Praneškite apie išlaikytus pasėlius ir kitus įsipareigojimus
Pareiškėjai, kurie deklaravo žemės ūkio naudmenas ir pasėlius, iki rugpjūčio 1 d. privalo užtikrinti, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai, vykdantys patikrą vietoje, lauke rastų paraiškoje deklaruotą pasėlį ar jo liekanas. Pasėlio nuotraukas galima atsiųsti per „NMA agro“ mobiliąją programą, tokiu atveju pasėlio ar jo liekanų nereikės išlaikyti iki nustatyto termino. Taip pat per „NMA agro“ programą galima pranešti apie kitus įvykdytus įsipareigojimus bei informuoti apie force majeure aplinkybes.
Pareiškėjai plotuose, už kuriuos nori gauti susietąją paramą už plotą ar paramą už klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingas sistemas „Veiklos ariamojoje žemėje“ (veiklas „Augalų kaita“, „Tarpiniai pasėliai“, „Sertifikuotos sėklos naudojimas“) ir „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“, privalo išlaikyti deklaruotą pasėlį iki rugpjūčio 1 d. Daugiamečius sodinius būtina išlaikyti nuo paraiškos pateikimo visus kalendorinius metus.
Pareiškėjai iki rugpjūčio 1 d. gali neišlaikyti pasėlių arba jų liekanų, jei jie pateikia įrodymus, t. y. nuotraukas per „NMA agro“ mobiliąją programą. Svarbu, kad nuotraukoje aiškiai matytųsi auginamas pasėlis, nuotraukos turi būti padarytos iš skirtingų to paties lauko vietų ir aprėpti bendrą lauko vaizdą. Atkreipiame dėmesį, jog siunčiant informaciją būtina nurodyti valdos numerį ar pareiškėjo vardą, pavardę.
Taip pat, jei daugiamečiai sodiniai neišlaikomi iki kalendorinių metų pabaigos, pareiškėjai privalo per „NMA agro“ programą pateikti nuotraukas iš skirtingų lauko vietų, kuriose aiškiai matytųsi auginti daugiamečiai sodiniai ir bendras lauko vaizdas.
Nuotraukas iš kiekvieno lauko kelių skirtingų vietų, kur aiškiai matytųsi užaugintas derlius ir bendras lauko vaizdas, per „NMA agro“ programą turi pateikti ir pareiškėjai, kurie deklaruoja 2 ha ir didesnį vaisių, uogų, daržovių atvirame grunte ar 1 ha ir didesnį moliūgų, cukinijų, juodųjų serbentų, obelų, ridikų ar riešutų plotą, ar bet kokį V grupės daugiamečių sodinių plotą, deklaruojamą ne daugiamečių sodinių plote žemės ūkio naudmenų sluoksnyje (išskyrus braškes ir krienus). Šias nuotraukas būtina pateikti likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki pirmo derliaus nuėmimo, bet ne vėliau kaip iki spalio 1 d.
Tais atvejais, kai užauginto derliaus nėra, tačiau nuotraukose matomi, pvz., gyvi, nenudžiūvę vaismedžiai, jauni sodinukai (deklaruojami tame pačiame lauke ne trumpiau kaip 3 metus), – tai nelaikoma nustatytų reikalavimų neatitiktimi.
Pareiškėjai, kurie dalyvauja žemiau nurodytose ekologinėse sistemose, taip pat privalo pateikti nuotraukas per „NMA agro“ programą:
- „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“ – deklaruotų natūralios kilmės akmenynų, akmenų, šakų, kelmų krūvų nuotraukas iki einamųjų metų liepos 1 d. (pavėluotai nuotraukos priimamos iki einamųjų metų liepos 15 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma pagal šią veiklą mažinama 1 proc.).
- „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“ – įrengtų vabzdžių kenkėjų feromonų gaudyklių ir biologinę įvairovę palaikančius elementų:
- kai įrengiamos vabzdžių kenkėjų feromoninės gaudyklės, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jų įrengimo, bet ne vėliau kaip iki rugsėjo 5 d., per „NMA agro“ programą pateikti kiekvienos deklaruojamame lauke įrengtos feromonų gaudyklės nuotraukas iš skirtingų lauko vietų (deklaruojant didesnį nei 1 ha bendrą sodų ir uogynų plotą, sudarytą iš atskirų laukų, vabzdžių kenkėjų feromoninės gaudyklės turi būti įrengiamos skirtinguose laukuose);
- kai įrengiami biologinę įvairovę palaikantys elementai, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jų įrengimo, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugsėjo 5 d., per „NMA agro“ programą pateikti kiekvieno deklaruojamame lauke įrengto biologinę įvairovę palaikančio elemento nuotraukas iš skirtingų lauko vietų (1 ha bendrame sodų ir uogynų plote, sudarytame iš atskirų laukų, turi būti įrengiami bent 2 biologinę įvairovę palaikantys elementai, t. y. paukščių ar šikšnosparnių inkilai ar vabzdžių nameliai).
- „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“ – kai deklaruojama drugių buveinių apsaugos plotuose, likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki išdžiovintos, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų spalio 1 d., per „NMA agro“ programą pateikti deklaruojamame lauke nušienautos žolės nuotraukas iš skirtingų lauko vietų. Pavėluotai nuotraukos priimamos iki einamųjų metų spalio 15 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma pagal šią veiklą mažinama 1 proc.
Taip pat nuotraukas privalu pateikti deklaravus plotus NEP kodu, nurodant papildomą Klasifikatoriaus kodą:
- EPG (Ekstensyvus daugiamečių pievų tvarkymas ganant gyvulius) – įvykdęs visus šiai veiklai taikomus įsipareigojimus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų spalio 1 d., per „NMA agro“ programą turi pateikti nuotraukas iš skirtingų lauko vietų, kuriose aiškiai matytųsi sutvarkytų plotų vaizdas;
- ŠLT (Ekstensyvus šlapynių tvarkymas) – įvykdęs visus šiai ekologinei sistemai taikomus įsipareigojimus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, bet ne vėliau kaip iki kitų metų kovo 1 d., per „NMA agro“ programą turi pateikti nuotraukas iš skirtingų lauko vietų, kuriose aiškiai matytųsi sutvarkytų plotų vaizdas;
- EBB (EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas) – įvykdęs visus šiai veiklai taikomus įsipareigojimus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų spalio 1 d. (kai laukai deklaruojami pievose) arba ne vėliau kaip iki kitų metų kovo 1 d. (kai laukai deklaruojami šlapynėse), per „NMA agro“ programą turi pateikti nuotraukas iš skirtingų lauko vietų, kuriose aiškiai matytųsi sutvarkytų plotų vaizdas, kurio atpažinties kodas yra ne bl1, pareiškėjas tokį lauką turi deklaruoti vadovaudamasis Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių 5.3 papunkčio nuostatomis ir, įvykdęs visus šiai veiklai taikomus įsipareigojimus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų spalio 1 d., per „NMA agro“ programą turi pateikti nuotraukas iš skirtingų lauko vietų, kuriose aiškiai matytųsi sutvarkytų plotų vaizdas.
Primename, kad naudodamiesi „NMA agro“ programa visi Lietuvos gyventojai gali pranešti apie asmenų, gaunančių ar pretenduojančių gauti paramą žemės ūkiui, piktnaudžiavimo parama atvejus, netinkamai prižiūrimus laukus ir kitus pažeidimus.
Daugiau informacijos apie „NMA agro“ programą galima rasti interneto svetainėje www.nmaagro.lt.
