Panevėžio rajone tikimasi gero derliaus

Javapjute Agrobite 7 Javapjute Agrobite 7

Dalyje Lietuvos ūkių jau prasidėjo javapjūtė – nuimamas žieminių miežių ir varpinių žolių sėklų derlius. Panevėžio rajono ūkininkų laukuose kol kas kombainai neburzgia, bet technika jau paruošta javapjūtei.

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) naujausiais skaičiavimais prognozuoja, kad šiemet pasaulyje bus nuimtas rekordinis grūdų derlius – 2,854 mlrd. tonų, 3,6 mln. tonų didesnis nei pernai. Prognozės pagerinimas sietinas su tikėtinai didesniu pašarinių grūdų ir maistinių kviečių derliumi.

Prognozuoti nedrįsta

Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė iš anksto nenorėtų pateikti optimistinės šiųmečio derliaus prognozės.

„Važinėjau po Panevėžio rajoną ir mačiau grūdinėmis kultūromis apsėtus laukus. Jie atrodo nuostabiai, todėl šiandien galiu teigti, kad derlius turėtų būti geras. Tačiau negali prognozuoti į priekį, nes orai keičiasi kasdien. Jeigu užeis kruša, derlius gali nueiti perniek – išguldys javus. Kitas dalykas, dar nežinome, kokios bus grūdų supirkimo kainos. Todėl ūkininkai kol kas neprognozuoja pajamų, bet džiaugiasi gražiais javų laukais“, – teigė Z. Bakanienė.

Turėtų prasidėti javapjūtė

Panašiai kalbėjo ir Panevėžio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Danguolė Kuzmienė. „Dar nemačiau, kad ūkininkai darbuotųsi laukuose ir nuiminėtų derlių. Tačiau tai gali įvykti kiekvieną dieną, nes orai nusistovėjo puikūs – labai tinkami derliui nuimti. Dėl šiųmečio derliaus esu nusiteikusi optimistiškai, bet nesinori užbėgti įvykiams už akių. Tiesiog reikia palaukti, kol prasidės javapjūtė. Kadangi Pietų Lietuvoje jau prasidėjo derliaus nuėmimo darbai, tikiuosi, kad ir Panevėžio rajono ūkininkų kombainai greit išvažiuos į laukus“, – aiškino D. Kuzmienė.

Tikisi, kad gamta neiškrės pokštų

Pasaulyje javapjūtė vyksta visus metus, kadangi šiauriniame pusrutulyje dabar vasara, o pietiniame – žiema. Pavyzdžiui, JAV ir Didžiojoje Britanijoje rapsų nuėmimas jau prasidėjo, javapjūtės tikimasi liepos mėnesį, o Kanadoje – rugpjūtį.

Žiūrint į „Agrochemos“ paskutinių penkerių metų elevatorių statistiką, matyti, kad anksčiausiai – liepos 1-ąją 2019 metais buvo pristatyti miežiai, liepos 8-ąją – rapsai, o liepos 13–ąją – kviečiai. Derlius tais metais buvo vidutinis – 5,8 mln. tonų. Rekordiniais, 2020-aisias metais, kai Lietuvoje fiksuotas 7,5 mln. tonų derlius, pirmieji miežiai į „Agrochemos“ elevatorius atvyko liepos 7, kviečiai ir rapsai – liepos 14 dieną.

Įmonės „Agrochema“ Augalininkystės skyriaus specialistai mano, kad ankstyva javapjūtė nereiškia, kad bus geros kokybės derlius ar jo bus daug.

„Grūdų kokybei įtakos turi pasirinkta auginimo technologija, tinkamu laiku, laikantis optimalių normų, atlikti tręšimai. Didžiausia ankstyvos javapjūtės nauda, kad iš dalies aplenki gamtą ir gali išvengti neplanuotos audros. Be to, galima lengviau planuoti ir atlikti žieminių rapsų ir žieminių miežių sėjos darbus“, – aiškina „Agrochemos“ specialistai ir tikisi, kad gamta neiškrės pokštų.

 

Jūsų Panevėžys

Video