Pirmoji ES šalis, uždraudusi laboratorijoje užaugintą mėsą, sulaukė kritikos

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Italijoje nebus laboratorinio maisto. Šiam sprendimui pritarė ir Italijos žemės ūkio ministras Fransesco Lollobrigida, ir Europos Sąjungos žemės ūkio komisaras Januszas Wojciechowskis. Tačiau ne visi džiaugiasi, kad rinkoje bus galima įsigyti tik tradicinių ūkių mėsos.

Italijoje laboratorinės mėsos nebus

Remiantis Euractive.co.uk paskelbta informacija, Europos konservatorių ir reformistų (ECR) organizuotame posėdyje pasisakyta už draudimą gaminti, importuoti ir pardavinėti laboratorijoje pagamintą maistą. Italijos žemės ūkio ministras savo sprendimą grindė tuo, kad jam svarbi visų žmonių, ne tik elito, mityba.

„Italija bus pirmoji šalis, kurioje nebus sintetinių maisto produktų. Maisto kokybė yra labai svarbi, todėl negalime sutikti, kad visuomenė būtų padalinta į dvi dalis, kai kokybiškas maistas gaminamas tik turtingam elitui. Esame įsitikinę, kad kiekvienas žmogus turi turėti galimybę gerai maitintis", - susitikimo dalyviams sakė ministras F. Lollobrigida.

Susitikime taip pat dalyvavo ES Žemės ūkio komisaras Januszas Wojciechowskis, kuris palaikė Italijos vyriausybės poziciją gindamas natūralų produktą. „Kaip Komisijos narys esu tradicinės žemdirbystės šalininkas, labai saugau natūralius produktus. Sintetinė mėsa nėra mėsa, sintetinis pienas nėra pienas. Aš ginu natūralų produktą ", - sakė Wojciechowskis.

Visuomenė  priešinasi draudimui

Sprendimas atsidūrė kryžminėje ugnyje. Ją pakurstė žmonės, kurie pritaria mėsos gamybai laboratorijose. Robertas Maślakas, kuris jau seniai dalyvauja gyvūnų apsaugos veikloje, neigiamai įvertino ES žemės ūkio komisaro žodžius. „Naujų technologijų plėtros stabdymas, užuot jas rėmus, pavers ES civilizaciniu užkampiu. Skerdžiamų gyvulių, atrinktų pagal biologines ribas ir prifarširuotų antibiotikais bei steroidais, mėsa yra dirbtinesnė už ląstelinę mėsą”, - rašė R. Maślakas socialiniame tinkle.

Asociacijos „Atviri narvai" atstovas Pawełas Rawickis taip pat išsakė savo nuomonę dėl draudimo gaminti ir prekiauti laboratorijoje pagaminta mėsa Jis teigė, kad natūralus yra ne gyvūnų auginimas, o būtent mėsos gamyba laboratorijose.

„Italija ėmėsi beprotiško kurso uždrausti pardavinėti ląstelėse užaugintą mėsą, o Komisijos narys J. Wojciechowskis, deja, tam pritaria. Žodžio „natūralus" vartojimas kalbant apie gyvulininkystę yra ne vietoje. Ūkiuose auginami gyvūnai yra genetinės atrankos rezultatas ir auginami dirbtinėmis sąlygomis. Jei mėsa tokia natūrali, kodėl skerdyklose pilna pramoninių mašinų?”, - rašė Rawicki.

Galvijų augintojai skundžiasi

Paaiškėjo, kad ES žemės ūkio komisaras galėjo tikėtis Lenkijos galvijų augintojų paramos. Vienas iš Wojciechowskio teorijos šalininkų buvo Lenkijos mėsinių galvijų augintojų ir gamintojų asociacijos pirmininkas Jacekas Zarzeckis, kuris, remdamasis istoriniais faktais, atrėmė Rawickio išpuolį.

„Atvirų narvų" prezidentas teigia, kad gyvulininkystė yra nesenas žmonių išradimas. Tai įdomu, nes gyvulininkystė egzistuoja jau beveik 10 000 metų. Be to, joks normalus žmogus neparašytų, kad veisimas vyksta dirbtinėmis, sintetinėmis sąlygomis. Dirbtinėmis sąlygomis? Tai kokiomis?”, - klausė J.Zarzeckis savo soc tinklų paskyroje.

Didžiausia problema – pavadinimas, susijęs su mėgintuvėlių mėsos pavadinimais. Ar tai apskritai yra mėsa? Šiuo metu laboratorijoje pagamintos mėsos galima įsigyti tik Singapūre. Likusioje pasaulio dalyje dar negalima įsigyti produktų, pagamintų iš gyvūnų ląstelių kultūrų. Kol mėgintuvėlių mėsa pasirodys rinkose, praeis dar šiek tiek laiko. Tačiau Europos žemės ūkio organizacijos jau dabar ragina spręsti klausimą dėl „mėgintuvėlių mėsos" pavadinimo.

Mėsos gamyba - biotechnologijų rankose?

Ūkininkai nuo praėjusių metų skambina pavojaus varpais, kad panaikinus mėsos ūkius jie bus sutelkti keliuose pasauliniuose biotechnologijų koncernuose. „Nejaugi vartotojai mieliau pirktų „dirbtinę mėsą", tiksliau, nežinomais būdais korporacijų laboratorijose pagamintus baltymus? Ar jie norės pirkti tokį dirbtinį produktą labiau nei natūralią ūkininkų mėsą? Mano nuomone, atsakymas į abu klausimus yra neigiamas, todėl turėtume stengtis užtikrinti, kad vartotojai nebūtų klaidinami ir aiškiai žinotų, ką perka", - apibendrino Lenkijos mėsinių galvijų augintojų asociacijos prezidentas Jerzy Wierzbicki.

Video