Didžiausias šeimos ūkis šovė šampaną! Lietuvos ūkiuose prasidėjo sparti biodujų jėgainių plėtra (VIDEO)

Neįtikima, bet faktas – per vienerius metus lyg grybai po lietaus Lietuvos ūkiuose pradėjo dygti „Biolectric“ biodujų jėgainės. Kovo 13 d. iškilmingai atidaryta kol kas galingiausia Baltijos šalyse šios Belgijos kompanijos jėgainė, o tai nutiko Kazlų Rūdos savivaldybės Aido ir Dalios Kairaičių ūkyje, kuris laikomas didžiausiu šeimos pienininkystės ūkiu Lietuvoje.

Trys viename

Į atidarymo iškilmes atvyko ir žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas, šiltai pasveikinęs Aido ir Dalios Kairaičių ūkį. Priežastis ne viena. Juk be jėgainės, energijos gamybos grandinę ūkyje uždarė naujai pastatyta ir kol kas pati našiausia Austrijos bendrovės BAUER FAN pagaminta mėšlo separavimo-pasterizavimo stotis „BRU 2000“, o taip pat BAUER mėšlo separavimo sistema „S855GB“.

Inovacijų esmė yra ne tik visiškai ūkyje išspręstas mėšlo ir srutų tvarkymas, bet ir tai, kad viskas gali būti valdoma tiesiog telefonu.

„Viskas gali būti valdoma iš bet kurios pasaulio vietos“, – pademonstruodamas, kaip įsijungia ir išsijungia, ko gero svarbiausi ūkio įrengimai, teigė UAB „interAG“ direktorius Ugnius Stančiauskas. – Tai pirmas toks galingas objektas Baltijos šalyse ir Rytų Europoje apskritai“.

Pavyzdžiui, Lenkijoje mažiau galingų „Biolectric“ biodujų jėgainių įrengta per 100.

Būtent „interAG“ yra oficialus „Biolectric“ atstovas Lietuvoje, turintis mobilią serviso tarnybą, jei kartais prireiktų ūkiui pagalbos. Lietuvoje per metus jau instaliuotos 4 „Biolectric“ jėgainės. Kairaičių ūkyje nuo minties iki idėjos realizavimo praėjo tik 9 mėnesiai.

Atveria neribotas galimybes

Pasak Dalios Kairaitienės, 74 kw mikrobiodujų jėgainė visiškai patenkina net 75 proc. ūkio elektros ir šilumos poreikio, o trys galingiausios technologijos tvariai ir visam laikui išsprendė mėšlo i srutų tvarkymo problemą.

A. ir D. Kairaičių ūkis yra didžiausias šeimos pienininkystės ūkis Lietuvoje, laikantis per 1 000 karvių. Iškilmių dieną buvo melžiamos 885 karvės. Per parą primelžus apie 28-29 tonų pieno, ūkyje susidaro didelis kiekis mėšlo.

Vien „Biolectric“ jėgainė per parą perdirba apie 50 kub. metrų mėšlo, paversdama jį bekvapiu digestatu.

Kupolio formos 1 200 kub. m. rezervuare kaupiamas metanas, kuris suka du vidaus degimo variklius, o du 37 kilovatų generatoriai, veikiantys ir kaip starteriai vidaus degimo varikliams, per valandą pagamina 74 kWh elektros arba maždaug 1 800 kWh elektros per parą. Per metus susidaro apie 660 000 kWh elektros energijos.

„Ir tai yra tik mikrobiodujų jėgainė. Tai nėra megavatinė arba 1,5 MW jėgainė“, – „Biolectric“ galimybes nupasakojo U. Stančiauskas.

Žemės ūkio ministro I. Hofmano teigimu, gyvulininkystė yra išties nelengvas užsiėmimas, trunkantis visą parą. "Todėl žmonės, kurie užsiima ta veikla yra verti didžiausios pagarbos. O biodujų jėgainės atidarymas rodo, kad ūkis yra labai pažangus, galintis gaminti ne tik žemės ūkio produkciją, bet ir iš antrinių gyvulininkystės atliekų gaminti žaliąją energiją", – teigė I. Hofmanas.

Paprasčiau nei paprasta

Biodujų jėgainę maitina skystas mėšlas, kuris iš fermų subėga į maždaug 100 kub. m talpos duobę, kurioje du BAUER maišytuvai jį maišo (beje, jei kas nors nutiktų maišytuvams, jie iš duobės gali būti iškeliami specialia gerve).

Taip BAUER siurblių pagalba skystas mėšlas vamzdynais paduodamas į biodujų jėgainės reaktorių-rezervuarą. Skystas mėšlas yra pašildomas iki 43 laipsnių temperatūros. Kol jis „rūgsta“, tai yra vykstant fermentacijai, išsiskiria biodujos, kurios pereina kelis atšaldymo, valymo per anglies filtrus etapus, o biodujos išvalomos nuo sieros junginių, ir taip išgavus 50-60 proc. biometano, jis naudojamos vidaus degimo varikliuose.

Be kita ko, kogeneracinė sistema leidžia gaminti ir šilumą, kurios dalis naudojama bioreaktoriui šildyti, o kita dalis suvartojama ūkyje. Kairaičių atveju yra pilnai apšildomas didžiulis angaras, kuriame vyksta remonto ir kiti būtini darbai bei didžiulė karvių melžimo aikštelė.

Biodujų jėgainės veikimo technologija tiek paprasta, kad net neturint specialių žinių galima suprasti, kaip ji veikia.

Visi įrengimai (tiek biodujų jėgainė, tiek separavimo įrengimai) gali būti valdomi tiesiog telefonu. Pavyzdžiui, biodujų jėgainėje yra per 200 sensorių ir jutiklių, atspindinčių atskirų agregatų darbą.

„Informaciją apie klaidas ar kitus svarbius įvykius galite iš karto gauti SMS žinute arba elektroniniu paštu“, – telefono programėlės veikimą pademonstravo U. Stančiauskas.

Visos atliekos perdirbamos

Įdomu tai, kad didžioji dalis mėšlo, susidarančio Aido ir Dalios Kairaičių ūkyje, perdirbama į itin aukštos kokybės kraiką guoliavietėms kreikti.

„Jei iš 150 kub. m. mėšlo, kurio per parą susikaupia ūkyje, maždaug trečdalį sunaudoja „Biolectric“ biodujų jėgainė, tai didžioji dalis arba 100 kub. metrų perdirbama mėšlo separavimo-pasterizavimo stotyje „BRU 2000“, kuri kol kas yra pati našiausia tokia sistema Lietuvoje“, – sako UAB „interAG“ direktorius Ugnius Stančiauskas.

„BRU 2000“ sistema pagamintas kraikas laikomas ekologiškiausiu, neturintis jokių bakterijų, nes sistema mėšlą ne tik separuoja, bet ir pasterizuojama iki 60-70 laipsnių temperatūros. Jame telieka apie 30 proc. drėgmės.

"Ypač didelio našumo, šviežiapienėms karvėms toks kraikas, kuriame nelieka iki 99 proc. patogenų, yra labai svarbu – ypač iš karto po melžimo, – paaiškina U. Stančiauskas. – Kuo guoliavietė švaresnė, sterilesnė, tuo mažiau problemų turime su karvės sveikata“.

Kita naujovė, kuri instaliuota Kairaičių „energetiniame komplekse“, tai BAUER mėšlo separavimo sistema „S855GB“. Į ją digestatas patenka iš „Biolectric“ biodujų jėgainės reaktoriaus rezervuaro. Būtent čia separuojamas „atidirbęs“ mėšlo digestatas, kuris separatoriaus pagalba perdirbamas į kraiką iki maždaug 43 laipsnių temperatūros. Šis kraikas naudojamas nejautrių galvijų, pavyzdžiui, ūgtelėjusių veršelių guoliavietėms kreikti. Taigi, visos šios trys technologijos visiškai uždaro grandinę į visišką atliekų perdirbimą.

BAUER mėšlo separavimo sistema „S855GB“

Kompaktiškai įrengtame komplekse, viename konteinerių sumontuota ir BAUER mėšlo separavimo sistema „S855GB“, kurioje įdiegta digestato separavimo technologija. Į ją digestatas patenka iš „Biolectric“ biodujų jėgainės reaktoriaus rezervuaro.

Pirmiausiai digestatas iš biodujų jėgainės patenka į šalimais įrengtą kaupyklą-duobę, kurioje yra ir maišytuvai. Siurblys taip pat valdomas nuotoliniu būdu, kai prireikia separuoti digestatą.

„Būtent čia separuojame atidirbusį mėšlo digestatą, kuris separatoriaus pagalba perdirbamas į kraiką iki maždaug 43 laipsnių temperatūros. Šis kraikas naudojamas nejautrių galvijų, pavyzdžiui, ūgtelėjusių veršelių guoliavietėms kreikti“, – pasakojo UAB „interAG“ direktorius Ugnius Stančiauskas, pridurdamas, kad ūkiai, neturintys separavimo-pasterizavimo technologijos, puikiai išsiverčia ir vien tik su separuotu mėšlu guoliavietėms kreikti.

„Tai vienas galingiausių Austrijos gamintojo BAUER separatorių, kurio našumas, priklausomai nuo separuojamos masės, yra iki 25 kub. metrų per valandą“, – pabrėžė U. Stančiauskas.

Separatorių sudaro dvi kameros, vadinamos sietais. Į jas ir patenka skystas mėšlas. Tiršta frakcija krenta žemyn į po separatoriaus konteineriu esančią talpyklą, ilgainiui sudarydama kraiko kūgį, o po separavimo likęs mėšlo skystis vamzdžiais suteka į šulinį, iš kurio siurbliais nugabenamas į mėšlo/srutų rezervuarą arba lagūną.

 Jei separatorius nespėja perdirbti mėšlo, perteklius taip pat vamzdžiu grįžta į pagrindinę mėšlo/srutų duobę.

„Procesas kartojasi tol, kol perdirbamas visas mėšlas ir jo digestatas“, – paaiškina U. Stančiauskas, reziumuodamas, kad separatoriaus pagalba ūkis pasigamina kokybišką kraiką, išsprendžia kvapų problemą, susimažina metano emisijas, o taip pat srutovežiais laukuose išlaisto arba įterpia perdirbto mėšlo likutį.

„Svarbu ir tai, kad fermentuotas mėšlas dirvoje įsisavinamas 4 kartus greičiau, nei paprastas, neperdirbtas mėšlas“, – priduria UAB „interAG“ vadovas U. Stančiauskas.

 UAB „interAG“ specializuojasi mėšlo ir srutų tvarkymo technologijų platinime ir yra oficiali Belgijos „Biolectric“, taip pat Austrijos bendrovės BAUER atstovė Lietuvoje.

Jei norite gauti daugiau informacijos apie šias technologijas, susisiekite su UAB „interAG“ tel. +370 672 82677 arba el. paštu info@interag.lt.  

Video