Už žiurkių nuodijimą – bauda 850 eurų

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Švyturio laikraštis" nuotr.

O, taip! Tuo neįmanoma patikėti, bet visokių stebuklų būna Lietuvoje. Vienas Seimo narys sukūrė ir šią savaitę užregistravo dviejų įstatymų dviejų straipsnių pataisas ir papildymus, kad mums už žiurkių nuodijimą maža nepasirodytų. Net pažeidusiems lašišų gaudymo taisykles bauda būna apie 500 eurų, o čia siūloma – už žiurkę 850 eurų. Bet – iš eilės…

Yra Mažeikiuose 1979 m. gimęs ir ten mokyklą baigęs Seimo narys Linas Jonauskas. Jau 1997 m. įstojo į Lietuvos socialdemokratų partiją (jeigu nemeluoja jo oficiali biografija – būdamas 18 metų), studijavo Vilniuje, labai jaunas pradėjo dirbti sostinės valstybinėse žinybose, ministerijose, patarinėjo ministrams ir net premjerui. 2016-2020 m. buvo LSDP atsakingasis sekretorius, į šios kadencijos Seimą pateko su socdemų sąrašu.

Birželio 13 dieną buvo užregistruoti L. Jonausko parengti dviejų įstatymų dviejų straipsnių pakeitimo projektai. Pirmasis, apie tas nelemtas žiurkes, – „Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekso papildymo 492 straipsniu įstatymas“ (Projektas). Ten Seimo narys išdėstė, kad, liaudiškai tariant, visus tuos žiurkių ir pelių, kitokių graužikų nuodus, kuriuos kol kas laisvai perkame specializuotose parduotuvėse, reikia uždrausti. Buvo paaiškinta, kad taip jau yra Danijoje ir Švedijoje. Matyt, ir Lietuva privalo lygiuotis tik į „lyderius“. Projekte teigiama:

„Vertimasis kenkėjų kontrole, naudojant antikoaguliantinius rodenticidus, prekyba antikoaguliantiniais rodenticidais (14 produktų tipo biocidiniai produktai), jų įsigijimas ir naudojimas, pažeidžiant Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymą, užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki aštuonių šimtų penkiasdešimt eurų“.

Norima, kad šis įstatymo pakeitimas įsigaliotų nuo 2023 m. sausio 1 d.

Kitas užregistruotas projektas – dėl Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 43 straipsnio pakeitimo. Siūlomo pakeitimo esmė tokia:

1. jeigu nori nuodyti graužikus – privalai turėti aukštąjį ar jam prilygintą biomedicinos mokslų studijų srities, visuomenės sveikatos arba biologijos studijų krypties išsilavinimą ar aukštąjį medicininį arba biologijos išsilavinimą;

2. jeigu nori įsigyti graužikų nuodijimui skirtų nuodų – tų sunkiai ištariamų „antikoaguliantinių rodenticidų“, – privalai gauti visuomenės sveikatos priežiūros kenkėjų kontrolės licenciją.

Na štai, o mes galvojome, kad graužikų gaudytojas ar nuodytojas – toks mažaraštis, tamsus žmogelis, kur nors pakampėse pabarstantis nuodų žiupsnelius. Pasirodo, žiurkių nuodytojas turi būti mokslų magistras. Ir licencijuotas graužikų naikintojas.

O dabar – apie kainas. Įvairiose parduotuvėse nuodų graužikams naikinti – specialių grūdų ar pastilių, dabar galima įsigyti už 3-5 eurus.

Pasiteiravus keliose bendrovėse, siūlančiose graužikų naikinimo paslaugas, apie jų kainas sužinojau – nuo 80-90 iki 150 eurų. Tai taip šiandien. Ar taip ir liks, kai į kovotojų su žiurkėmis gretas reikės priimti licencijuotus mokslų magistrus? Magistro laipsnių universitetai veltui nedalina, o ir licencijos dykai tarpuvartėse nesimėto.

Ir paskutinis klausimas – vardan ko visa tai? Paprastai iškart kyla įtarimų, kad panašius dalykus pirmiausiai sugalvoja eurobiurokratai ir po to „nuleidžia“ ant nekaltų europiečių galvų. Šį kartą – ne. L. Jonausko sugalvoti projektai neturi jokio ryšio su ES teisės aktais, tai grynas tautiškas produktas.

O gal tai noras įsiteikti pagrindinėms graužikus naikinančioms bendrovėms? Ar čia nepaslėptas gudrus korupcinis „monas“ – tu man, aš tau?..

Pasirodo, Seimo narys L. Jonauskas visų pirma yra didelis šuniukų ir kačiukų mylėtojas. Būtent ši detalė akcentuojama oficialioje socdemų interneto svetainėje lsdp.lt. Socdemo įsitikinimu, „visuomenėje nestinga atvejų, kai žiurknuodžiais užnuodytas maistas barstomas kiemuose, pievose, norint apnuodyti čia vaikštančius ar vedžiojamus naminius gyvūnus“. Ir veterinarijos gydytojai teigia, kad žiurknuodžiai – labiausiai paplitusi gyvūnų intoksikacijos priežastis. LSDP interneto svetainės publikacijoje gąsdinama ir kitokiais panašiais dalykais, tačiau nėra nė mažiausios užuominos apie Seimo nario siūlomas vargu ar adekvataus dydžio – 850 eurų baudas. O už pasikartojančius veiksmus siūlomos baudos jau dvigubai didesnės!

Ar su žiurknuodžių barstytojais neturėtų kovoti policija? Ar veiksmingesnė priemonė – įmurkdyti visą Seimą, Tautos išrinktuosius į ilgas ir tuščias diskusijas apie žiurkių nuodytojus – mokslų magistrus? O kur dar būsimos diskusijos apie baudų dydį? Ar kas sutiks, kad už savavališką žiurkių nuodų panaudojimą kokioje kaimo pirkioje ar sodyboje bauda gerokai viršytų dabartinį minimalų atlyginimą?

Visada atrodė, kad jau kas kas, o socdemai turi rūpintis paprastų žmonių gerove. Ar čia nebus tarp politikų neretai pasitaikantis atvejis, kai nuo ankstyvos jaunystės po sostinės valdžios koridorius besisukantis vyrukas atsiduria tikrame „valdžios burbule“, savas tarp savų, bet praradęs ryšį su gyvais žmonėmis, visuomene, realiu gyvenimu?

Tad kol dar sena tvarka, iš anksto pirkime graužikų nuodų ir ruoškimės jų rudeniniam antplūdžiui į mūsų buveines. Sutaupysime infliacinių pinigų.

Andrius Juškevičius ("Švyturio laikraštis")

Švyturio laikraštis

Video