Tarptautiniai ekspertai: BASF fungicidai kviečiams ir rapsui – lyg ugniasienė nuo ligų

Konferencijoje dalyvavo solidžią patirtį sukaupę mokslo ekspertai. Konferencijoje dalyvavo solidžią patirtį sukaupę mokslo ekspertai.

Augalininkystei vasaris pasižymėjo solidžiu startu – Kauno „Žalgirio“ arenoje virš 600 ūkininkų ir kviestinių svečių rinkosi į „BASF Agro Lietuva“ surengtą tarptautinę ekspertų konferenciją „REVYLIUCIJA tęsiasi“. Kviečių ir miežių derliaus „Guinness‘o“ rekordininko įžvalgos, augalų apsaugos ekspertų iš Vokietijos, Lenkijos, Danijos bei Jungtinės Karalystės pastebėjimai ir rekomendacijos – tai buvo išties neįkainojamas patirties ir žinių perdavimo maratonas.

Paaiškino, kur link suka Europos žemdirbiai

Europos mokslo ekspertai, remdamiesi „EuroWheat“ ir įvairių bandymų centrų rezultatais, bei įvairiose šalyse kviečių ir kitų kultūrų auginimo technologijų subtilybėmis atskleidė, kokią įtaką būsimam derliui turi fungicidų panaudojimas.

Tai ypač svarbu, nes lapų septoriozės mutacijos daro šią ligą atsparesnę ilgiau rinkoje veikiantiems fungicidams. Tai esą paliudija tyrimų rezultatai Europoje. Septoriozė dominuoja ūkiuose ir yra žalingiausia augalų liga.

2 Lapų septoriozes mutacijos europoje

Nepaisant ilgainiui mažėjančio veiksmingumo, senesni fungicidai ir kiti augalų apsaugos produktai užtikrina bent 30-40 proc. ligų suvaldymą, tačiau nauji produktai, suprantama, efektyvumą didina iki 90 proc. ir daugiau.

Danijos Aarhus Universiteto vyriausioji augalų patologė, daugybės mokslinių tyrimų projektų dalyvė Lise Nistrup Jorgensen pabrėžė, kad Europa yra didžiausia kviečių gamintoja. „Ūkininkai visada siekia geresnio derliaus", – tęsė L. Nistrup Jorgensen, akcentuodama, kad ilgamečiai tyrimai ir patirtis rodo, jog be veiksmingų fungicidų gerų derlių neužauginsi.

"Azolų chemija išlieka aktualiausia (fungiciduose yra 80-90 proc. azolų). Ji mums jau gerai suprantama. Purškimams reikėtų rinktis produktą, į kurio sudėtį įeina dviejų ar trijų skirtingo veikimo veikliosios fungicidų medžiagos“, – sako L. Nistrup Jorgensen, jei kalbama apie veikliąją medžiagą REVYSOL®.

Tyrimų rezultatai buvo pademonstruoti skaidrėse, kuriose buvo matyti, kad dauguma triazolų grupės veikliosios medžiagos per eilę metų prarado savo veiksmingumą, tarp jų  ir protiokonazolas. Tuo tarpu REVYSOL®, kuris pradėtas tirti nuo 2017 metų, vis dar pasižymi labai geru efektyvumu. Vienoje skaidrėje, pasak BASF verslo plėtros skyriaus vadovo Jungtinėje Karalystėje Steve Dennis'o, matyti „dramatiškas skirtumas“, kai vienoje pasėlių pusėje buvo panaudotas REVYSOL®, o kitur protiokonazolas.

3 Dramatiskas skirtumas

Unikali inovacija – apsauganti augalą

Akivaizdu, kad veiklioji medžiaga REVYSOL® užtikrina patikimą javų apsaugą nuo žalingiausių ligų ir užtikrina stabilų derlių.

Dėl savo pažangios produkto formuliacijos, REVYSOL® įsisavinamas  į augalą per lapus tik per 1 valandą arba 24 kartus greičiau, nei protiokonazolas.

Kada reikia purkšti pasėlius? „Kai labai sausa, suprantama, nepurškiame. Be to, pasėliais reikia rūpintis anksčiau, nei išplinta liga. Tada ir pasiekiamas geriausias rezultatas, tai reiškia, kad juos reikia purkšti profilaktiškai“, – sako L. Nistrup Jorgensen, pridurdama, kad Danijoje 90 proc. ūkininkų antrąjį purškimą atlieka tada, kai pasirodo vėliavinis lapas.

Tyrimai taip pat rodo, jog ligos infekcija lapuose gali būti jau išplitusi, nors iš pažiūros lapai gali atrodyti sveikai. Vien todėl labai svarbu imtis ligų kontrolės profilaktiškai.

„Jei dėl pirmo purškimo yra įvairių nuomonių, tai antrąjį atliekame visada, o trečio purškimo Danijoje pernai niekas nedarė, nes tvyrojo pernelyg sausi orai“, – patikino ji.

Atliko tūkstančius bandymų

Triazolai yra visų fungicidų pagrindas. REVYSOL® kviečiams daro ir gydomąjį poveikį, ir apsauginį, bei mažina lapų septoriozės atsparumą fungicidams.

Pabrėžta, kad naujos SDHI ir kitų cheminių grupių veikliosios medžiagos turi silpną gydomąjį veikimą, todėl jas privaloma kombinuoti su triazolais, tokiais kaip REVYSOL®.

Juolab kad naujų triazolų grupės fungicidų rinkoje per artimiausius 10 metų vargu ar atsiras. "Jie bus tik išimami iš rinkos", – įspėjo BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys. 

Renginio akimirka4

„BASF dirbantys mokslininkai nuolatos bendradarbiaudami su Europos mokslo įstaigomis atlieka tyrimus bei bandymus, kurie leidžia įvertinti naujų veikliųjų medžiagų efektyvumą skirtingomis aplinkos sąlygomis, surandant tinkamiausią produkto formuliaciją“, – teigė BASF javų fungicidų techninis Europos rinkos plėtros ekspertas iš Vokietijos Dieter Strobel‘is.

Su inovatyvia veikliąja medžiaga REVYSOL® buvo atlikta daugiau nei 8653 bandymų visoje Europoje.

D. Storbel paskelbė, kad REVYSOL® buvo pristatytas prieš 4 metus, jis buvo naudojamas javuose. Tolesnė REVYSOL® evoliucija BASF atvedė iki unikalaus produkto REVYDAS® įvedimo į rinką. Šis produktas apsaugo rapsus nepriklausomai nuo žydėjimo tarpsnio.

„Rapsų auginimas reikalauja išankstinio pasiruošimo ir nemažų investicijų, todėl daug investuojama į formuliacijos procesą, kurio dėka veikliosios medžiagos virsta tinkamu ir veiksmingu augalų apsaugos produktu”, – pasakojo Jacek Brol‘is, BASF padalinio Lenkijoje agro tyrimų skyriaus vadovas.

Pažymėtina, kad rapsų fungicido  REVYDAS® panaudojimas visiškai nepriklauso nuo oro sąlygų, o produkto formuliacija sukurta išimtinai rapsams – vienai populiariausių  Lietuvoje kultūrų. Unikalu, kad dėka išskirtinės fungicido REVYDAS® formuliacijos, darbinio tirpalo lašeliai, krisdami i tiesiog prilimpa ant lapų, kai įprasti lašai tiesiog nuo jų atšoka ir nukrenta į dirvą

Revydas laseliai prilimpa prie lapo

Su šiuo produktu Europoje buvo atlikti net 1655 bandymai.

Ką Lietuvos ūkininkams patarė „Guinness‘o“ rekordininkas?

Būtent su REVYSOL® britui Tim Lamyman‘ui 2022 metais pavyko pagerinti žieminių kviečių ir miežių derlingumo „Guinness‘o“ rekordą.

Linkolnšyro grafystės ūkininkas teigia, kad augalu būtina pradėti rūpintis iš rudens.

Galite tik įsivaizduoti, kiek dešimtis kartų žemdirbiui reikėjo derinti su rekordų knygos sudarytojais praktiškai kiekvieną savo veiksmą, pradedant ploto parinkimu, matavimais, ir baigiant kitais veiksmais, susijusiais su pasėlių priežiūra bei pan.

Iki tol ūkininkas ne vieną kartą bandė šį rekordą pasiekti, bet tai pavyko padaryti tik 2022 m. panaudojus, REVYSTAR® fungicidą su REVYSOL® veikliąją medžiaga.

"Norint pasiekti pasaulinius rekordus, reikia nustatyti veiksnius, ribojančius rekordo pasiekimą. Gal yra koks nors būdas, kaip tuos veiksnius įveikti, ir toliau labai sunkiai dirbti kuriant naujas sistemas, kurios veda jūsų derlių į priekį“, – Baltijos šalių žemdirbiams pataria T. Lamyman‘as.

Žieminių kviečių derlius pas jį siekė net 17,96 t/ha, o žieminių miežių – 16,2 t/ha. Suprantama, kad rekordą pasiekti padėjo visų veiksmų visuma, bet BASF didžiuojasi, kad čia nemaža dalimi prisidėjo ir REVYSOL® fungicidas.

Renginio akimirka3

Dėmesys detalėms ir lojalumui

Tarptautiniai ekspertai mielai atsakinėjo ir į gausiai susirinkusiųjų klausimus.

Pasak brito S. Dennis'o, Anglijoje javai purškiami apie 3-4 kartus, tačiau kaip ir kitur, purškimus skaičius priklauso nuo klimato sąlygų ir auginimo technologijos.

„Pavyzdžiui, pas mus labai anksti pasirodo kviečių liga – geltonosios rūdys“, – pasakojo S. Dennis‘as.

Papasakota ir apie tyrimus, kada geriausia yra purkšti pasėlius. Paaiškėjo, kad blogiausia pasėliams yra purškimas vidurdienį, o geriausi rezultatai gauti purškiant anksti ryte.

Renginio akimirka 5

Į daugelį klausimų galima rasti atsakymus ir BASF svetainėje internete. Pavyzdžiui, kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru BASF atlieka javų ligų monitoringą net keliose skirtingose šalies vietovėse (www.javubandymai.lt).

Be kita ko, "BASF Agro Lietuva" priminė ūkininkams apie galimybę dalyvauti ir lojalumo programoje AGRO MILES, kurios dalyviai kasmet gali gauti įspūdingų prizų, mainais į gautus taškus.

Video