratą parduotuvėje.

Kaip sėti svogūnų sėklas daigams

Rekomenduojamas laikas svogūnų sėklų sėjimui daigams: vasario pabaiga – kovo pirmoji pusė. Terminai priklauso nuo auginimo vietovės klimato ir oro sąlygų. Yra du būdai, kaip sėti svogūnų daigams.

Pirmas būdas: paruoštos sėklos sėjamos į drėgną dirvą daigyklų konteineriuose. Prieš tai dirvoje daromos 1–1,5 cm gylio vagelės. Atstumai tarp vagelių konteineryje – nuo 5 cm, žingsnis tarp sėklų – 1–3 cm, sėjimo gylis – 1 cm.

Antras būdas: reikia tolygiai ir tankiai išbarstyti sėklas po visą daigyklos dėžutę, užpilti 1 cm žemės sluoksniu ir nestipriai sutankinti jį.

Dirvos drėkinimui geriau naudoti purškiklį. Nes laistant gausiau atsiranda pluta, kurią sunku įveikti švelniems svogūnų daigams. Sėjos pabaigoje daigyklų dėžės uždengiamos plėvele (stiklu) ir perkeliamos į patalpą, kurioje temperatūra siekia +20-22º C.

Svogūnų daigų priežiūra namuose

Prasikalus pirmiems daigams, nuimkite nuo daigyklos plėvelę (stiklą) ir išneškite į šviesą, temperatūrą sumažindami iki +14º C. Po savaitės daigyklos dedamos nuolatinėje patalpoje su +16-18º C temperatūra, nakčiai šiek tiek vėsinant.

Jeigu svogūnų daigai auga pernelyg tankiai, jie praretinami kas 3 cm. Tačiau priežiūra tuo nesibaigia. Verta atidžiai stebėti dirvožemio būklę dėl drėgmės kiekio, neperlaistant ir neperdžiovinant.

Laistymui reikalingas kambario temperatūros vanduo, geriausia atstovėtas, tinka ir pašildytas sniego tirpsmo vanduo.

Tręšimui naudojamos mineralinės-organinės trąšos. Pirmasis tręšimas - praėjus 7-10 dienoms nuo sėjos. Tręšiama bent 2 kartus per 2 savaites. Siūlomi trąšų mišiniai:

• superfosfatas (20 g), kalio chloridas (5 g) ir karbamidas (10 g);

• vištų mėšlo tirpalas (santykiu 1:10 dalių vandens);

• karvių mėšlo tirpalas vandenyje (santykiu 1:6).

Svogūnų daigų grūdinimas reikalingas geresniam jų prisitaikymui lysvėse ir atsparumui nepalankiems oro veiksniams. Grūdinimą pradedame maždaug 14 dienų prieš persodinimą. Labiausiai prieinamas ir patogiausias pasirinkimas būtų naudoti balkoną su žemesne temperatūra. Grūdinimas pradžioje daromas 15–20 minučių, vėliau palaipsniui didinant laiką iki 1 dienos.

Svogūnų daigų sodinimas lauke

Daigai, pasiruošę persodinimui į nuolatinę augimo vietą, turi būti 55–60 dienų amžiaus, suformavę 3 tikrus laiškus, kurių storis prie pagrindo siekia 3-4 cm.

Paprastai persodinimo procesas vyksta balandžio antroje pusėje arba pirmosiomis gegužės dienomis, su sąlyga, kad lauko dirva yra pakankamai įšilusi, o oro temperatūra pasieks +9-11º С šilumos. Užgrūdinti daigai gali toleruoti trumpalaikes gegužines šalnas (iki –2-3º C).

Sodinimui lauke atrenkami geriausi ir stipriausi svogūnų daigų egzemplioriai.

Video