Daržo įdomybės: neįtikėtini būdai, kaip panaudoti peraugusius agurkus
Ko, gero, nerasime daržininkės, kuri neaugintų agurkų ir nežinau nė vienos, kuri nebūtų perauginusi jų. Ką daryti, jei peraugo: laiku nenuskinta ar tiesiog nepastebėtas koks darže užsiliko? Pasirodo, išmanios šeimininkės žino begalę būdų, kaip juos panaudoti. Tiesa, pats paprasčiausias būdas vis tik ... neperauginti. Geriau jau nelaukti, skinti kas antrą dieną, neauginti iki peraugimo. Na, bet jei jau taip nutiko, tada tenka ieškoti išeičių. O jų yra.
Greitam valgymui: agurkų balandėliai
Vienos šeimininkės tuos didžiausius užraugia greitam valgymui, kai parūgsta, prieš valgant, nulupa odeles ir kuo puikiausiai susivalgo. Agurkinę sriubą su perlinėmis kruopomis galima greitai pietums išvirti: šeimyna tikrai neišbrokuos.
Yra šeimininkių, kurios įsigudrina pasigaminti agurkų balandėlių. Sako, labai tinka karštai vasaros dienai: skanu ir gaivu. Didelį agurką perpjauna išilgai, išskaptuoja vidų, įdaras toks pats kaip ir tikrų balandėlių: mėsa su ryžiais – viskas sudedama ir užvožiama kita agurko pusele, sutvirtinama su krapštuku. Galima kepti, virti.
Žiemai: agurkai tarkiuose
O jau žiemai, tai iš peraugusių agurkų galima priruošti, ką tik nori: pilna skaniausių mišrainių ypač „miksuojant“ su kitomis daržovėmis: morkomis, pomidorais, kopūstais, burokėliais, svogūnais, česnakais, prieskoninėmis žolelėmis. O jei dar agurkų veislė ta, kuri sėkliukes mažas „išsiaugina“, tai ir iš peraugusių agurkų patiekalų ir vaizdas, ir skonis puikus.
Štai viena paprasta, bet skani mišrainė žiemai: agurkus sutarkuoti burokine tarka, pakepinti svogūnų, taip pat tarkuotų morkų, paprika taip pat kepinta - viską į puodą sudėjus pavirti, o tada pomidorų padažo pagal skonį, cukraus, druskos, lauro lapų, kvapniųjų pipirų ir dar truputėlį patušinti. Tokią mišrainę galima ir į sriubą dėti, tiks ir prie mėsos, ir net prie virtų bulvių, jei mėsos nevalgote. O štai kitas receptas: supjaustytus kubeliais agurkus, dar svogūno, patisonų ar cukinijų, pomidorų, druskos, cukraus, acto, aliejaus – visko „iš akies“, o pakaitinus tiesiai į stiklainius. Kita šeimininkė tokius pjaustytus kubeliais agurkus pataria su petražolių lapais, česnakais gaminti. Sako, skanu, labiausia patinka tiems, kas česnakus dievina.
Vienas iš įdomesnių būdų, kaip paruošti agurkus žiemai: į stiklainį sudedami agurkai gražiai nuaugę, pridedama krapų, vyšnių, serbentų, krieno, ąžuolo lapų, druskos geras šaukštas litrui maždaug ir užpilama jau pasiruoštais ... tarkiais.
Šaltibarščiams, kai jau agurkų darže nebūna labai gerai kokį indelį jų šaldiklyje turėti, tereikia nepatingėti pasiruošti: agurkus nulupti, išimti dideles sėklas, sutarkuoti ir susipilti į indelius.
Peraugėlių „likimas“ skirtingas: ir kosmetikai, ir vištoms, ir trąšoms
Iš agurkų ir sultys geros, tiesa, įdėti obuolių reikia. Tuomet skaniau. Kitos šeimininkės sublenderiuoja agurkus, dar obuoliuką kokį įpjausto – irgi gėrimas geras. Agurkų sultis sultis galima užšaldyti ledukų formelėse. Tokios sultys labai tinka į patiekalus žiemą: kvapas toks lyg tik ką iš daržo parsinešta agurkų, o ir veido odai atsigaivinti puiki priemonė. Tad moterys peraugusius agurkus panaudoja ir kosmetikoje: prisipjaustai griežinėlių, užsidėk ant veido ir pagulėk ramiai. Du viename: ir pailsėsi, ir gražesnė būsi. Sako, išbandyta, nepamainoma kaukė veidui.
Tačiau reikia pripažinti, kad dažnai būna teisios tos daržininkės sakydamos, kad ir auginta, ir ravėta, o nieks dykai neima ypač jei agurkai didesni. Miestietės randa išeitį: iš sodų partempusios tokius agurkus, laiptinėse sudeda. Sako, kam reikia - pasiima.
Kaimo daržininkėms irgi didelės labai jau bėdos nėra, mat dažname kieme vištelės kudakuoja, tad peraugusius agurkus joms atiduoda. Naminiams paukščiams vitaminų taip pat reikia, o ir mėgsta jie tokius skanumynus iš daržo, dedeklės geriau kiaušinius deda. Tokios vaišės paukščiams labai jau tinka.
Nėra paslaptis, kad daugelio peraugusių daržo gėrybių ne tik agurkų, bet ir kitų daržovių „likimas“: kompostinėje. Kiti sakosi net specialiai peraugina daržoves dėl trąšų. Tam tikslui tinka viskas: ir agurkai, ir moliūgai, ir cukinijos, ir obuoliai. Sako, kad tokios trąšos, pavyzdžiui, pomidorams net suteikia ypatingai gerą skonį.