NMA priminimas dėl įsipareigojimų vykdymo
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena paramos gavėjams, kad įgyvendinant projektus būtina laikytis sutartyje ar sprendime skirti paramą prisiimtų įsipareigojimų, o iškilus rizikai neįgyvendinti projekto arba įgyvendinti jį tik iš dalies, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į paraišką administruojantį NMA darbuotoją.
NMA pabrėžia, kad atsakingai suplanuotas projekto įgyvendinimas, atitinkantis projekto verslo planą ar paraišką, yra sėkmingo paramos gavėjo ir NMA bendradarbiavimo rezultatas, ir primena, kaip išvengti pažeidimų.
Atkreiptinas dėmesys, kad planuojant projektą ir rengiant paraišką, asmuo turėtų susipažinti su teisės aktais, kurie susiję su prašoma parama, įvertinti galimą projekto riziką, sunkumus bei pasirūpinti patikimu finansavimo šaltiniu projektui įgyvendinti. Rengiant verslo planą, pareiškėjams būtina įvertinti turimus išteklius bei galimybes ir pagal tai nustatyti rodiklius, kurių bus siekiama įgyvendinant projektą, taip pat – numatyti realius mokėjimo prašymo (-ų) teikimo terminus, taip išvengiant papildomų prašymų minėtus terminus nukelti.
Paramos gavėjams būtina:
- tinkamai tvarkyti buhalterinę apskaitą; sekti naujienas (galite užsisakyti NMA naujienlaiškį);
- tikrinti savo paraiškų informaciją NMA informaciniame portale;
- nuolat bendrauti ir bendradarbiauti su NMA;
- informuoti Jūsų projektą administruojantį specialistą apie bet kokius su projektu susijusius pasikeitimus (kad būtų galima laiku atlikti korekcinius veiksmus);
- jeigu įsigyjant investicijas būtina atlikti pirkimo procedūras, laikytis pirkimų taisyklėse nustatytų reikalavimų.
Taip pat NMA primena, kad būtina pasiekti ir išlaikyti numatytus rodiklius.
Atkreiptinas dėmesys, kad paramos gavėjų patogumui NMA yra parengusi atmintines ir rekomendacijas kiekvienai priemonei. Atmintines galite rasti čia (taikoma KPP priemonėms) ir čia (taikoma SP priemonėms).
NMA supranta, jog įgyvendinant projektą gali kilti nenumatytų aplinkybių (dėl nenugalimos jėgos (force majeure) ar išimtinių aplinkybių), kurių paramos gavėjas negalėjo numatyti teikdamas paraišką ir kurios iš esmės apsunkina prisiimtų įsipareigojimų vykdymą. Tokiu atveju, nedelsiant būtina informuoti NMA ir pateikti išsamų paaiškinimą, kuriame būtų aiškiai išdėstyta, kokią įtaką konkrečiai atsiradusios aplinkybės turėjo įsipareigojimų vykdymui, bei visas paaiškinime išdėstytas aplinkybes pagrindžiančius dokumentus.
Primintina, kad kiekvieno projekto atvejis yra vertinamas individualiai. Dažniausiai aplinkybės, dėl kurių neįmanoma vykdyti sutartinių įsipareigojimų, yra laikinos. Šalys gali būti atleidžiamos nuo įsipareigojimų, kol nesibaigia force majeure ar išimtinės aplinkybės ir protingą laiką po jų pabaigos, per kurį įmanoma pradėti vykdyti įsipareigojimus.
Taip pat primintina, kad išnykus išimtinėms aplinkybėms, dėl kurių nebuvo įvykdyti įsipareigojimai, privaloma ir toliau laikytis numatytų įsipareigojimų ir imtis visų privalomų priemonių, kad ateityje įsipareigojimai būtų tinkamai įvykdyti.
Atkreiptinas dėmesys, kadnetinkamai įgyvendinančiam (įgyvendinusiam) projektą paramos gavėjui taikomos Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytos sankcijos, diferencijuotos pagal paramos dydį, išskyrus force majeure atvejus:
- paramos sumažinimas;
- paramos teikimo sustabdymas / nutraukimas;
- sutarties nutraukimas ir (arba) reikalavimas grąžinti visą ar dalį sumokėtos paramos;
- apribojimas teikti paraiškas;
- kitos poveikio priemonės dėl įsipareigojimų, susijusių su gauta arba prašoma parama, nevykdymo ir (arba) nustatytų reikalavimų nesilaikymo.
