Pasėlių deklaravimas: pokyčiai ir naujovės. Ką būtina žinoti?
Šiemet žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžia nukeliama dviem savaitėms vėliau – į gegužės 2 d. Bet esminis galvos skausmas, kuris iki šiol nedavė ūkininkams ramybės, atpuolė – ūkininkams daugiamečių pievų šiais metais atkurti tikrai nereikės, bet tai nereiškia, kad tie, kas turi pievas, jas galės suarti.
Sunkiomis derybomis pasiekta svarbi pergalė
Primename, kad pagrindinis pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas vyks nuo gegužės 2 d. iki birželio 21 d., o pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki liepos 1 d.
Žemės ūkio ministerijai pridėjus dideles derybines pastangas, Europos Komisija patvirtino Strateginio plano pakeitimus ir jau aišku, kad pasėlius deklaravusiems Lietuvos ūkininkams daugiamečių pievų šiais metais atkurti tikrai nereikės.
„Noriu pabrėžti, kad 5 proc. pokyčio riba lieka galioti, todėl GAAB1 standarto turėtų laikytis visi pareiškėjai, kurių deklaruotuose plotuose yra nustatytos daugiametės pievos. Jas būtina saugoti ir nearti, jei ateityje nenorime vėl susidurti su daugiamečių pievų išlaikymo problema“, – akcentavo ministras Kęstutis Navickas po palankaus EK sprendimo.
Būtent derybomis pasiekta, kad pasikeitė daugiamečių pievų užskaitos metodika ir taip Lietuvai pavyko atsikovoti, jog nereikės 2023 m. atkurti net 87 tūkst. ha daugiamečių pievų.
Kai ką galima padaryti jau dabar
Dar neprasidėjus deklaravimui pasigirdo nuomonių, jog šiemet deklaruoti ūkininkams bus lengviau.
Kol neprasidėjo pagrindinis deklaravimo laikas, jau nuo balandžio 15 d. ūkininkai Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas ir pradėti pildyti paraiškas.
Žemės ūkio ministro įsakymu buvo pakeistos Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės.
Aktyvūs ir neaktyvūs ūkininkai
Vienas iš pokyčių, susijęs su aktyvaus ūkininko apibrėžimu. Yra sumažinta aktyviam ūkininkui taikoma leistina tiesioginių išmokų riba, pagal kurią ūkio subjektai, kurie už praėjusius metus gavo ne daugiau kaip 2 000 Eur (buvo 5 000 Eur) tiesioginių išmokų, automatiškai laikomi aktyviais ūkininkais, t. y. nevertinant jų atitikties „aktyvaus ūkininko“ kriterijams.
Jei ši riba bus viršijama, pareiškėjas turės atitikti dar bent vieną iš papildomų kriterijų: ūkis registruotas Ūkininkų ūkių registre; pagrindinė žemės ūkio valdos ekonominė veikla – žemės ūkis, miškininkystė, žuvininkystė; turi bent 1 sutartinį gyvulį; turi registruotos žemės ūkio technikos; yra mokslo institucija, vykdanti švietimą, tyrimus ar eksperimentinę plėtrą žemės ūkio srityje; yra žemės ūkio bendrovė, žemės ūkio kooperatinė bendrovė; dalyvauja intervencinėse priemonėse, kuriomis siekiama aplinkosaugos ir klimato tikslų.
Kitos naujovės
Taip pat yra patikslintas ganyklos arba pievos apibrėžimas – jei deklaruojama ganykla arba pieva bus įdirbama ne rečiau kaip kas 5 metus, o deklaruojant pažymimas įdirbimo požymis, tokia ganykla arba pieva netaps daugiamete.
Tarp pokyčių – pievų šienavimo sąlygos. Šiemet pretenduojantiems į bazinę išmoką, atsiranda nauja nuostata – deklaruojantiems pievas, bet laikantiems mažiau nei numatyta sąlyginių gyvulių ar iš viso jų neturint, privaloma pievą nušienauti jų pasirinktu būdu.
Leidžiama žolę smulkinti ir paskleisti, išvežti neprivaloma. Nauja ir tai, kad parama numatoma ir daugiametėms pievoms saulės elektrinių teritorijose, kur ganomi ūkininkų gyvūnai. Paramai bus tinkami tik saulės modulių tarpueiliai pagal modulio projekciją su žoline danga. Numatoma, kad daugiametėse pievose gali būti ne žemesnių kaip 1 metro pavienių medžių ir krūmų, gamtinės kilmės kupstų bei kelmų liekanų.
Sėjantiems tarpinius pasėlius nelieka reikalavimo nuimti pagrindinės kultūros derlių prieš sėjant tarpinius žieminius pasėlius. Žaliajam pūdymui nebetinkamos svidrės, o į susietąją paramą už baltyminių augalų auginimą įtrauktos sojos.
Ekologinių sistemų naujovės. Kai kur sumažėjo reikalavimų
Veikloje „Augalų kaita“ pakoreguota tai, kad liucernas, dobilus, barkūnus, esparcetus, ožiarūčius, seradėles, gargždenius, galima deklaruoti iki 4 metų, skiriant ne daugiau kaip 20 proc. pagal šią veiklą deklaruojamo ploto. Pradėjusiems dalyvauti nuo 2025 m. – pagrindiniam nariui skirti ne daugiau kaip 50 proc. pagal šią veiklą deklaruojamo ploto. Taip pat svarbu per įsipareigojimų laikotarpį pirmais metais deklaruoto ploto nepadidinti ir nesumažinti daugiau kaip 10 proc. Padidinus daugiau kaip 10 proc. arba 1 ha – privaloma prisiimti naujus įsipareigojimus.
Į ekologines sistemas įtraukta nauja sistema „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“, o „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ ir „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ perkelta į kaimo plėtros intervencinę priemonę „Ekologinis ūkininkavimas. Tęstiniai ekologiniai ūkininkavimo įsipareigojimai“.
Koreguojamas tarpinių pasėlių per žiemą išlaikymo terminas – juos pasėti reikia iki rugsėjo 15 d. (buvo rugsėjo 1 d.) ir išlaikyti iki kovo 15 d. (buvo kovo 1 d.). Tarpiniams pasėliams reikia dviejų augalų, neįskaitant pabirų, posėliui – vieno augalo, taip pat neįskaitant pabirų, įsėliui – vieno augalo.
Šiemet pradėsiantiems dalyvauti veikloje „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“ ir taikantiems tiesioginę sėją įsipareigojimai deklaruoti tuos pačius plotus galios 2 metus, taikant kitus bearimių technologijų dirbimo būdus – 1 metus.
Kalbant apie kraštovaizdžio elementus, tiems, kurie planuoja įkurti naujus žolinius kraštovaizdžio elementus – ežias (ribines juostas), palaukes ir paviršinio vandens telkinių pakrantes, įskaitant apsaugos juostas, pagriovius – numatyta piniginė paskata: jiems nustatytas didesnis išmokos dydis – 206 Eur/ha (buvo 157 Eur/ha).
Taip pat yra patikslintos visų kraštovaizdžio elementų vėliausios nušienavimo datos – iš rugpjūčio 1 d. į rugsėjo 1 d. Be to, nustatytas vienas atstumas, įkuriant naujus medėjančius kraštovaizdžio elementus (medžius ar krūmus), nepriklausomai nuo medžių ar krūmų rūšies: medžiams – ne didesnis 2 m., krūmams – ne didesnis 1,6 m atstumas.
Verta atkreipti dėmesį į tai, kad pirmaisiais įsipareigojimų metais deklaruoti kraštovaizdžio elementai – natūralios (gamtinės) kilmės akmenynai, akmenų, šakų, kelmų krūvos, paviršinio vandens telkinių pakrantės, įskaitant apsaugos juostas ir pagriovius, medžių ir krūmų juostos, pavieniai medžiai ar krūmai, kasmet užmirkstančios nuolatinės vietos ariamojoje žemėje – kasmet gali būti deklaruojami kitoje vietoje, išlaikant įsipareigotą pagal veiklą plotą.
Svarbu akcentuoti, kad, įsipareigojimus prisiimantiesiems nuo 2024 m., nustatomas 5 metų įsipareigojimų laikotarpis tiems, kurie įkurs ar prižiūrės žolinius kraštovaizdžio elementus – ežias (ribines juostas), palaukes ir paviršinio vandens telkinių pakrantes, įskaitant apsaugos juostas, pagriovius. Visiems kitiems įkuriamiems ar prižiūrimiems esamiems kraštovaizdžio elementams taikomas 3 metų įsipareigojimų laikotarpis.
„Pareiškėjai gali (tačiau neprivalo) nutraukti 3 metų įsipareigojimus, kuriuos prisiėmė 2023 m. deklaruodami įkuriamus naujus ar prižiūrimus esamus žolinius kraštovaizdžio elementus, ir nuo 2024 m. prisiimti naujus įsipareigojimus 5 metų laikotarpiui. Plotai, pasibaigus 5 metų įsipareigojimų laikotarpiui, netaps daugiametėmis pievomis“.
Ūkininkams patrauklu ir tai, kad yra padidinti šių kraštovaizdžio elementų – paviršinio vandens telkinių pakrančių, įskaitant apsaugos juostas, ir pavienių medžių ar krūmų – perskaičiavimo dydžiai, kuriuos pritaikius apskaičiuojamas tinkamas šiai veiklai kraštovaizdžio elementų plotas. Susietosios paramos galės prašyti ir moliūgų augintojai, tačiau svarbu, jei deklaruojamas bendras 1 ha ir didesnis moliūgų plotas, privaloma per „NMA agro“ programą pateikti nuotraukas.
Esminis dalykas, jei Jums kyla klausimų dėl pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimo, atminkite, kad kiekvieną ketvirtadienį (nuo balandžio 18 d. iki birželio 28 d.) nuo 8 valandos galite užduoti jums rūpimus klausimus nuotolinėje ūkininkų konsultacijoje (per „Teams“ programėlę), kurią rengia Žemės ūkio ministerija kartu su Žemės ūkio duomenų centru ir Nacionalinė mokėjimo agentūra. Prie konsultacijos galite prisijungti čia.
Daugiau svarbios informacijos apie tiesiogines išmokas ir paramą pagal kitas programas, susijusias su plotu bei gyvuliais, galite rasti Nacionalinė mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos išleistame specialiame laikraštyje. Kviečiame skaityti laikraštį čia.