Kaip kovoti su kinivarpa sode, sklype, miške

Kaip naikinti kinivarpas. Kaip naikinti kinivarpas.

Kaip naikinti kinivarpas, kaip išnaikinti kirvarpas, kinivarpų naikinimas

Turbūt kiekvienam sodininkui ar miško savininkui teko susidurti su kinivarpomis ir žievėgraužiais – vabalais, kurie kenkia ir niokoja vaismedžius bei statybinę medieną. Jie įsigraužia į kamieno balaną, pažeidžia medienos audinius, kuriais juda drėgmė ir maistinės medžiagos. Dėl pažeistos maitinimo sistemos vaismedis lėtai miršta. Sodininkui tenka stoti į kovą su kinivarpa. 

Kinivarpų rūšys

Daugiausia žalos mūsų soduose ir miško sklypuose pridaro šios rūšys:

• Žievėgraužis tipografas. Jis naikina ir spygliuočius medžius, palikdamas po žieve išgraužtus takus-labirintus, kaip ant tipografinės matricos. 

• Balangraužis. Kenkia vaismedžiams. 

• Obelinis balangraužis. Apsigyvena obelyse, kriaušėse, šermukšniuose. 

• Neporinis medininkas. Atakuoja visus sveikus medžius, o daugiausia – lapuočius. 

Kinivarpų patelės pragraužia po žieve takus, panašius į saulę su spinduliais, ir kiekvieno tako gale deda kiaušinius (iki 100 vnt.). Lervos auga ir pradeda ėsti medieną, o medžiai silpsta, vysta ir žūva. Praėjus 4 savaitėms suaugę vabalai išskrenda iš pražudyto medžio ieškoti naujo. 

Kinivarpų požymiai vaismedyje

Kinivarpos, balangraužiai ir žievėgraužiai pirmiausia atakuoja silpnus ir sergančius medžius, o sveiki ir tvirti medžiai jiems “sunkiai įkandami”. Todėl sodininkas turėtų pirmą apžiūrėti silpnus vaismedžius. 

kinivarpos

Apžiūrėkite kamieną. Jeigu jame matosi apvalios skylutės, kiaurymės – tikriausia ten gyvena kinivarpos. Aplink tokių skylučių būna išgraužtos medienos dulkių, “pjuvenų”. 

Atkreipkite dėmesį į šių “pjuvenų” spalvą:

• Jeigu jos rudos – reiškia kinivarpa yra dar negiliai po žieve ir nespėjo per smarkiai pakenkti medžiui. Tokį vaismedį dar galima išgelbėti. 

• Jeigu “pjuvenos” baltos – reiškia vabalas jau giliai balanoje ir gelbėti tokį vaismedį beprasmiška. Jį reikia nupjauti, sudeginti, o kelmą išrauti ir irgi sudeginti, kad užkirstume kelią tolesniam kinivarpų plitimui. 

Pastebėję sode genį, kalantį snapu į vaismedį, reaguokite į tai kaip į signalą, kad medyje apsigyveno kinivarpos. 

Kaip gelbėti vaismedžius nuo kinivarpų

Sudėtingumas yra tas, kad kinivarpos beveik visada darbuojasi kamieno viduje po žieve. Todėl nelaukite, kol kenkėjai apsigyvens vaismedžiuose, o nuolat vykdykite jų profilaktiką. 

Kasmet dažykite kamieną baltu kalkių tirpalu. 

Vaismedį apsaugo apipurškimas biopreparatais pavasarį – kas pusę mėnesio iš karto po žydėjimo. 

Aptepkite kamienus gesintų kalkių ir galvijų mėšlo mišiniu arba puvenų ir molio mišiniu. 

Rudenį reguliariai šalinkite iš po medžių nukritusius lapus. Deginti juos draudžiama, tad suvežkite juos į kompostą. 

Labai senais laikais kinivarpų pažeistas vietas medžio kamiene apdorodavo žibalu arba degutu.

Kaip naikinti kinivarpas

Vielos pagalba išvalykite kamiene kinivarpų išgraužtas kiaurymes. Paskui švirkštu 3-5 kartus įpurkškite į jas insekticido tirpalo. Geriau tą atlikti iki rugpjūčio pabaigos, kai subrendę kinivarpų vabalai išlenda lauk iš kamieno. 

Pasidarykite spąstus kinivarpoms: gabalais nupjautus senus rąstus, kamienus, malkas padėkite visur sode, kad priviliotumėte kenkėjus į juos, o ne vaismedžius. Kinivarpos greitai pastebės seną medieną ir padės joje kiaušinius. Apžiūrėkite šiuos medinius spąstus ir, pastebėję juose skylutes ir lervas, sudeginkite. 

Sukurkite palankias sąlygas paukščiams sode.  

Jeigu pažeisto vaismedžio jau neįmanoma išgelbėti, tai nupjaukite ir sudeginkite jį. Arba iš karto panaudokite krosnies kūrenimui.

Panašūs straipsniai

Video