Guminiai runkeliai: nauja liga pažeidžia ištisus runkelių laukus
SBR buvo žinoma kaip dažniausia runkelių liga. Dabar atsirado nauja bakterija, sukelianti ligą Stolbur. Kaip ją atpažinti ir kas apie ją žinoma?
Stolbur - iki šiol mažai žinoma liga, dėl kurios cukriniai runkeliai šiemet džiūsta kaip guma. Tai susiję su besikeičiančiu klimatu, nes anksčiau ši liga buvo paplitusi tik šiltose vietovėse. Bet pamažu ji keliauja ir link šaltesnių kraštų.
Šios ypatingos formos bakterijos lotyniškas pavadinimas yra Candidatus Phytoplasma solani. Fitoplazmos yra bakterijų, neturinčių ląstelės sienelės, grupė.
Kaip rodo pavadinimas solani, kol kas Stolbur pasireiškė bulvėse, kur jį galima supainioti su Rhizoctonia, virusų ar maistinių medžiagų trūkumo sukeltais užkrėtimais.
Fitoplazmą perneša cikados, pirmiausia nendrinės stikliadumblės, taip pat vijoklinės stikliadumblės. Cikados čiulpia runkelių lapus tekant sultims ir taip užkrečia augalus.
Po užsikrėtimo Stolbur infekcija būdingi deformuoti, raukšlėti ir maži guminės konsistencijos burokėlių kūneliai. Fitoplazma iš runkelių pašalina vandenį. Runkelių kūne gyslos tampa rusvos.
Ar Stolbur turi įtakos cukraus kiekiui? Kol kas negalima aiškiai paaiškinti nei simptomų, nei įtakos cukraus kiekiui. Kol kas nežinoma, kodėl atskiri runkeliai Stolbur užkrėstame lauke vizualiai atrodo sveiki. Jie taip pat gali būti užsikrėtę šiuo patogenu, tačiau be simptomų arba tik su neaiškiais simptomais.
Kaip kovoti su cikadomis, pernešančiomis Stolbur? Šiuo metu nė vienos iš cikadų rūšių negalima tiesiogiai kontroliuoti. Jas galima slopinti tik agronominėmis priemonėmis. Tai visų pirma yra kultūrų, kurios lėtina cikadų išsiritimą, auginimas. Todėl žieminių kviečių auginimas po užkrėstų runkelių yra tabu. Cikados taip pat gali atskristi iš aplinkinių bulvių pasėlių.
Cikados mėgsta šilumą ir gali daugintis regionuose, kuriuose nėra atšiaurių žiemų. Tačiau mokslininkai daro prielaidą, kad globalinis atšilimas sukels dideles fitoplazmų epidemijas ir šaltesnio klimato regionuose.