Panevėžio rajone AKM židinių nėra nustatyta: tačiau specialistai perspėja – būtina saugotis

Žydrūnas Vaišvila. Jūsų Panevėžys nuotr. Žydrūnas Vaišvila. Jūsų Panevėžys nuotr.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėja, kad šalyje vėl daugėja afrikiniu kiaulių maru (AKM) užsikrėtusių kiaulių ūkių, vis fiksuojami nauji viruso židiniai.

Kol kas Panevėžio rajone AKM židinių nėra nustatyta, bet VMVT Priežiūros departamento vyriausiasis patarėjas Žydrūnas Vaišvila perspėja – būtina saugotis.

– Lietuvoje nustatytas trečias AKM židinys. Ar yra jų Panevėžio regione? Jeigu taip, kurioje vietoje?

– AKM židiniai kiaulių ūkiuose šiuo metu yra nustatyti trijose vietose: Klaipėdos rajono savivaldybės Priekulės seniūnijoje, Rokiškio rajono savivaldybės Pandėlio seniūnijoje ir Raseinių rajono savivaldybės Šiluvos seniūnijoje. Laukinėje Lietuvos faunoje židiniai plinta gana sparčiai. Jeigu lyginame pernai ir šiemet užsikrėtusių šernų skaičius, tai šiemet stebimas AKM protrūkis. Šiuo metu pasiektas panašus rodiklis kaip 2023-iaisiais per visus metus. Šiemet jau nustatyti 569 AKM užsikrėtę šernai, o pernai iš viso fiksuoti 583. Rizikingiausi rajonai: Šilalė, Šilutė, Klaipėda, Plungė, Kretinga, Telšiai, Šiauliai, Raseiniai, Biržai.

– Kodėl suaktyvėjo AKM ir nuo ko priklauso židinių susidarymas?

– Visi AKM atvejai kiaulių laikymo vietose nustatyti teritorijose, kuriose buvo aptikta ypač daug šernų, kritusių nuo AKM. Į ūkius AKM patenka iš laukinės gamtos. Paskutinis nustatytas atvejis patvirtino, kad ūkininkas aplaidžiai žiūrėjo į biosaugos reikalavimus ir, pirminiais duomenimis, šėrė savo kiaules šviežia žole, maisto atliekų likučiais ir bulvėmis, nors netoliese auginamos bulvės buvo išknistos šernų.

– Ką kiaulių augintojams, nustačius AKM, rekomenduoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kad židiniai neplistų?

– VMVT taip pat primena, kad siekiant efektyviai valdyti AKM situaciją, kiaulių laikytojai bent vieną kartą per einamųjų metų kiekvieno ketvirčio pirmąjį mėnesį privalo atnaujinti ir teikti duomenis apie laikomą kiaulių skaičių.

Be to, draudžiama išvežti kiaules iš apsaugos zonos, o iš priežiūros zonos – tik su atskiru VMVT leidimu. Norint paskersti kiaules savo reikmėms, privaloma pranešti VMVT.

– Kaip ūkius būtina apsaugoti, kad neplistų AKM?

– Atsakingai laikytis biosaugos, atidžiai stebėti savo bandą ir atkreipti dėmesį į tokius simptomus: aukšta temperatūra, apetito praradimas, staigus kritimas. Apie visus įtartinus atvejus nedelsiant pranešti veterinarijos tarnyboms.

Jūsų Panevėžys

Video