N. Mačiulis: MMA pakėlus 15–19 proc. kiltų rizika, kad padidės nedarbo lygis ir sumažės darbo vietų skaičius
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis mano, kad dėl minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA) kėlimo klausimo išlieka didelis neapibrėžtumas, kuomet skiriasi verslo ir darbuotojų lūkesčiai. Pasak jo, drastiškai pakėlus MMA, kiltų rizika, kad išaugs nedarbo lygis.
„Intervalas lūkesčių, norų, pageidavimų ir galimybių yra labai platus. Atsakymas turbūt yra kažkur pusiaukelėje, bet jeigu iš tiesų, nuo sausio 1 d., kaip diskutuojama, minimalus atlyginimas kiltų 15–19 proc., tai dėl to kyla labai reali rizika, kad padidės nedarbo lygis ir darbo vietų skaičius sumažės, tame kontekste, kai mažėja eksportas ir vidaus paklausa“, – trečiadienį pristatydamas ekonomikos apžvalgą teigė N. Mačiulis.
„Verslas matydamas mažėjančią paklausą vidaus rinkoje ir užsienio rinkose, turbūt nenorėtų matyti visiškai kylančio minimalaus mėnesinio atlyginimo, mažiausiai uždirbantys, matydami 21 proc. infliaciją, nori matyti, kad atlyginimai bent 21 proc. kiltų“, – pridūrė jis.
Ekonomistas tvirtina, kad didelis MMA kėlimas būtų meškos paslauga atsižvelgiant į ekonominę situaciją šalyje ir pasaulyje.
„Dėl to, tokios pasaulinės stagnacijos ar galimos recesijos aplinkoje, turbūt saugesnis ir efektyvesnis būdas padėti mažiausiai uždirbantiems, yra didinti neapmokestinamą pajamų dydį, o minimalų mėnesį atlyginimą kelti šiek tiek, galbūt įsipareigojant jį dar kartą peržiūrėti kitų metų viduryje ir jeigu nebus didelių ekonomikos sukrėtimų, tuomet jį kelti dar kartą“, – sakė N. Mačiulis.
ELTA primena, kad iš Vyriausybės, darbuotojų ir verslo atstovų suformuota Trišalė taryba apsisprendė, kad kasmet, siekiant depolitizuoti minimalios algos didinimo procesą, šis dydis nustatomas nuo 45-50 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
Pagal sutartą metodiką, MMA dydis 2023 m. turi būti nustatomas atsižvelgiant į kitų metų prognozuojamą vidutinį darbo užmokestį be priedų ir premijų. Šis skaičius dauginamas iš 5 didžiausią MMA ir VDU santykį 2018–2020 m. turėjusių ES šalių MMA ir VDU santykio vidurkio – 48,9 proc.
Remiantis šiais skaičiavimais, birželio mėnesį vykusiame Trišalės tarybos posėdyje Lietuvos bankas (LB) pasiūlė nuo 2023 metų MMA padidinti nuo 730 iki 867,67 euro, o tai sudaro 18,9 proc.