Drenažo įrengimo klaidos
Drenažo sistema yra neatsiejama sklypo dalis, ypač jei jis stovi dažno užmirkymo vietoje. Jeigu drenažo sistema neteisingai įrengta ar suprojektuota, ji negalės nuvesti perteklinių vandenų iš sklypo ir sumažinti gruntinio vandens lygio. Geriausiu atveju toks drenažas veiks neefektyviai, o blogiausiu – padidins sklypo užmirkimą. Kokios klaidos daromos įrengiant drenažą savo sklype?
Neteisingas drenažo nuolydis
Drenažo vamzdžiai turi būti klojami su nedideliu nuolydžiu - 3 mm 1 linijiniam metrui. Šis nuolydis turi būti vienodas per visą drenų ilgį. Pažeidus nuolydį drenažas neveiks tinkamai:
• pvz., esant nepakankamam nuolydžiui, perteklinis vanduo ir nuotekos drenų viduje negalės judėti. Dėl jų sąstingio sistema persipildys, o vandenys sugrįš atgal į dirvą. Gruntinio vandens lygis nesumažės.
• kai nuolydis per didelis, padidės drenažo apkrova. Dėl to grės greitas uždumblėjimas, sistemos užsikimšimas, per didelis slėgis ir atskirų sistemos elementų pažeidimas. Drena su dideliu nuolydžiu nueina į didesnį gylį, o tai padidina kasimo darbus ir išlaidas;
• esant netolygiam nuolydžiui, stovinčio vandens sritys gali kaitaliotis su vietomis, kuriose nuotekos juda per greitai. Tai padidina užsikimšimo, vandens sąstingio ir komponentų gedimo riziką.
Norint kloti vamzdžius su tinkamu nuolydžiu būtina naudoti nivelyrą, leidžiantį šį nuolydį kontroliuoti. Didelė klaida – vien tik išmatuoti vamzdžio pradžios-pabaigos taškų lygius naudojant paprastą statybinį gulsčiuką.
Lietaus kanalizacijos sujungimas su drenažu - tvanas garantuotas
Šias sistemas reikia įrenginėti atskirai vieną nuo kitos. Jų negalima sujungti kartu, kitaip nė viena iš jų neveiks efektyviai. Jei į tokį drenažą pateks tirpsmo ar lietaus vanduo, tai išprovokuos persipildymą. O bandant nuvesti gruntinius vandenis naudojant vamzdyną, suvienytą su lietaus kanalizacija, kyla per didelės apkrovos rizika.
Drenažas ir lietaus nuvedimas gali būti sujungti tik ištisinio vamzdyno atkarpoje, einančioje į išsiliejimo tašką su sąlyga, kad skersmuo yra pakankamai didelis pralaidai.
Nepakankamas drenažo gylis
Siekiant sumažinti kasimo kaštus, drenos kartais klojamos negiliai (nuo 0,7 m). Dėl to jos atsiduria dirvožemio įšalo zonoje ir neužtikrina reikiamo drenažo nuo pamatų sienų, nes nepasiekia apatinės vandeningojo sluoksnio ribos.
Drenažo vamzdžius reikėtų tokiame lygyje, kuris apskaičiuotas projekte. Klojimo gylis turi būti toks, kad į nusausinimo zoną patektų ir namo pamatai (visu gyliu), ir kitos įkastos statybinės konstrukcijos, ir sklype augančių medžių bei krūmų šaknys.
Neteisingas drenų užpildas
Užpildymo medžiagos (žvyras, skalda, plytų duženos) tranšėjos viduje veikia su drenažo vamzdžiu kaip filtras ir atitolina sistemos uždumblėjimą bei užsikimšimą. Be stambios frakcijos medžiagų, turi būti naudojamas ir smėlis (frakcija 1,5-2). Neužpildžius tranšėjų smėliu iš viršaus ir apačios, drenažas bus prastai filtruojamas, o tai pagreitins sistemos uždumblėjimą.
Negalima maišyti smėlio su esamu gruntu – tai pablogins užpildo pralaidumą. Kita klaida – karjero smėlio naudojimas (sudėtyje yra molio priemaišų ir greitai užkemša dreną). Nerekomenduojamas ir aliuvinis smėlis (jo frakcija per maža, o po sutankinimo beveik nepraleidžia vandens).
Neteisingas vamzdžių parinkimas
Būna taip, kad drenažo vamzdžiai netinka sklypo grunto tipui. Dar projekto stadijoje svarbu žinoti, kad skirtingų tipų gruntas turi skirtingą vandens pralaidumą, todėl būtina naudoti tuos vamzdžius, kurie tikrai atitinka grunto tipą.
• Jeigu dirvožemį sudaro priemolis arba priesmėlis, drenažui negalima naudoti vamzdžių su geotekstilės filtru. Jis greitai užsikimš smulkiomis dalelėmis, o pati drenažo sistema neveiks.
• Molingoms dirvoms reikalingi didelio skersmens vamzdžiai su kiaurymėmis vandeniui surinkti, nes molingas gruntas stipriai sulaiko drėgmę.
• Akmeningoms dirvoms – perforuoti vamzdžiai be filtravimo sluoksnio.
• Smėlingam dirvožemiui tinka vidutinio skersmens vamzdžiai su filtru, antraip smėlis gali greitai užkimšti juos. Norint pailginti sistemos tarnavimo laiką, prireiks ir užpildo iš skaldos filtracinio sluoksnio.
Jei drenos viduje sumontuotas geotekstilės filtro apvalkalas, reikia naudoti tankią ir patvarią medžiagą, turinčią gerą pralaidumą.
Neteisingas vandens nuvedimas
Svarbu teisingai organizuoti drenažo sistemos surinktų vandenų šalinimą. Gerai, kai šalia sklypo yra griovys, tvenkinys ar dauba, į kurią būtų galima išleisti perteklinę drėgmę (išsipylimo lygis turi būti žemiau už drenažo sistemą, kad vandens tekėjimą galėtų nukreipti pati žemės trauka). Vandenį negalima leisti į rezervuarus ar nuotekų griovius – tai gali išprovokuoti atvirkštinį vandens tekėjimą ir teritorijos užtvindymą per drenažo sistemą.
Jeigu nėra kur nuleisti perteklinio vandens, galima naudoti sugeriamąjį šulinį, jei leidžia dirvožemio struktūra. Tokio šulinio dugnas turi siekti dirvožemio sluoksnį, kuriame yra geras pralaidumas, be rizikos, kad šachtoje pakils vanduo. Norint sklype įrengti sugeriamąjį šulinį, būtina atlikti hidrogeologinius tyrimus, kad ateityje išvengti teritorijos užtvindymo rizikos.
Kai sugeriamojo šulinio įrengti neįmanoma, galima įrengti kaupiamąsias talpyklas. Tai numato vėlesnį nuvedamų vandenų išsiurbimą ir utilizavimą (pavyzdžiui, filtruojant ir naudojant surinktą vandenį laistymui arba techniniams reikalams). Drenažo galimybes geriau įvertinti sklypo pirkimo etape, kad vėliau surinktų vandenų šalinimas netaptų galvos skausmu.