Kada yra būtinas augalo veislės selekcininko sutikimas?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Augalų dauginamosios medžiagos gamintojams ir tiekėjams rinkai primename, kad norint naudoti saugomos veislės dauginamąją medžiagą komerciniais tikslais, reikia gauti veislės selekcininko sutikimą.

Augalų veislių teisinė apsauga

Augalų veislės gali būti apsaugotos kaip intelektinė selekcininko nuosavybė.

Augalų veislių teisinė apsauga Lietuvoje suteikiama visų augalų rūšių veislėms.

Lietuvoje galioja dviejų tipų augalų veislių teisinė apsauga:

galiojanti Lietuvos Respublikos teritorijoje, kai veislė įrašyta į Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašą (https://vatzum.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/augalu-veisles1/);
galiojanti Europos Sąjungos teritorijoje, kai veislė įrašyta į Augalų veislių teisinės apsaugos Bendrijoje sąrašą (https://online.plantvarieties.eu/publicSearch).

Reikia nepamiršti, kad selekcininko interesai teisiškai saugomi ir laikotarpiu nuo paraiškos suteikti veislei teisinę apsaugą pateikimo dienos iki teisinės apsaugos veislei suteikimo. Tokias veisles galima rasti Sąraše augalų veislių, kurioms suteikta laikinoji teisinė apsauga Lietuvos Respublikoje (https://vatzum.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/augalu-veisles1/) arba Augalų veislių, kurioms suteikta ES teisinė apsauga arba pateiktos paraiškos šiai apsaugai gauti, paieškos sistemoje (https://online.plantvarieties.eu/publicSearch).

Informaciją apie augalų veisles, įrašytas į įvairių šalių sąrašus, taip pat galima rasti Bendrijos augalų veislių tarnybos augalų veislių duomenų bazėje (https://cpvo.europa.eu/en/applications-and-examinations/cpvo-variety-finder).

Selekcininko teisės

Be selekcininko sutikimo, su saugomos veislės dauginamąja medžiaga draudžiama atlikti šiuos veiksmus:

gaminti ir dauginti;
paruošti dauginimo tikslams;
siūlyti parduoti;
parduoti ar kitaip realizuoti;
eksportuoti;
importuoti;
sandėliuoti ją aukščiau nurodytais tikslais.

Selekcininkas iš asmens, pažeidusio jo teises, turi teisę reikalauti atlyginti nuostolius.

Selekcininko teisių išimtys

Veislė gali būti naudojama be selekcininko sutikimo:

asmeniniams poreikiams, nesiekiant komercinių tikslų;
moksliniams tikslams;
naujoms veislėms kurti.

Nepaisant to, net ir savo reikmėms tolesniam dauginimui naudojant savo žemėje išaugintą dauginamąją medžiagą, gali reikėti už tai mokėti selekcinį užmokestį. Šis užmokestis taikomas tam tikroms žemės ūkio augalų rūšims (avižoms, miežiams, rugiams, minkštiesiems ir kietiesiems kviečiams, kvietrugiams, rapsams, linams (išskyrus pluoštinius), žirniams, pupoms, vikiams, lubinams, liucernoms ir bulvėms), kai naudojamos žemės plotas viršija žemės ūkio ministro nustatytą dydį (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.236683).

Licencinės sutartys

Licencine sutartimi selekcininkas gali licenciatui suteikti teisę nurodytoje teritorijoje sutartomis sąlygomis dauginti ir tiekti rinkai veislės, kuriai suteikta teisinė apsauga, dauginamąją medžiagą.

Licencinėje sutartyje turi būti nurodyta:

šalių rekvizitai;
augalo rūšies ir veislės pavadinimas;
veislės naudojimo tikslai, būdai ar metodai;
veislės naudojimo teritorija;
licencinės sutarties galiojimo terminas;
šalių teisės ir pareigos, atsakomybė;
licencinio užmokesčio dydis, mokėjimo terminai ir tvarka;
ginčų sprendimo tvarka.

Daugiau informacijos apie augalų veislių teisinę apsaugą, selekcininkų teises ir licencines sutartis galima rasti Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatyme (https://e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.7DE5B8AD5D5B/asr).

Licencinių sutarčių registravimas

Norint, kad licencinė sutartis turėtų teisines pasekmes, ji turi būti užregistruota. Tuo tikslu Valstybinei augalininkystės tarnybai reikia pateikti šiuos dokumentus:

prašymą užregistruoti licencinę sutartį;
sutartį;
jei sutartį su licenciatu sudarė ne selekcininkas, o jo įgaliotasis atstovas, reikalingas selekcininko įgaliojimas, kuriuo selekcininkas suteikia teisę įgaliotajam atstovui sudaryti licencinę sutartį.
sumokėti nustatytą valstybės rinkliavą (daugiau informacijos https://vatzum.lrv.lt/media/viesa/saugykla/2023/11/_eLrh2t4Lds.pdf), pažymint, kad tai už licencinės sutarties registravimą.

Dokumentai turi būti parašyti lietuvių arba anglų kalba, galima pateikti jų originalus arba kopijas. Jei pateiktos dokumentų kopijos, kiekvienas puslapis turi būti patvirtintas pareiškėjo parašu, kartu nurodant pareigų pavadinimą (jei pareiškėjas yra juridinis asmuo), vardą, pavardę, datą, ir antspaudu (jei jį turi). Daugiau informacijos galima rasti Licencinių sutarčių registravimo tvarkos apraše (https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/f99cfeb05a0611e98b599e654d7d03a0/asr).

Valstybinė augalininkystės tarnyba

Video