Brakonieriai gaudydami lašišas aplinkai padarė žalos už 70 tūkst. eurų

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šiais metais rugsėjo 1 d. – lapkričio 20 d. per akciją „Saugom lašišą“ Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai surengė 244 reidus, kurių metu patikrino 1386 žvejus mėgėjus ir 15 žvejų verslininkų. Iš nustatytų 176 pažeidimų 50 procentų sudaro šiukštūs pažeidimai, o žala aplinkai siekia 69 526 eurus.

„Šios tradicinės akcijos tikslas – apsaugoti lašišas ir šlakius jų neršto laikotarpiu, nes kiekvienos lašišos ar šlakio patelės praradimas migracijos ar neršto metu gali reikšmingai paveikti šių žuvų populiaciją. Todėl jau ne vienerius metus mūsų pareigūnai didelį dėmesį skiria šiurkščių žvejybos taisyklių pažeidimų išaiškinimui. Prie šių vertingų žuvų apsaugos reikšmingai prisideda visuomeninės gamtos apsaugos asociacijos „Lašišos dienoraštis“ nariai, kartu išaiškinome ne vieną pažeidimą“, – sako Gyvosios gamtos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė.

Šiurkštūs žvejybos pažeidimai

Jau ne pirmus metus akcija buvo orientuota į šiurkščių pažeidimų išaiškinimą – kai naudojami draudžiami įrankiai, žvejojama uždraustose vietose ar neleistinu laikotarpiu ir kt. Šiais metais tokie atvejai sudarė reikšmingą dalį visų pažeidimų – 50 procentų, praėjusiais metais – 55 procentus.

Didžiausia dalis nustatytų šiurkščių pažeidimų buvo padaryti naudojant draudžiamus mėgėjų žvejybos įrankius – iš viso 60. Daugiausia tokių pažeidimų nustatė Kauno gyvosios gamtos apsaugos skyriaus pareigūnai – 25 ir Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos skyriaus pareigūnai – 19. Vienas iš didžiausių pažeidimų buvo fiksuotas lapkričio viduryje, kai asmuo brakonieriavo Minijos ichtiologiniame draustinyje. Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos pareigūnai gavę teismo leidimą pateikti į gyvenamąsias patalpas atliko patikrinimą asmens, įtariamo neteisėta žvejyba, namuose, rado 16 neteisėtai pagautų lašišų ir jų dalių, tinklų. Už neteisėtą žvejybą asmeniui teks sumokėti beveik 47 tūkst. eurų žuvų ištekliams padarytą žalą. Išsamiau skaitykite – čia.

Siekdami užkardyti pažeidimus neteisėtais žvejybos įrankiais, aplinkosaugininkai vykdė prevencinius reidus, rinko informaciją apie draudžiamus žvejybos įrankius, tikrino turgaviečių prekeivius, internetinius skelbimus. Per patikrinimus pareigūnai nustatė 23 pažeidimus, kai buvo neteisėtai laikomi ar realizuojami ne mėgėjų žvejybos įrankiai ir 5 atvejus, kai buvo neteisėtai prekiaujama mėgėjų žvejybos metu pagautais laimikiais.

Daugiausia, t. y. 14 pažeidimų buvo nustatyta Klaipėdos valdybos pareigūnų, kai buvo neteisėtai laikomi neteisėtai laikomi ar realizuojami ne mėgėjų žvejybos įrankiai.

Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos skyriaus pareigūnai nustatė daugiausia neteisėtos prekybos pažeidimų – iš viso 4. Pavyzdžiui, lapkričio pabaigoje Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos skyriaus pareigūnai kartu su „Lašišos dienoraščio“ atstovais ir neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais sulaikė subrakonieriautą lašišos patiną bandantį parduoti asmenį.

Kiti pažeidimai

Smulkių mėgėjų žvejybos pažeidimų per akcijos laikotarpį buvo nustatyta nedaug – 32, pvz.: žvejų, nesurinkusių šiukšlių žvejybos vietose, viršijančių žvejybos įrankių skaičių arba žvejojusių be žvejo mėgėjo bilieto. Taip pat buvo fiksuoti ir kiti aplinkosauginiai pažeidimai – iš viso 52.

Iššūkiai ir rizika aplinkosaugininkų darbe

Departamento pareigūnai per reidus susiduria ir su pažeidėjų pasipriešinimu ar net bandymais sužaloti pareigūnus.

Pagal administracinių nusižengimų kodeksą – kliudymas įstatymų įgaliotiems pareigūnams įgyvendinti jiems suteiktas teises ar atlikti pavestas pareigas, jų teisėtų reikalavimų ar nurodymų, sprendimų nevykdymas užtraukia baudą asmenims nuo 80 iki 780 eurų. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 390 iki 1950 eurų.

Kai asmuo panaudoja ar grasina tuoj pat panaudoti fizinį smurtą bandydamas pasipriešinti valstybės tarnautojui, jam taikoma baudžiamoji atsakomybė. Asmuo už tokį pažeidimą gali būti baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės atėmimu iki trijų metų. Pavyzdžiui, per akcijos reidą Vilniuje lapkričio 28 d. Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos skyriaus pareigūnai buvo užpulti trijų asmenų, įtariamų neteisėta lašišų žvejyba. Per pasipriešinimą buvo sužalotas pareigūnas, kuris po incidento kreipėsi į medikus, jam buvo suteikta ambulatorinė pagalba. 

Pilietiškumas skatina pokyčius

Kasmet akcija „Saugom lašišą“ sulaukia didelio visuomenės dėmesio. Pilietiški žmonės aktyviai pranešdavo apie pastebėtus pažeidimus, o neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai ir visuomeninės organizacijos, žiniasklaida padėjo sustiprinti prevencinę veiklą ir išaiškinti pažeidimus.

Aplinkosaugininkai dėkoja visuomeninės gamtos apsaugos organizacijos „Lašišos dienoraščio“ nariams už bendradarbiavimą siekiant apsaugoti neršiančias lašišas ir šlakius.

AAD inf.

Video