Grūdų kainos svyruoja beprotiškai – grasinimai, bombos ir chaosas rinkoje

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Savaitės pradžioje grūdų kainos po staigaus kritimo penktadienį vėl stipriai kyla. Tai lemia neapibrėžtumas dėl tolesnės Juodosios jūros eksporto raidos. Prie to prisideda karščio banga JAV ir stebėtinai geri derliaus rodikliai iš Prancūzijos ir Vokietijos.

Po penktadienį kritusių grūdų kainų, nauja savaitė prasideda gerokai pakilusiomis kainomis. Taigi, grūdų rinka ir toliau išlieka itin nerami. Rinkoje dominuoja geopolitinė įtampa Juodojoje jūroje, nes tęsiasi išpuoliai prieš Odesos ir kitus Ukrainos uostus.  Nerimą didina Rusijos, o vėliau ir Ukrainos grasinimai. Praėjusią savaitę, palyginti su ankstesne savaite, laivų, norinčių priimti grūdų krovinius iš Juodosios jūros regiono, skaičius sumažėjo 35 proc., praneša Reuters. 

Prancūzijoje grūdų derlius jau nuimtas, išskyrus regionus, kuriuose lietus sustabdė derliaus nuėmimą. Kukurūzų grūdų derliaus vertinimas  kaip „geras arba labai geras".  Tačiau rinka ir toliau labai nerimauja dėl tolesnių įvykių Juodojoje jūroje, kur dabartiniai pokyčiai taip pat gali visiškai paralyžiuoti prekybos srautus.  

Be konflikto Juodojoje jūroje, JAV stinga lietaus, nepaisant kai kurių lietingų dienų.  Tačiau rinkos dėmesio centre išlieka Juodosios jūros regionas. Šiuo metu pasaulyje kviečių netrūksta. tačiau, didžioji dalis eksportuojamų kviečių yra Rusijoje, kur jų atsargos siekia apie 12,5 mln. tonų, ir tai yra pigiausi kviečiai pasaulyje. JAV žemės ūkio departamento (USDA) duomenimis, Ukrainos grūdų gamyba per dvejus metus sumažėjo beveik perpus. 

„2023-2024 m. Ukraina turėtų eksportuoti 6 mln. tonų mažiau kviečių ir 10 mln. tonų mažiau kukurūzų, palyginti su ankstesne kampanija”, - pažymi analitikai.

Be to, ES nori pagerinti sausumos tiekimą, ypač įgyvendindama projektą, kuriuo siekiama suvienodinti geležinkelio vėžės plotus ES ir Ukrainos pasienyje, tačiau tam prireiks laiko.

Video