Kaip aptikti vandens nuotėkį sienoje

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šiuolaikinių pastatų patalpose vidinėse sienų ertmėse už apdailos klojamos ir paslepiamos inžinerinės komunikacijos, tarp kurių ir vandens vamzdžiai. Tačiau šiuose vamzdynuose kartais atsiranda nuotėkių, vamzdžių jungtys praranda sandarumą. Tuomet iškyla klausimas, kaip tiksliai ir nepažeidžiant apdailos sluoksnio surasti vandens nuotėkio vietą sienoje.

Nutekėjimas tampa akivaizdžiai matomas, kai problema tampa didelė - ant sienų atsiranda šlapių dėmių, o ant grindų – balutės. Vamzdynų patikrinimas per sienas naudojant specialius prietaisus leis nustatyti vandens nuotėkius ankstyvoje stadijoje ir laiku juos pašalinti, išvengiant didelių proveržių, avarinių situacijų ir brangaus remonto.

Vandens nuotėkio sienoje požymiai

Nuotėkį galima nustatyti pagal daugybę netiesioginių požymių. Jei namas turi autonominę šildymo sistemą, tuomet iš slėgio kritimo galima daryti prielaidą, kad kažkur sienoje prasidėjo nuotėkis. Tam reikia paimti manometro rodmenis ir palyginti juos su standartine verte. Dažnai pirmasis vandens vamzdžio pažeidimo simptomas yra staigus slėgio kritimas.

Kiti paslėpto nuotėkio požymiai:

• vandens suvartojimo padidėjimas ir praradimas be objektyvių priežasčių;

• vandens skaitiklis fiksuoja vandens suvartojimą, kai visi čiaupai yra uždaryti;

• kondensato atsiradimas ant sienų paviršiaus;

• kampuose susidaro drėgmė, vystosi pelėsis.

Pasiruošimas vandens nuotėkio vietos paieškai

Pradžiai verta vizualiai apžiūrėti patalpą. Gali būti, kad drėgmės požymių atsiras ant sienos paviršiaus ir šitaip išryškės nuotėkio vieta. Tačiau tokie sutapimai nutinka ne per dažnai.

Antras žingsnis – patikrinti visas vamzdžių uždarymo ir jungimo detales bei išsiplėtimo baką, šilumokaitį, įvairus vožtuvus, kranelius. Dažnai problema slypi juose. Ir atsižvelgiant į tai, kad visa įranga yra aiškiai matoma, patikrinti ir išspręsti problemą nėra sunku. O ką daryti, jei nuotėkis yra kažkur sienoje? Tokiais atvejais tenka imtis specialių prietaisų vandens nuotėkiams ieškoti.

Prietaisai vandens nuotėkiams sienose aptikti

Tradiciškai naudojami:

• termovizorius,

• drėgmės matuoklis,

• akustinis vandens nuotėkio ieškiklis.

Termovizorius. Šis prietaisas mato temperatūros pasiskirstymą objekto paviršiuje. Jei drėgmės temperatūra sienos viduje skiriasi nuo kito sienos paviršiaus temperatūros, tai ją galima aptikti. Tai vienas iš paprasčiausių ir greičiausių būdų nustatyti vandens nuotėkį. Bet jis ne visada suveikia - vanduo gali būti nepakankamos temperatūros, gali būti giliai arba neįmanoma vizuali prieiga prie tiriamo plotelio.

Tikslesnei diagnostikai reikalingas šilumos srautas. Vidinėse sienų pertvarose, kai temperatūra kambariuose tokia pat kaip jų, šilumos srautą pastebėti beveik neįmanoma. Jei sienos viduje yra karšto vandens vamzdis – tik tuomet termovizorius „matys“ sklindantį šilumos srautą. Statybinės medžiagos šilumos laidumas priklauso nuo jos drėgmės, todėl termovizorius aiškiai užfiksuoja nuotėkio zoną.

Privačiuose namuose vamzdynai laikosi maždaug 15 cm atstumu nuo sienų paviršiaus. 15 cm pakanka vandens nuotėkiui aptikti termovizoriumi. Vamzdžiams bute ar privačiame name apžiūrėti naudojamas kombinuotas metodas – termovizinė diagnostika ir tikrinimas drėgmės matuokliu.

Drėgmės matuoklis. Naudojant drėgmės matuoklį, padidėjusi drėgmė nuotoliniu būdu nustatoma, kai sienos storis yra iki 10 centimetrų. Taip pat šalto vandens stovuose pažeistai vietai nustatyti tinka tik drėgmės matuoklis. Jeigu sienos apdailai buvo panaudotos gipso kartono plokštės, išlaikant oro tarpą tarp jų ir sienos, tuomet diagnostika atliekama giluminio drėgmės zondo pagalba.

Drėgmės matuoklis nustato drėgmės lygį sienos viduje. Jis pridedamas prie įvairių sienos atkarpų palei vamzdyną ir nustato tas vietas, kuriose drėgmės lygis viršija normą. Bet naudojant jį atskirai šis prietaisas yra mažai efektyvus, kadangi nuotėkio paieška užima daug laiko, nes reikia palaipsniui tikrinti visą vamzdyną (ir galbūt kelis kartus). Patartina drėgmės matuoklį naudoti kartu su termovizoriumi: termovizorius suranda įtartinas vietas, o savo prielaidoms patikrinti jos kruopščiau tikrinamos drėgmės matuokliu.

Akustinis vandens nuotėkio ieškiklis. Jo pagalba tikrinami išoriniai vamzdynai, kurių vamzdžio skersmuo yra 100 mm ar didesnis. Bet nustatyti nedidelius defektus ir nestiprius vandens nuotėkius akustiniai ir koreliaciniai prietaisai netinka.

Akustinis ieškiklis tai savotiškas fonendoskopo analogas – medicinos prietaiso, skirto klausytis plaučių. Akustinį ieškiklį sudaro ausinės ir specialus jutiklis, kuris taip pat pritvirtinamas prie sienos paviršiaus išilgai vamzdyno ir leidžia išgirsti tas vietas, kuriose prateka vanduo. Kokybiškas ieškiklis yra brangus, o pigesni jo analogai ne visada sugeba aptikti nuotėkius.

Vandens nuotėkio paieška

Termovizinės diagnostikos metu nuo sienų ir pertvarų patraukiami baldai ir buitinė technika. Vanduo vamzdyje išjungiamas, kad temperatūra būtų išlyginta.

Vėliau vanduo trumpam įjungiamas, o paieškos zona apžiūrima termovizoriumi. Temperatūros pokytis fiksuojamas ir atvaizduojamas kontrastingame paveikslėlyje – termogramoje, kurios iššifravimas suteikia tikslią informaciją apie vietas, kuriose yra daug drėgmės. Kaip ir buvo minėta aukščiau, termovizorių geriausia naudoti poroje su drėgmės matuokliu (ypač ieškant šalto vandens nuotėkio taško).

Video