Paukščių gripo protrūkis: į parduotuves patekusių kiaušinių nesurinks
Sausio pabaiga Vilkyčių paukštyne, esančiame Šilutės rajone, išties nelaiminga – masiškai ėmus gaišti ūkyje laikytoms vištoms dedeklėms, nustatytas ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejis. Visos vištos turės būti nugaišintos, tačiau visos jos buvo dedeklės, auginamos ne mėsai, tad kiaušiniai, kurie jau buvo iškeliavę į prekybos vietas, iš prekybos išimti nebus. Visgi gyventojai raminami – tinkamai termiškai apdoroti kiaušiniai jokios grėsmės sveikatai nekelia.
Biologinės saugos laikytis reikia visuose miestuose
Nors paukščių gripo židinys fiksuotas toli nuo Kėdainių, saugaus nuo paukščių gripo kampelio Lietuvoje nėra. Vyraujant šiltiems orams ir migruojant paukščiams, ši liga gali per itin trumpą laiką įsisukti jau visai kitoje Lietuvos pusėje.
Dėl to Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įspėja, kad labai svarbu laikytis biologinės saugos.
„Biologinės saugos laikymasis turi būti kiekvieno gyvūnų ūkio prioritetas, jos laikytis privalu visuomet, ne tik reaguojant į paskelbtus protrūkius. VMVT nuolat dalinasi rekomendacijomis ir biosaugos laikymosi reikalavimais tiek naminių paukščių laikytojams, tiek visų gyvūnų ir galvijų laikytojams. Norint apsisaugoti nuo paukščių gripo, VMVT ragina aptverti ir apdengti naminių paukščių laikymo ar buvimo vietas, eliminuoti bet kokį galimą kontaktą su laukiniais paukščiais. Nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti. Laikyti paukščių lesalą uždarose patalpose, kad jis netaptų laukinių paukščių viliojimo vieta“, – sako VMVT.
Kadangi žiema itin šilta, jau matoma laukinių paukščių migracija, o paukščių gripo atvejai laukiniuose paukščiuose šiemet jau taip pat buvo fiksuoti.
Ūkis likviduojamas, bet jau iškeliavę kiaušiniai išimti iš prekybos nebus
VMVT informuoja, kad Šilutėje esantis paukščių ūkis bus likviduotas. Kadangi paukščių gripas paukščiams yra mirtinas, vištos dedeklės ūkyje išmirs arba pačios, arba bus nugaišintos.
Kartu buvo sunaikinti ir ūkyje buvę kiaušiniai, pašarai ir kraikas. Atlikus dezinfekciją bus tikrinama, ar nebeliko užkrato šaltinio. 10 km spinduliu aplink ūkį yra griežti ribojimai, kurie draudžia pervežti gyvus paukščius, paukščių gaišenas ar paukštieną bei kiaušinius, nebent Klaipėdos VMVT tą leistų.
Kituose miestuose tokie ribojimai negalioja, tačiau saugoti savo naminius paukščius yra būtina.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, LPPG rizika visuomenei yra maža, o remiantis Europos Komisijos išaiškinimu, tokiais atvejais kiaušinių produkcija iš rinkos nebūna išimama.
Tiesa, VMVT teigė, kad vykdomas produkcijos atsekamumas – bus aiškinamasi, kur ir kokie kiekiai kiaušinių pateko.
Tačiau kartu gyventojus ramina, kad tinkamai termiškai apdoroti kiaušiniai jokios grėsmės nekelia.
„Vartotojai, viešojo maitinimo įstaigos ir maisto gamintojai turėtų įprastai naudoti ir vartoti kiaušinius ar kitus paukštienos produktus, laikydamiesi tinkamos higienos bei maistą ruošimo pagal produkcijos gamintojų nurodytas rekomendacijas geros higienos praktikos bei elementariųjų maisto saugos taisyklių: po darbo su žaliais kiaušiniais plauti rankas reikia muilu ir karštu vandeniu, valyti paviršius ir indus, kurie turėjo sąlytį su žaliais kiaušiniais. Maisto saugos specialistų bei Europos maisto saugos tarnybos patvirtinimu – tinkamai karščiu apdorotuose kiaušiniuose ar kiaušinių produktuose pavojingi sveikatai virusai ir bakterijos žūsta“, – sako VMVT.