Gyvenkime kaip bitės
Pasak išminčių, bičių dūzgimą Viešpats naudojo pasaulio sutvėrime. O sutvėrimo atraminė idėja – bičių korio įvaizdis, saitai tarp žmonių ir jų sąveika su gamta. Viena iš labiausiai statyboje pritaikomų gamtoje randamų struktūrų – korio struktūra. Žmogus šią formą pasiskolino iš bičių pasaulio. Harmoningas ir tvarkingas bičių gyvenimas galėtų tapti sektinu pavyzdžiu kiekvienam žmogui. Avilys dirba kaip laikrodis – teigia Ignalinos bitininkų draugijos „Austėja“ pirmininkas Vytautas GIMŽAUSKAS, pasakodamas apie rajono bičiulių veiklą ir aktualijas. Pasak pašnekovo, praeinantys metai bitininkams buvo vidutiniai – neblogi medaus derliumi, bet ne visose vietovėse.
„Kur daugiau žydinčių pievų, ten bitelės surinko pakankamai daug medaus. Šiais metais gamta nedavė lipčiaus medaus, todėl santykinai derlius mažesnis. Jau kelinti metai, gal 5-eri, bičiuliai išgyvena medaus kainų krizę. Viskas brangsta, o bičių produktų kainos vis tos pačios, medus netgi pinga. Todėl bitininkystėje lieka tikrieji bitininkai, kurių sielos variklis – meilė bitėms, lieka tie, kuriems svarbus ir brangus sąlytis su gamta.
Mūsų draugijos tikslas – telkti bitininkus kultūringam ir šiuolaikiniam bitininkystės vystymuisi, skatinti bitininkystės verslų plitimą, įtraukti šia veikla užsiimančius gyventojus į Draugiją, mokyti bitininkauti, propaguoti jų darbus ir kaupti gerąją patirtį.
Draugijoje registruota apie 100 bitininkų. Bendraujame, dalinamės pastebėjimais, mėginame spręsti kylančias problemas. Bitininkystė reikalauja svarių investicijų, todėl draugija teikia paraiškas įvairiai paramai gauti. Bitės, kaip ir žmonės, serga. Labiausiai paplitusi varozė – erkoparazitinė bičių liga. Šiais metais teikėme paraišką Mokėjimo agentūrai, kad dalinai kompensuotų bitėms reikalingų vaistų kainas. Gavome 8000 Eur, kuriuos paskirstėme bitininkams.
Šiais metais įgyvendinome projektą „Pažink gamtą per bitę – fotografuok“, kurį finansavo savivaldybė, gavome 700 Eur. Išrinkti ir apdovanoti projekte dalyvavę geriausių darbų autoriai, sukurta 20 fotodrobių. Suskaičiavus balsus, apdovanoti trys fotografai – 3 vietą užėmė Tomas Červinskij, 2 vietą – Miglė Grušnienė, o pirmoji vieta atiteko Antonui Finožonok.
Šiuolaikiniai bitininkai privalo būti itin imlūs įvairioms naujovėms. Visuomenės reikalavimai dideli, o įranga šiuolaikiniams bitynams – brangi, mėginama išgyventi išradingumu. Todėl bitininkystė siejama su turizmu, vedamos edukacijos, kuriose atvykėliams galima pamatyti kaip „gimsta“ medus, patiems išsukti reikiamą jo kiekį. Plėtojama bičių terapija.
Bitininkai stengiasi perprasti ir taikyti ekologišką būdą bičių produktų išgavimo ir saugojimo procesuose. Suprantama, plastiko žala, todėl jau pagal galimybes savo asmeniniame bičių ūkyje medų fasuoju į stiklainius“, – pasakojo bitininkas Vytautas Gimžauskas, savo veiklą nukreipęs ne į produkto kiekybę, o į kokybę, prekiaujantis ne tik medumi, bet žiedadulkėmis, bičių duonele. Šiandieną pašnekovo bityne – apie 100 bičių šeimų.
„Per darbymetį bityne būni nuo aušros iki sutemų. Bitė lieka neperskaityta knyga. Kiekvienais metais gamta diktuoja skirtingas sąlygas ir situacijas jų gyvenimui, iš bitininko reikalauja aktyvaus mąstymo ir intensyvios veiklos.
Mums, žmonėms, tikrai yra ko pasimoko iš šito Dievo padarėlio, iš avilio gyvenimo. Tai – harmonijos, švaros ir tvarkos pavyzdys. Pas bites – susiklausymas ir disciplina, sveika hierarchija. Būtų labai šaunu, kad mes sugebėtume imti deramą pavyzdį iš bičių, mokėtume darniai ir vieningai gyventi savo Valstybėje, būtume drausmingi ir vieningi, saugodami ją, garsintume gautais veiklos rezultatais ir draugiškai kurtume harmoningą aplinką“, – artėjančių Šv. Kalėdų proga visiems linkėjo bitininkų draugijos pirmininkas V. Gimžauskas.