Gudobelių sodinimas rudenį

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Gudobelės gali augti sode kaip gyvatvorė ir kaip naudingų vaisių šaltinis. Raudonuose gudobelių vaisiuose yra vitamino C, A, K (karotino), cukraus, pektinų, katechinų, naudingų rūgščių ir kitų organizmui reikalingų mikroelementų. Gudobelių savybes labai vertina daugelis kulinarijos specialistų, o vitaminai ir mikroelementai panaudojami medicininiais tikslais (arbatoms ir kt.). Vartojama neurozėms, širdies, kraujagyslių ligoms, hipertenzijai, nemigai gydyti bei kraujospūdžiui mažinti.

Gudobelė yra atspari šalčiui ir sausrai. Štai kodėl ji gana gerai įsišaknija beveik visose klimato zonose, išskyrus ypač drėgnas ir pelkėtas vietas. Rudens metu gudobelės sodinamos nuo rugsėjo vidurio iki lapkričio antros savaitės.

Kur geriau sodinti gudobeles

Ideali gudobelių sveikatai ir augimui yra saulėta vieta, kitaip gali kilti problemų dėl žydėjimo ir derėjimo. Taip pat svarbu apsaugoti augalą nuo stipraus vėjo, kuris gali pažeisti švelnius ūglius. Gudobelė netoleruoja užmirkusių vietų ir stovinčio vandens, todėl geriau ją sodinti toliau nuo gruntinio vandens.

Gudobelė mėgsta sunkias ir derlingas dirvas. Krūmo šaknų sistema yra galinga, ilga ir stipriai auga. Prieš sodinant gudobelę, vertėtų atlikti dirvožemio tyrimą, naudojant rūgštingumo matuoklį. Jei dirva rūgšti, į sodinimo duobę reikės įpilti kalkių arba dolomito miltų, kad sureguliuoti pH.

Gudobelės sodinuko paruošimas sodinimui

Renkantis gudobelės sodinuką, reikėtų atkreipti dėmesį sveiko augalo požymius. Augalas turi būti bent 1 metų amžiaus. Tai garantuos išlikimą. Šaknų sistema turi būti išvystyta pagal savo amžių, nepažeista, drėgna. Jei gudobelė parduodama su išsiskleidusiais lapais, tuomet ant jų neturi būti baltų apnašų ar voratinklių.

Sodinuko kamienas turi būti lygus ir nepažeistas. Jame neturėtų būti grybelinių ligų pėdsakų ir vabzdžių pažeidimų. Žievė turi būti lygi ir blizganti. Sodinukas turi turėti 2-3-4 susiformavusias skeletines šakas.

Sodinimo duobių paruošimas gudobelėms

Duobės gylio turi pakakti patogiam sodinuko šaknų išdėstymui, bet gylis priklauso nuo auginimo tikslo. Norint auginti gudobelės kaip gyvatvorę iškaskite 50 cm gylio ir 50 cm pločio duobę. Jei planuojate sodinti kelis krūmus, atstumas tarp jų turi būti ne mažesnis kaip 2 m.

Jei gudobelę planuojama auginti dėl naudingų vaisių, tuomet duobės gylis turi siekti 60-70 cm, plotis – 50 cm. Sodinukus su atvira šaknų sistema patartina sodinti rudenį, kad jie geriau prigytų.

Norint sodinti gudobelės sodinuką su uždarą šaknų sistemą vazone, duobė iškasama pagal vazono dydį. Prieš sodinimą duobė apipilama vandeniu, į ją įdedamas sodinuko šaknų gumulas, užberiama žemėmis ir vėl sudrėkinama.

Verta paruošti žemių mišinį, kuris dedamas į sodinimo duobę, kad dirvožemis turėtų reikiamų elementų. Mišinį sudaro velėninė žemė, humusas (puvenos), durpių kompostas, smėlis (viskas santykiu 2:2:1:1). Galima pridėti šiek tiek kalkių ir fosforo miltų. Duobės dugno drenažas gali būti pagamintas iš skaldytų plytų ar skaldos (20 cm sluoksniu), o ant viršaus užberti 5 cm smėlio.

Gudobelės sodinuko sodinimas

Sodinukas dedamas į duobę taip, kad šaknies kaklelis ir žemės paviršius būtų viename lygyje. Šaknys atsargiai išdėliojamos, ištiesinamos. Ant jų supilamas paruoštas žemių mišinys. Likusias tuštumas tarp šaknų būtina užpildyti žemių mišiniu.

Po pasodinimo būtinai palaistykite gudobelės sodinuką. Užmulčiuokite žemę kamieno apskritimo skersmenyje - tam naudokite durpių sluoksnį. Geras gudobelių derėjimas prasideda per 5-7 metus.

Gudobelių priežiūra

Laistymas. Šiltuoju metų laiku gudobelę pakanka gausiai palaistyti kartą per mėnesį. Kiekvienam krūmui reikia iki 20 l vandens. Išimtį sudaro sausi mėnesiai. Per sausrą laistykite pagal poreikį, bet ne mažiau nei 2 kartus per mėnesį. Praėjus kelioms dienoms po laistymo, priekamieninis apskritimas purenamas. Tai padeda išvengti drėgmės pertekliaus užsistovėjimo prie šaknų. Išpurentą dirvą galima mulčiuoti.

Genėjimas. Pagrindinis genėjimo tikslas – atsikratyti pažeistų, ligotų ir nulūžusių šakų. Reikia stengtis, kad laja nebūtų pernelyg tanki. Genėjimas atliekami pavasarį. Auginant gudobelę kaip dekoratyvinį medį, atliekamas formuojamasis genėjimas. Genėdami palikite trečdalį ūglio.

Tręšimas. Atliekamas 3 kartus per metus: pavasarį prieš išsiskleidžiant lapams, prieš žydėjimą ir rudenį, kai sunoksta vaisiai. Medis geriausiai reaguoja į organines trąšas. Pavasarį, prieš žydėjimą, gudobelę patartina patręšti skystomis srūtomis.

Video