Bitininkus į neviltį varo ES rinką užtvindęs kinų ir ukrainietiškas medus

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Medaus importo tema kelia daug diskusijų tarp bitininkų. Mat dėl itin žemos importuoto medaus kainos, bitininkai praktiškai neatlaiko konkurencijos. 

Medaus importo problema aktuali visai Europos Sąjungai. Europos Komisijos duomenys rodo, kad kinų medus yra tris kartus pigesnis, nei jis pagamintas, pavyzdžiui, Ispanijoje arba Prancūzijoje.

Štai vidutinė medaus iš Kinijos kaina siekia 1,3 euro už kilogramą, o importuoto iš  Ukrainos – 1,9 Eur/kg. Kai tuo tarpu Ispanijoje arba Prancūzijoje vidutinė medaus kaina siekia 3,8 Eur/kg. 

„Eurostat“ duomenimis, 2022 m. Europos Sąjunga importavo daugiau kaip 190 000 tonų medaus, kurio bendra vertė viršijo pusę milijardo eurų. Tarp pagrindinių medaus tiekėjų į ES šalis yra Kinija, gerokai atsiliekanti nuo Ukrainos. Bet šioms dviem šalims tenka beveik du trečdaliai ES medaus importo. Per metus ES medaus importas padidėjo beveik 10 proc.

Tačiau į ES importuoto medaus vertė atrodo kiek kitaip. Čia pirmauja Ukraina, šiek tiek lenkdama Kiniją. Abiem šalims tenka apie 45 proc. viso ES importo (vertės požiūriu).

Kaip atrodo lietuviško medaus eksportas? Pavyzdžiui, į kaimyninę Lenkiją mūsų šalies bitininkai eksportavo 528 tonas medaus, kurio bendra vertė siekė 1,27 mln. eurų. Vidutinė kilogramo kaina sudarė 2,4 eur. Savo ruožtu vien iš Ukrainos Lietuva importavo 885 tonas medaus. Tai sudarė vos 1,9 proc. nuo viso į ES importuoto ukrainietiško medaus. Čia lyderės yra Vokietija ir Lenkija, į kurias medaus iš Ukrainos importas sudarė atitinkamai 25,5 proc. ir 23 proc. nuo bendro importuoto kiekio į ES šalis.

Panašūs straipsniai

Video