Keturios veikliosios medžiagos vietoj dviejų – rentabilus sprendimas ūkiams piktžolių kontrolėje rudenį

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Žieminių javų purškimas herbicidais rudenį tapo jau ne pasirinkimu, o būtinybe, mat vienaskilčių piktžolių populiacijos pasėliuose vis didėja. Užduoties žemdirbiams nepalengvina ir tai, kad kasmet auga ir piktžolių atsparumas herbicidams. Tai ką daryti, kad pasėliai būtų apsaugoti ir atneštų norimą derlių?

Išplitus žalingoms piktžolėms, tokioms kaip dirvinė smilguolė, vienmetė miglė, daržinė žliūgė, veronika, kibusis lipikas ir  kt., anot ekspertų, praktikoje įprastų herbicidų mišinių iš 2 veikliųjų medžiagų šiandien jau nebeužtenka, tad žemdirbiams siūlomi nauji sprendimai.

„Žemės ūkio sektoriuje dirbu daugiau nei 20 metų ir, turiu pripažinti, tokios situacijos javų laukuose dar nesu patyrusi“,- sako „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. Gabrielė Pšibišauskienė. 

Anot mokslų daktarės, dėl ūkininkų taikomų technologijų, mažėjančio žemės dirbimo intensyvumo, didėja vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių populiacijos. Taip pat ir jų atsparumas herbicidams. Atsparesnėmis tapo dirvinė smilguolė, daržinė žliūgė, rugiagėlė. Gausėja vienametės miglės, veronikų, kibiųjų lipikų, dirvinių našlaičių ir kt. piktžolių populiacijos.  

„Siekiant išspręsti šią problemą, praeitą rudenį pirmą kartą istorijoje herbicidus piktžolėms ruošėme ne kaip įprasta iš 2, o net iš 4 veikliųjų medžiagų: flufenaceto, diflufenikano, haloksifenmetilo ir prosulfokarbo. Ir visa tai atlikome laikydamiesi griežtai reglamentuojamų herbicidų normų“,- dalijasi Gabrielė.

Metus trukusiuose moksliniuose tyrimuose išaiškinti paveikiausi herbicidai 

Siekiant atrasti veiksmingiausias priemones piktžolių suvaldymui, 2022-2023 m. Labūnavos ŽŪB laukuose, esančiuose Kėdainių raj., AB „Linas Agro” įrengtoje  „Grūdo kelio” platformoje buvo atliekami išsamūs herbicidų bandymai.

a

Nustatyta, kad efektyviausiai daugelį rudeninių javų piktžolių kontroliavo mišinys, sudarytas iš dviejų herbicidų produktų, turinčių 4 veikliąsias medžiagas – „Elipris“ + „Boxer“.

„Žinoma, labai svarbu ir  savalaikis jų panaudojimas, kuo piktžolės didesnės, tuo herbicidų efektyvumas yra mažesnis, tokiu atveju turi būti naudojamos didesnės jų normos. Ir atvirkščiai - jei purškimus atliksite laiku, jums pakaks minimalių herbicidų normų.

Nupurškus žieminius kviečius „Elipris“ (0,25 l/ha) + „Boxer“ (1.0 l/ha) mišiniu BBCH 00-11 javų tarpsniuose, puikiai sukontroliuojamos rugiagėlės, daržinės žliūgės, notrelės, dirvinės smilguolės, veronikos, našlaitės, trikertės žvaginės, dirvinės čiužutės, aguonos birulės ir kt. piktžolės. 

Padidinus „Boxer“ normą iki 1,5 l/ha ir purškiant BBCH 00-10 tarpsniuose, galima efektyviau sukontroliuoti vienmetę miglę ir kitas paminėtas piktžoles, jei jų populiacijos purškiamame lauke yra gausesnės“, - pataria AB „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. Gabrielė Pšibišauskienė. 

a

AB „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. Gabrielė Pšibišauskienė.

Anot mokslų daktarės, šis herbicidų mišinys itin tinkamas žieminių kviečių apsaugai. Tam, kad būtų pasiektas 95,5-99,0 proc. efektyvumas prieš daugelį žalingų piktžolių, užtenka tik 1 purškimo. Toks veikliųjų medžiagų derinys ne tik rentabilus, bet ir tausoja aplinką. Būtent dėl šios priežasties prosulfokarbas („Boxer“) taip plačiai naudojamas Švedijoje ir Danijoje.

„Elipris“ + „Boxer“ herbicidų mišinys pasižymi pakankamai ilgu dirviniu bei kontaktiniu poveikiu – naikina ir sudygusias, ir vėliau dygstančias piktžoles,- sako „Linas Agro“ produkto ekspertas Petras Kiseliovas.- Geriausia jį naudoti ankstyvuosiuose - BBCH 10-11, augimo tarpsniuose. Tuomet oro sąlygos dažniausia būna palankios purškimui, taip pat ir piktžolės pačios jautriausios“,- sako P. Kiseliovas. 

Ekspertas džiaugiasi, kad produktas jau išbandytas praktikoje ir iš ūkininkų sulaukęs daugybės teigiamų atsiliepimų. 

Dėl „Elipris“ + „Boxer“ herbicidų mišinių įsigijimo kviečiame kreiptis į AB „Linas Agro“ regioninius agronomus. 

Video